کد خبر: 3770244
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
خطیب جمعه تهران:
گروه سیاسی ــ آیت‌الله موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه تهران، با تشریح جنایات آمریکا در طول تاریخ معاصر علیه ملت ایران گفت: علیرغم همه این خباثت‌ها و توطئه‌ها، ایالات متحده رکورددار شکست در مقابل مردم شجاع و بصیر ایران اسلامی است؛ چه در توطئه‌های داخلی و چه در عرصه‌های بین‌المللی و انشالله در توطئه‌های اخیر خود هم شکست خواهد خورد.

آمریکا رکورددار شکست در مقابل مردم شجاع و بصیر ایران اسلامی استبه گزارش ایکنا، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، 16 آذر، با گرامیداشت روز دانشجو گفت: بعد از کودتای 28 مرداد 1332، آیزنهاور، رئیس جمهور وقت آمریکا، برای حمایت ار رژیم منحوس پهلوی، تصمیم گرفت نیکسون، معاونش را به تهران بفرستد. این خبر موجی از اعتراض را در میان اقشار مختلف به همراه داشت.

وی ادامه داد: از جمله دانشجویان انقلابی تصمیم گرفتند نفرت و انزجار خود را هنگام ورود نیکسون ابراز کند و رژیم پهلوی برای تسلط بر اوضاع نیروهای نظامی را در دانشگاه مستقر کرد تا با ایجاد رعب و وحشت صدای اعتراض را خاموش کند. دانشجویان و اساتید که متوجه قضیه شدند که رژیم قصد جنایت و خونریزی دارد سعی کردند هیچ بهانه‌ای به مزدوران رژیم ندهند اما نظامیان ناگهان به دانشجویان هجوم آوردند و در حالی که دانشجویان آرام در حال ترک دانشگاه بودند دژخیمان رژیم آنها را به رگبار بستند و تعداد زیادی مجروح و دستگیر شدند و سه تن از فرزندان شجاع این ملت در خون خود غلتیدند و به شهادت رسیدند.

موحدی کرمانی در تشریح جنایات آمریکا گفت: در تاریخ معاصر ایران کمتر ظلم، ستم، زورگویی و بی‌عدالتی علیه ملت سراغ داریم که مستقیم یا غیرمستقیم به آمریکا مربوط نباشد؛ رژیمی که با غارت، کشتار، قتل عام و نسل‌کشی مردم بومی آمریکا، سرخپوستان، شکل گرفته و جنایاتی همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی و کشتن 220هزار نفر را درکارنامه سیاه خود دارد.

خطیب جمعه تهران اظهار کرد: رژیمی که بارزترین اقدامات ضد بشری را در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب انجام می‌دهد و در عین حال خود را مدافع حقوق بشر و پرچمدار صلح می‌داند که مایه تأسف اینجاست؛ آمریکا پایه‌های حکومت استبدادی و ظالم پهلوی را در ایران محکم کرد و در تمام ظلم و جنایات رژیم پهلوی علیه ملت ایران سهیم است.

وی یادآور شد: آمریکا از بدو پیروزی انقلاب اسلامی از هیچ اقدامی علیه ملت ایران کوتاهی نکرد. از حمایت‌های همه‌جانبه از صدام و حمله او به ایران تا سرنگونی هواپیمای مسافربری و امروز هم با اعمال تحریم‌های ظالمانه اما علیرغم همه این خباثت‌ها و توطئه‌ها، آمریکا رکورددار شکست در مقابل مردم شجاع و بصیر ایران اسلامی است؛ چه در توطئه‌های داخلی و چه در عرصه‌های بین‌المللی و انشالله در توطئه‌های اخیر خود هم شکست خواهد خورد.

موحدی کرمانی بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا مسیر افول و نابودی را طی می‌کتند و رو به زوال و نیستی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: بحمدالله امروز دانشجویان ما پرچدار مبارزه با ظلم و ستم آمریکا هستند؛ ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی، عدالت‌خواهی و مبارزه با آمریکا جزو لاینفک جنبش دانشجویی است. به روان پاک شهدای 16 آذر و تمام شهیدان مبارزه با ظلم، ستم و بی‌عدالتی درود می‌فرستیم.

وی در ادامه به موضوع یمن پرداخت و گفت: «الیمن و ما ادریک ما الیمن»؛ امروز یمن، محل آزمون جامعه بشری، خصوصا آمریکا و کشورهای غربی است که سال‌های متمادی با ادعای دفاع از حقوق بشر، دموکراسی و دفاع از آزادی انسان‌ها داد سخن داده‌اند. کشتار بی‌رحمانه مردم یمن به دست رژیم آل سعود و برخی کشورهای عربی و همچنین رژیم صهیونیستی و حمایت بی‌دریغ غرب خصوصاً آمریکا مجدداً نشان داد که ادعای آن‌ها جز فریب و دروغ چیز دیگری نیست و فقط به منافع مادی خود می‌نگرند و برای انسان و انسانیت و حقوق بشر ارزشی قائل نیستند.

موحدی کرمانی تأکید کرد: تخریب تقریبی زیرساخت‌های اقتصادی، نابودی مراکز بهداشتی و درمانی، بمباران بی‌وقفه منازل مسکونی، محاصره زمینی، هوایی و دریایی و کشتار مردم بی‌گناه خصوصاَ زنان و کودکان، پاسخ مدعیان دروغگوی غربی به مطالبات به حق مردم یمن است.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه بحران یمن، وخیم‌ترین بحران انسانی است، گفت: هواپیماهای آمریکایی زن ومرد و کوچک و بزرگ را هر روز به خاک و خون می‌کشند. کودکان یمنی در اثر گرسنگی می‌میرند، چند میلیون انسان به خاطر گرسنگی در معرض خطر مرگ هستند و 22 میلیون یمنی نیاز فوری به کمک‌های غذایی، بهداشتی و دارویی دارند. صحنه‌هایی رخ می‌دهد که دیدن آن قلب انسان را به درد می‌آورد و هر کسی که بویی از انسانیت برده باشد نمی‌تواند دیدن این صحنه‌ها را تحمل کند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که آمریکا با کمال وقاحت و بی‌شرمی و در نمایشی مضحک، ایران را به ارسال موشک به یمن متهم می‌کند. آدمکش‌ها و جلادها! شما این ملت را چنان محاصر کردید که غذا و دارو و کمک‌های ابتدایی بهداشتی را نمی‌توان به آن‌ها رساند و از گرسنگی جان می‌هند آن وقت چطور می‌توان موشک و سلاح به آنها رساند. زهی بی‌شرمی و زهی خجالت.

موحدی کرمانی ابراز کرد: علیرغم همه این اقدامات اما مردم غیور و شجاع یمن همچنان مردانه ایستاده و از مطالبات به حق خود دفاع می‌کنند و تا به حال تمامی نقشه‌‌های شوم آمریکا و رژیم مزدور سعودی را نقش بر آب کرده‌اند و تلفات و خسارات سنگینی به آنها وارد کرده‌اند و انشالله این مقاومت تا پیروزی نهایی مردم یمن ادامه خواهد داشت.

خطیب جمعه تهران در ادامه به بیان نکاتی درباره موضوع یمن پرداخت و گفت: نکته اول اینکه دستگاه دیپلماسی باید نقش فعال‌تری را درباره یمن ایفا کند و با حضور مؤثر و جدی در عرصه‌های بین‌المللی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی و آل سعود و آمریکا حمایت‌های لازم را برای برون‌رفت مردم یمن از محاصره و شرایط کنونی پیگیری نماید.

وی ادامه داد: دوم اینکه صدا و سیما و جامعه هنری باید با حمایت بیشتر از مبارزات یمن و همدردی با آنها، اولویت بیشتری را به این موضع اختصاص دهند و شرایط یمن را به تصویر کشیده و جامعه بشری را بیش از پیش با فاجعه انسانی در این کشور آشنا کند. تنها راه حل موضوع یمن، توقف این جنگ نابرابر، توقف کشتار مردم یمن، به رسمیت شناختن حق این مردم مظلوم و مذاکرات یمنی ـ یمنی است.

موحدی کرمانی اظهار کرد: گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و آحاد مردم هر طور که می‌توانند باید در این زمینه نقش ایفا کنند؛ امروز باید به داد یمن مظلوم رسید.

وی با تسلیت سالروز شهادت آیت‌الله مدرس گفت: مدرس الگوی یک نماینده خدوم، زاهد و مبارز است؛ ساده‌زیستی و ایستادگی در مقابل دیکتاتوری رضاخان بهترین درس مقاومت را به مردم ایران و به ویژه نمایندگان مجلس می‌دهد.

موحدی کرمانی با اشاره به تقارن روز شهارت مدرس با تقدیم لایحه بودجه 98 به مجلس گفت: به همین مناسبت نکاتی را به دولت و نمایندگان مردم عرض می‌کنم. ما در شرایط ویژه‌ای هستیم و دشمن تمام تلاش خود را معطوف این کرده که اقتصاد کشور را فلج کند. خواهش من از دولت، مجلس و تمام دست‌اندرکاران اجرایی این است که با تخاذ تدابیر مناسب، همدلی و هماهنگی این توطئه دشمن را خنثی کنید. معنای این سخن این است که در مقابل، تمام تلاش ما باید معطوف به حفظ و افزایش اشتغال، رونق کسب و کار و تولید، افزایش صادرات باشد و این باید رویکرد و جهت‌گیری اصلی بودجه 98 باشد.

وی به عنوان نکته دوم گفت: رسیدگی به اقشار محروم و آسیب‌پذیر در شرایط کنونی ضرورت و اهمیت بیشتری دارد. سوم اینکه دولت، مجلس و قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های نظام نسبت به هزینه‌های جاری اقدام کنند؛ ریخت‌و پاش‌ها، سفرها، مأموریت‌های خارج از کشور، سمینارها، اجلاس‌ها و پذیرایی‌ها و بسیاری از امور که ضروری نیست باید کنار گذاشته شود. بسیاری از هزینه‎ها در این شرایط هیچ ضرورتی ندارد و حتی در شرایط غیر تحریمی نیز اینگونه هزینه‌ها از بیت‌المال مسلمین محل تأمل است؛ این روند روبه افزایش هزینه‌های جاری باید متوقف شود.

خطیب جمعه تهران افزود: به عنوان نکته چهارم، دولت خبر از افزایش حقوق‌ها در حد 20 درصد در سال آینده داده است. تقاضا دارم این موضوع بر محور عدل و انصاف انجام گیرد. یکسان افزایش دادن یعنی به کارمندی که مثلا حقوقش 2 میلیون است 400 هزارتومان و به کارمندی که حقوقش 10 میلیون است دو میلیون داده شود؛ این یعنی کارمند مرفه 5 برابر کارمند ضعیف دریافت کند این نه عدالت است و نه انصاف.

وی در این باره پیشنهادی داد و گفت: معتقدم دولت می‌تواند مبلغ معینی را یکسان به همه کارمندان اضافه کند. در این امر دولت باید تدبیری عاقلانه و عادلانه اتخاذ کند و من به این امر اصرار دارم و حاضرم با آقایان هر جا که می‌خواهند بحث کنم و استدلال کنم و ثابت کنم عدالت این است نه آن. خوشبختانه دولت هم که دولت تدبیر است و باید در این امر تدبیر اعمال کند. علاوه بر این در افزایش حقوق هم باید حقوق کارمندان، کارگران و قشر ضعیف جامعه در اولویت قرار گیرد و از پایین شروع کنند نه از بالا. از بالا شروع نکنند و بعد بگویند به پایینی‌ها نرسید و تمام شد.

موحدی کرمانی یادآور شد: از نمایندگان خواهش می‌کنم پروژه جدید پیشنهاد و تصویب نکنند. اگر قرار است اعتباری برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شود به طرح‌های نیمه‌تمام آن هم براساس اولویت و ضرورت اختصاص یابد. البته واگذاری طرح‌‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی هم در کاهش هزینه‌های دولت، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال مؤثر است.

وی ادامه داد: از نمایندگان مجلس می‌خواهم در تصویب بودجه نگاه ملی حاکم باشد و منافع عمومی را در نظر بگیرند و رضایت و رفاه عامه مردم ایران را وجهه همت خود قرار دهند زیرا همه شما نمایندگان تمام مردم ایران هستید.

خطیب جمعه تهران در ادامه به اقدامات بانک مرکزی در موضع ارز اشاره کرد و گفت: مدتی است بانک مرکزی با تدبیر مناسب به کنترل و مدیریت بازار ارز پرداخته و ثمره آن کاهش نزخ ارز و طلاست. این اقدام دولت قابل تقدیر و تشکر است و امیدواریم تداوم یابد، اما نکته این است زمانی که قیمت دلار در بازار روند صعودی داشت به بهانه این افزایش، تمام کالاها و اجناس گران شد. حال که دلار ارزان شده چرا اجناس ارزان نمی‌شود. نه تنها قیمت‌ها کاهش نیافته بلکه در مواردی افزایش هم یافته است و طبقه مستضعف واقعاً ناتوان هستند که زندکی خود را با این شرایط ادامه دهند. دولت همانطور که بازار ارز را کنترل کرد باید این بازار آشفته قیمت اجناس را هم مدیریت کند و قیمت اقلامی که بهانه افزایش دلار افزایش یافت باید کاهش پیدا کند و اصناف متعهد بازار نیز دولت را در این امر یاری کنند.

موحدی کرمانی در پایان این خطبه سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی، سرگرد خلیان احمد کشوری و شهید محراب آیت‌الله دستغیب را تسلیت و سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را تبریک گفت.

بنابراین گزارش، خطیب جمعه تهران در خطبه اول نماز جمعه با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک ربیع‌الاول گفت: در این ماه پر برکت دو روز بزرگ داشتیم؛ اول روز میلاد باسعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) که جامعه ما به خوبی از این روز بزرگ تجلیل کردند و جلساتی برگزار شد که مایه عزت او فتخار ما بود. اما روز دومی هم در این ماه داشتیم که متأسفانه کمتر به آن توجه شد و آن هم روز آغاز امامت حضرت مهدی (عج) بود که روز 9 ربیع‌الاول بود.

وی ادامه داد: در این ارتباط چند نکته بیان می‌کنم. خداوند می‌فرماید سنت و قانونی که در نظام خلقت حاکم گرداندیم این است که انسان‌های مستضعف را از دست ستمگران نجات دهیم. اگر مستضعفین در نقطه‌ای گرفتار شدند و این گرفتاری ادامه پیدا کرد بدانند تقصیر خودشان است. سنت الهی بر این است که نکذارد مستضعفی در زیر سلطه مستکبر باشد.

موحدی کرمانی اظهار کرد: اینکه حضرت مهدی (عج) وقتی ظهور می‌کنند دنیا را پر از عدل و داد می‌کنند و حکومت عدل الهی جهانی بر سراسر زمین حاکم می‌گردانند براساس همین سنت است. البته در مقاطعی این حکومت الهی شکل گرفته که به چند نمونه اشاره می‌کنم؛ بنی اسرائیل زیر سلطه فرعون بودند و خداوند حضرت موسی(ع) را فرستاد و ماموریت وی این بود که بنی اسرائیل مظلوم را نجات دهد و بنی اسرائیل جایگزین فرعون شدند. نمونه‌های دیگر این سنت الهی حکومت‌های حضرت یوسف(ع)، حضرت داوود(ع)، حضرت سلیمان(ع)، ذوالقرنین، پیامبر اکرم (ص) و حکومت امیرالمومنین علی(ع) و بالاخره حکومت جهانی حضرت بقیه الله (عج) است.

خطیب جمعه اضافه کرد: این اراده خداوند شرطی هم دارد و این است که مستضعفین به میدان بیایند و مقابل مستکبرین قرار بگیرند و نقشه‌های آن‎ها را خنثی کرده و فعال شوند. خدا بنا دارد که حق غالب شود؛ مثل حق و باطل مثل آب و کف روی آب است که در نهایت کف روی آب می‌رود و هر چه می‌ماند آب است.

وی افزود: خدا بنا دارد انسان‌های پاک بر روی زمین حاکم شوند. حق مانند درخت تنومندی است که ریشه‌هایش فرسنگ‌ها در زمین فرو رفته و شاخه‌هایش در آسمان است و این درخت تنومند ماندنی است اما باطل مانند بته‌ای است که در زمین می‌روید و با فشار دست کودکی هم کنده می‌شود. شما که بر حق هستید و عامل پیروزی همراه شماست مسیر حق را حفظ کنید و خدا هم شما را یاری می‌کند.

موحدی کرمانی به عنوان نکته بعدی گفت: یاری خدا تا مادامی است که مستضعفین با حق باشند و به حق عمل کنند. روایتی است که برای مسئولان است که خداوند می‌فرماید ما بندگانی داریم که به آن‌ها نعمت دادیم که آن را به دیگران برسانند و قدرت دادیم که از آن به نفع مظلومین و محرویمن استفاده کنند و گرسنه‌ها را سیر کنند؛ اگر آن‌ها به این خواست و وظیفه عمل کردند نعمت را در دست‌شان حفظ می‌کنیم و گرنه نعمت را از آن‌ها می‌گیریم و به دست دیگری می‌دهیم.

وی اظهار کرد: مستضعف اگر می‌خواهد نجات پیدا کند باید به این ضوابط و مقررات توجه باشد و پاک، متدین و دین‌باور باشد و آنجا که فرمان دفاع داده می‌شود حرکت کند و مردم ایران چنین عمل کردند که آقا شدند. ما ذلیل، خوار و برده آمریکا بودیم و نه ما که شاه برده آمریکا بود و در این حد ذلت داشتیم و واقعا ما مظلوم و مستعف و زیر سلطه بودیم. فرمان خدا آمد که به میدان بیایید و این ملت قهرمان به میدان مبارزه با شاه آمد و سراسر ایران فریاد «مرگ بر شاه» بلند شد و به دنبال ان «مرگ بر آمریکا» هم آمد که امروز هم می‌گوییم.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: ائمه اطهار(ع) مامور بودند که حق را برپا کنند و نظامی عادلانه ایجاد کنند اما این شرط داشت که مردم همراهشان می‌بودند که مردم همراه نبودند و لذا ائمه اطهار(ع) خانه‌نشین بودند. بعد از رحلت پیامبر (ص)، امام علی(ع) خانه‌نشین بود. امام حسن مجتبی(ع) به واسطه خیانت برخی از یارانش خانه‌نشین شد. امام حسین(ع) با نهضتی که روحش پیروزی خون بر شمشیر بود غالب شد اما بقیه ائمه اطهار(ع) نیز چون همراهی مردم را نداشتند نتوانستند حق را برپا کنند و اقامه عدل کنند و لذا خانه‌نشین شدند و زندان رفتند و شهید شدند و این سنت خداست. مستضعفین همراه با امامان نشدند لذا ذبیح دست حجاج‌ها و یزیدها شدند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: اما نوبت به حضرت مهدی(عج) می‌رسد که خداوند برای ایشان به عنوان ذخیره الهی مقدر فرمود که جهان مظلوم، محروم و مستضعف را نجات دهد و مستضعفین را در سراسر دنیا از ظلم برهاند و ریشه‌‌های ظلم و ستم را بخشکاند و طاغوت‌ها را نابود کند. این رسالت حضرت مهدی(عج) است و ساده هم نیست.

وی افزود: خداوند همه کارها را براساس همان سنت انجام می‌دهد و در اینجا همه مردم دنیا باید همراه حضرت مهدی(عج) شوند تا ریشه ظلم قطع شود. حال چه شرایطی باید بوجود آید که همه مردم دنیا از یاران حضرت مهدی(عج) شوند؟ تمام مردم از ظلم ظالمان و طاغوت‌ها خسته می‌شوند و جانشان به لب می‌رسد و وقتی به اینجا رسیدند تشنه عدل می‌شوند.

موحدی کرمانی بیان کرد: مردم ایران به واسطه مظالم دودمان کثیف پهلوی تشنه عدل شدند که آقا شدند. دنیا هم تشنه عدل و کسی می‌شود که از جانب خدا مأموریت دارد عدل را برپا و ظلم را ریشه‌کن کند و این اتفاق خواهد افتاد.

وی درباره شرایط دوران غیبت گفت: دراین شرایط، امام نائب امام زمان(عج) وجود دارد. اگر حکومت اسلامی تشکیل نشود هر مجتهد فقیه عادلی نائب امام زمان (عج) که وظایف مربوط به ایشان را انجام می‌دهد اما اگر حکومت اسلامی تشکیل شد حاکم و صاحب حکومت امام زمان(عج) است ولو غائب است. در این شرایط چه باید کند؟ ایشان اراده فرمود یک نفر را به عنوان نماینده انتخاب می‌کنم و الان هم به حق می‌گوییم رهبر انقلاب نائب امام زمان(عج) است.

موحدی کرمانی یادآور شد: ایشان نائب و نماینده امام زمان(عج) است. اگر امام زمان(عج) امروز بود چه می‌کرد؟ حکومت را بر محور اسلام اداره می‌کرد ولی فقیه هم موظف است و چنین هم می‌کند و حکومت را بر محور اسلام اداره می‌کند. سران سه قوه باید زیر نظر رهبر باشند و برنامه‌های آن‌ها زیر نظر رهبر باشد اگر می‌خواهند حکومت، اسلامی باشد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این سیاست‌های کلی نظام، در امر فرهنگ، اقتصاد، سیاست، امنیتی و نظامی و... را نائب امام زمان(عج)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین و ابلاغ می‌کنند و این مقررات نظام ماست.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: