کد خبر: 3770631
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
گروه بین‌الملل ـ مذاکره کننده ارشد انصارالله در مذاکرات سوئد تصریح کرد: انصارالله با تشکیل حکومت انتقالی با مشارکت تمام احزاب سیاسی و همچنین ایفای نقش سازمان ملل در بازگشایی فرودگاه صنعا، موافقت کرده است.

به گزارش ایکنا به نقل ار پایگاه خبری «اسپوتنیک» روسیه؛ محمد عبدالسلام مذاکره‌کننده ارشد جنبش انصارالله در مذاکرات سوئد با اشاره به موافقت این جنبش با پیشنهاد ایفای نقش سازمان ملل در چارچوب بازگشایی دوباره فرودگاه صنعا، گفت: انصارالله همچنین با تشکیل حکومت انتقالی با مشارکت تمام احزاب سیاسی موافقت کرده است.
 
وی با اشاره به اینکه تأکید انصارالله بر این است که بندر الحدیده در غرب یمن باید به عنوان منطقه بی طرف انتخاب شود، افزود: آزادی اسرا نیز همچنان از محورهای مذاکرات در مذاکرات سوئد است.

پیش از این، مارتین گریفیتس (فرستاده سازمان ملل در یمن) مذاکرات سوئد را فرصتی برای پیشبرد روند صلح در یمن دانسته و و از توافق طرفین برای تبادل اسرا خبر داده بود.
 
این مذاکرات تنها فرصت برای پایان‌دادن به جنگ یمن که از سال 2014 آغاز شده به شمار می‌رود. این جنگ تاکنون کشته و زخمی و آوراه شدن ده‌ها هزار یمنی و نابودی بسیاری از زیرساخت‌ها و شیوع وبا و گرسنگی را به دنبال داشته است.
 
مذاکرات صلح یمن از روز پنجشنبه (15 آذرماه) پس از دو سال توقف در استکهلم سوئد با حضور هیئت‌هایی از طرف‌های یمنی آغاز شد. هیئت مذاکره کننده دولت عبد ربه منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) به ریاست خالد الیمانی و هیئت مذاکره‌کننده دولت صنعا به ریاست محمد عبدالسلام در مذاکرات سوئد حضور یافتند.

اقدامات برای اعتمادسازی، لغو محاصره، ورود کمک‌های بشردوستانه و پرداخت حقوق کارمندان از مهم‌ترین موضوعات گفتگو‌های سوئد درباره یمن است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: