کد خبر: 3770634
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
سیدعباس صالحی عنوان کرد:
گروه جامعه ــ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین تودیع و معارفه رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برگزاری دو حج با امنیت و عزت در سال‌های 96 و 97 گفت: رئیس جدید سازمان حج و زیارت با مدیریت جهادی و روحیه تعاملی خود می‌تواند به خوبی مسیر موفقیت در زمینه حج را ادامه دهد و مشکلات باقیمانده را مرتفع کند.

به گزارش ایکنا؛ مراسم تکریم حمید محمدی و معارفه علیرضا رشیدیان، معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت، شنبه 17 آذرماه با حضور کارگزاران حج از سراسر کشور و شخصیت‌هایی همچون سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، پیروز حناچی، شهردار تهران و سیدرضا صالحی امیری، وزیر سابق ارشاد در سالن آمفی تئاتر سازمان حج و زیارت برگزار شد.

مدیریت بحران و تعامل؛ ویژگی‌های رئیس جدید سازمان حج و زیارت

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه اظهار کرد: قرآن کریم خانه کعبه را «قیاماً للنّاس» یعنی مایه قوام مردم معرفی می‌کند، به عقیده مفسران این قوام هم تشریعی است و هم تکوینی، از این جهت که دین اسلام و بعثت پیامبر(ص) از این مکان آغاز شده است و عدالت تامه دنیا و ظهور ایشان نیز از کعبه انجام می‌شود، این محل به طور تکوینی مایه قوام بشریت است، همچنین از جهت تشریعی نیز خداوند اراده کرده است تحول ابعاد فردی و اجتماعی زندگی انسان با کعبه و حج رقم بخورد، در کنار این قوام‌بخشی که قرآن کریم مطرح می‌کند، امروزه ابعاد جهانی حج نیز بسیار مهم شده است، همه ساله شاهدیم که برگزاری این کنگره عظیم چگونه به روان‌تر شدن رابطه ملل مختلف کمک می‌کند.

وی افزود: این که از سال 70 در جمهوری اسلامی، سازمانی با نام حج و زیارت شکل گرفت، برگرفته از نگاه قرآنی است که حج را صرفاً یک سفر زیارتی و سیاحتی موقت نمی‌داند بلکه به این رویداد، به عنوان بستری تحول‌آفرین در زندگی بشریت نگاه می‌کند که نیازمند سازمان و تشکیلاتی دائمی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آقای محمدی در شرایطی سخت عهده‌دار مسئولیت حج و زیارت شد، اما با تلاش همه دست‌اندرکاران حج و به کمک روحیه ایشان که تلاطمات درونی سازمان را به خوبی مدیریت می‌کند و در عین حال جامعه را نیز نگران نمی‌کند، توانستیم شاهد برگزاری دو حج موفق در سال‌های 96 و 97 باشیم، حجی که با عزت، امنیت و رفاه نسبی حجاج همراه بود. با اینکه من تمایل داشتم آقای محمدی به مسئولیت خود ادامه دهد، اما ایشان حداقل سه مرتبه در سه زمان متفاوت از من درخواست کرد تا برای جایگزین‌کردن شخصی به جای ایشان اقدام کنم، نه اینکه از فعالیت در این فضا خسته باشند، بلکه به دلیل مسئولیت جدیدی که پیشرو دارند و بعضی مسائل دیگر این موضوع را پذیرفتم.

صالحی در پایان اظهار کرد: آقای رشیدیان، رئیس جدید سازمان حج و زیارت به دلیل مسئولیت‌های پیشین خود در این مجموعه، اجزای حج و زیارت را به خوبی می‌شناسد، سوابق اجرایی ایشان نشان می‌دهد که به خوبی می‌تواند در لحظه بحران‌ها را مدیریت کند و در عین حال می‌تواند با همه مسئولان عالی‌رتبه نظام تعامل داشته باشد، در مورد ایشان شکر خدا استجازتی نیز از محضر رهبر معظم انقلاب کسب گردید و نظر مبارک ایشان دلگرمی ما برای ادامه راه شد.

لبخند رضایت‌آمیز زائران و خشنودی مقام معظم رهبری؛ توفیق دو حج

حمید محمدی در مراسم تکریم خود و معارفه رئیس جدید سازمان حج و زیارت گفت: با همت همه فعالان حج در سراسر کشور شاهد برگزاری دو حج موفق بودیم که لبخند رضایت‌آمیز زائران و خشنودی مقام معظم رهبری این موفقیت را به ما نشان می‌دهد، آن صحنه‌ای که رهبری فرمودند اقدامات شما تحسین‌برانگیز است و آن صحنه‌ای که یک پیرزن در عرفات، پدر و مادرم را دعا کرد، هیچگاه از یاد نخواهم برد. مسئولیت حج در شرایطی به من سپرده شد که فاجعه منا آثار جانگدازی در جامعه گذاشته بود و روابط میان دو کشور ایران و عربستان در تیرگی مطلق به سر می‌برد اما با تلاش همه کارگزاران حج، با حمایت‌های مقام معظم رهبری، دولت محترم و همکاری حجت‌الاسلام قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت توانستیم از مشکلات عبور کنیم.

مدیریت بحران و تعامل؛ ویژگی‌های رئیس جدید سازمان حج و زیارت

وی با بیان اینکه موفقیت در حج همچون حماسه اربعین، حاصل زحمات همه دستگاه‌های کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: یکی از اقدامات ما در این دو سال، نگاه ویژه به کارگزاران حج بود که آن‌ها را سرمایه مجموعه حج برای خدمت خالصانه به مردم می‌دانیم و باید از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده کنیم، همچنین در این مدت کارگروه‌های آسیب‌شناسی جدی گرفته شد زیرا معتقدیم بدون درس‌گرفتن از گذشته نمی‌توانیم در آینده موفقیت کسب کنیم، یکی دیگر از اقدامات ما استفاده از نیروهای خود سازمان در پست‌های مدیریتی بود که با جوانگرایی نیز همراه شد، در این تصمیم لحظه‌ای تردید نکردم و حتی مقابل توصیه‌ها ایستادگی کردم و چه بسا هزینه‌هایی نیز برای این ایستادگی پرداخت کرده باشم.

محمدی افزود: حرکت به سمت دولت الکترونیک، مستندسازی تجارب مدیران بخش‌های مختلف حج و زیارت، توجه به معیشت بازنشستگان و پیشکسوتان از دیگر اقدامات ما در دو سال گذشته بود، همچنین توانستیم بر استفاده از همه ظرفیت‌های اعزام در کنار شمسا استفاده کنیم تا غیرقانونی‌ها نتوانند رشد کنند. در مورد اربعین نیز به توفیق الهی امسال ثبت‌نام اربعین به خوبی انجام شد و یک میلیون و 850 هزار نفر توانستند به راحتی ویزا دریافت کنند، در بسیاری از استان‌ها نیز ویزای روزانه صادر شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه گفت: نمی‌خواهم بگویم اسب زین‌کرده تحویل رئیس جدید سازمان می‌دهیم، اما آقای رشیدیان با مشکلات جدی در زمینه حج و زیارت مواجه نخواهند بود و ان‌شاءالله با تجربه و درایتی که دارند، مشکلات باقیمانده را حل می‌کنند.

رئیس جدید حج و زیارت، مدیری جهادی و فراجناحی است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، سرپرست حجاج ایرانی و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در جلسه تکریم حمید محمدی و معارفه علیرضا رشیدیان، رئیس جدید سازمان حج و زیارت گفت: کار شایسته‌ای است که دوستان ما این جلسه معنوی و نورانی برای قدردانی از زحمات مدیر سابق و معارفه مدیر جدید حج و زیارت ترتیب داده‌اند، به شخصه از سال 59 که وارد مسیر خدمتگزاری به حج شدم شاهد بوده ام که حاجیان در آن سال‌ها چه سختی‌ها را برای حج متحمل می‌شدم، هیچ‌گاه حوادث سال 66 را از یاد نمی‌برم، شرایط امروز و آرامش نسبی که در زمینه مدیریت حج وجود دارد، حاصل زحمات همه مدیران سابق است که بعضی از آن‌ها نیز به رحمت خدا رفته‌اند.

وی ادامه داد: لازم است از دکتر صالحی امیری، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کنم که از همان روز اول کاری خود پیگیر اوضاع حج و زیارت شدند و امروز نیز دکتر سیدعباس صالحی، وزیر فعلی با همان دقت مسائل حج و زیارت را دنبال می‌کنند. در حال حاضر در زمینه حج و زیارت مشکلاتی مهم باقیمانده است که باید حل شود، هر جا که وارد می‌شوم مردم از من مسئله عمره را مطالبه می‌کنند چون سال‌ها به آن امید بسته‌اند و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، همچنین در حوزه عتبات آن‌هایی که فعال هستند، می‌دانند مشکلات جدی وجود دارد به خصوص اینکه گرانی ارز هم مزید برعلت شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به ویژگی‌های رئیس جدید سازمان حج و زیارت گفت: آقای رشیدیان، مدیری جهادی است که استانداری استان خراسان رضوی را به خوبی انجام داده است، همه می‌دانیم که مدیریت استان خراسان رضوی کار ساده‌ای نیست اما ایشان توانست همه نیروها و سلایق موجود در استان را برای مدیریت آن منطقه هماهنگ کند، ما در حج و زیارت به روحیه فراجناحی نیاز داریم و برادر آزاده و عزیز، آقای محمدی نیز اینگونه بود. همچنین شاخص‌ترین ویژگی آقای رشیدیان این است که مورد حمایت مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و اعضای دولت است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان تصریح کرد: معتقدم تغییر مسئولیت‌ها موجب پویایی و نشاط در مجموعه می‌شود، از این رو خود نیز از مقام معظم رهبری خواسته‌ام من را از این مسئولیت تغییر دهند، از قضا صبح امروز به آقای محمدی عرض کردم «نحن ان‌شاءالله بکم لاحقون»: به امید خدا به زودی به شما می‌پیوندیم.

مدیریت بحران و تعامل؛ ویژگی‌های رئیس جدید سازمان حج و زیارت

علیرضا رشیدیان، رئیس جدید سازمان حج و زیارت نیز در پایان جلسه تکریم حمید محمدی و معارفه خود اظهار کرد: قصد ندارم در این جلسه اطاله کلام داشته باشم، از زحمات آقای محمدی و حسن اعتماد وزیر محترم ارشاد سپاسگزارم و ان‌شاءالله بتوانیم با همکاری همه کارگزاران حج و دستگاه‌های کشور، حج آبرومند و باعزت برگزار کنیم، به خوبی مطلعم که مشکلاتی در مسیر وجود دارد اما آنگونه نیست که نتوان آن‌ها را حل کرد.

رشیدیان همچنین تأکید کرد: خدمتگزاری به حج تلاشی برای ارتقای فرهنگ دینی محسوب می‌شوم و در این راه از خداوند متعال خواستارم توفیق خدمتی ماندگار را ارزانی فرماید.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید! 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: