کد خبر: 3770269
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۲
آیت‌الله دژکام:
گروه سیاست و اقتصاد ـ نماینده ولی فقیه در استان فارس تأکید کرد که حرکت دانشجویی ضد سلطه و استکبار و استبداد و طالب استقلال کشور است.

به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 16 آذرماه در خطبه‌های نماز جمعه‌‌ شیراز، با اشاره به فرا رسیدن روز دانشجو گفت: شایسته است که در این روز نسبت به مقام ارزشمند و مقدس دانشجویی، تجلیل و تکریم شود.
وی با بیان اینکه حرکت دانشجویی ضد سلطه و استکبار و استبداد و طالب استقلال کشور است و گفت: مخالفت حرکت دانشجویی با استبداد یک نکته دینی محسوب می‌شود زیرا اسلام هم با استبداد مخالف است.
آیت‌الله دژکام تاکید کرد که امروز اگرچه در کشور ما شکل و ساختار استبدادی کوبیده شده و از بین رفته است اما امکان دارد روحیه استبدادی وجود داشته باشد و دانشجویان باید مراقب این موضوع باشند.

کار دانشجویی مقدس است
وی با تأکید بر اینکه کار دانشجویی مقدس است، زیرا آموزه‌های دینی ما برای آموختن علم قداست قائل است، افزود: گرامیداشت روز دانشجو هم به خاطر احترام مقام دانش است.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: اگر خدای ناکرده دانشجو از این حیثیت جوینده دانش بودن خارج شود، چیزی باقی نمی‌ماند؛ اینکه فردی همه فعالیت‌های یک دانشجو را انجام دهد الا علم آموختن.
وی گفت: جامعه مخارجی را تحمل می‌کند که یک نفر به دنبال دانش رفته و دانشجو باشد؛ این هزینه‌ها برای آن است که دانشجو فردا با علمش به داد جامعه برسد؛ دانشجویی که درس نمی‌خواند و به دنبال علم نیست حق ندارد در دانشگاه بماند.
امام جمعه شیراز با تصریح اینکه اولین ویژگی دانشجو درس خواندن است، گفت: دانش‌هایی که در مراکز آموزش عالی تدریس می‌شود، دو قسم است، بعضی آموزش‌های آلی و بعضی آموزش‌های اصالی است و اصالت دارد. در دانش آلی می‌خوانیم که طبیعت را تسخیر کنیم، اما آموزش اصالی خودش مطلوبیت دارد.
آیت‌الله دژکام، در بیان مثال این آموزش‌ها فیزیک و شیمی و ریاضی و ... را از آموزش‌های آلی و خداشناسی را از آموزش‌های اصالی دانست و تاکید کرد که دانشجو باید از ابتدا جنبه کابردی علومی را که می‌آموزد، بداند تا بتواند از آنها برای آینده جامعه استفاده مطلوب داشته باشد.

دانشجو نقش اجتماعی دارد
وی همچنین با تاکید بر لزوم اطلاع دانشجو از هدف علم آموزی و حرکت در این مسیر، گفت: دانشجو یک نقش اجتماعی دارد، چشم دیگران است، بصیرت دارد و بصیرت می‌افزاید، روز شانزده آذر به این جهت روز دانشجوست که عده‌ای از دانشجویان جان فدا کردند که کشور جلو برود. کار علمی و دانش‌افزایی اگر با نگاه عمیق باشد، بصیرت خواهد شد؛ باید دانشجویان بصیر تشویق شوند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه حرکت‌های دانشجویی برمبنای بصیرت تاثیرگذار و ماندگار است، گفت: جوانان دانشجو که امید آینده کشور هستند و دیر یا زود کشور را اداره خواهند کرد باید جهتگیری کشور و ملت را در راستای اهداف اصیل علمی و دانشجویی خود تبیین کرده، یاد بگیرند و به دیگران یاد بدهند.

شهادت آیت‌الله دستغیب؛ حجتی قاطع بر حق بودن انقلاب اسلامی
وی همچنین با اشاره به در پیش بودن سال روز شهادت حضرت آیت‌الله شهید سید عبدالحسین دستغیب، اولین امام جمعه شیراز در دوران بعد از انقلاب، لزوم پاسداشت مقام این شهید را یادآور شد و تاکید کرد که بدن تکه تکه این شهید محراب، حجت قاطع برحق بودن انقلاب اسلامی است.
نماینده رهبر معظم انقلاب در استان فارس همچنین لزوم توجه نمایندگان مجلس و دستگاه قانونگذاری در تدوین قوانین و دقت در ابعاد مختلف یک قانون و تاثیرات آن را یادآور شد و تاکید کرد که نباید هر نکته‌ای که افراد تذکر می‌دهند را سیاسی جلوه داد.

تبیین ابعاد مختلف عدالت
امام جمعه شیراز در بخشی از خطبه‌های نماز در ادامه مباحث هفته‌های گذشته پیرامون عدالت، ضمن یادآوری اینکه تلاش همه از مسئولین و مردم باید فراگیر شدن عدالت در تمام ارکان جامعه باشد، تاکید کرد که عدالت فقهی، عدالت اخلاقی و عدالت اجتماعی از اقسام و ابعاد عدالت است.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه خداوند در قرآن کریم تاکید دارد که حتی با دشمنان خود هم به عدالت رفتار کنید، گفت: یکی از جنبه‌های عدالت، عدالت فقهی است، یعنی همانگونه که در رساله مراجع می‌خوانیم، کارهایی که تنها یک انسان عادل می‌تواند انجام دهد، امام جماعت، قاضی، شاهد و ... باید عادل باشند.

انسان عادل، اخلاق متعادل دارد
وی با بیان اینکه عدالت فقهی آن است که انسان ظاهر الصلاح باشد؛ نوع دیگر عدالت را عدالت اخلاقی، دانست و گفت: علمای اخلاق نگاه به درون انسان می‌کنند، انسان عادل باید اخلاق متعادلی داشته باشد، نه به جانب افراط نه به جانب تفریط، متمایل نشود.
امام جمعه شیراز شکل سوم عدالت که خیلی اهمیت دارد را عدالت اجتماعی دانست و با اشاره به سوره مبارکه مائده و سوره مبارکه بقره گفت: عدالت اجتماعی یعنی در رفتار با دیگر انسان‌ها عادلانه عمل کنیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: