کد خبر: 3770666
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰
گروه ادب ــ نویسنده رمان «رهش» برگزیده بخش رمان یازدهمین جایزه جلال آل احمد شد و جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی را از آن خود کرد.

جایزه 100میلیونی جلال به امیرخانی رسید

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ برگزیدگان یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد امشب، ۱۷ آذرماه با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار قلم کتابخانه ملی معرفی شدند.

بخش نقد ادبی

کتاب «بلاغت ساختار‌های نحوی در تاریخ بیهقی» نوشته لیلا سیدقاسم از نشر هرمس، به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شد.

داوران این بخش محمدسرور مولایی، بهمن نامور‌مطلق و امیرعلی نجومیان بودند.

بخش مستندنگاری

دو اثر «الف لام خمینی»، نوشته هدایت‌الله بهبودی از انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و «رکاب‌زنان در پی شمس» به قلم حسن کرمی قراملکی از انتشارات ستوده به طور مشترک آثار برگزیده در این بخش شدند.

این دو اثر به داوری مصطفی رحیمی، گلستان جعفریان و مریم برادران انتخاب شدند.

بخش داستان کوتاه

مجموعه داستان «زخم شیر» نوشته صمد طاهری از نشر نیماژ به عنوان اثر شایسته تقدیر شناخته شد.

یزدان سلحشور، علی چنگیزی و ابراهیم حسن‌بیگی داوری این بخش را به عهده داشتند.

بخش آتیه داستان ایرانی
محمدعلی رکنی، سیدمیثم موسویان، الهام فلاح و محمدرضا شرفی‌خبوشان به عنوان برگزیدگان این بخش، جوایز خود را دریافت کردند.

بخش رمان و داستان بلند

جایزه اثر برگزیده این بخش به «رهش» نوشته رضا امیرخانی رسید. این نویسنده بخش مادی این جایزه را به مؤسسه پژوهشی دانایار که در زمینه حمایت از آموزگاران به ویژه آموزگاران اهل سنت بلوچستان فعالیت می‌کند، تقدیم کرد.

تجلیل از دو نویسنده افغانی و ایرانی

از احمد مدقق، نویسنده افغانستانی و مصطفی جمشیدی، نویسنده ایرانی نیز به صورت ویژه‌ای با اهدای هدایایی تجلیل و قدردانی شد.

مصطفی جمشیدی که به دلیل چهار دهه فعالیتش در عرصه ادبیات، تجلیل شد، جایزه خود را به فرزند شاعرش تقدیم کرد.

مدقق پس از دریافت جایزه خود گفت: این موفقیت حاصل نمی‌شد، مگر به دلیل فرصت بی‌نظیری که مدرسه رمان شهرستان ادب برای من فراهم کرد.

رکنی نیز هنگام دریافت جایزه‌اش گفت: در فضای ادبیات کشور، نوری لازم بود تا به ادبیات تابیده شود. من نویسنده باید در فضایی قرار بگیرم تا نوری تابیده شود و ما نیازمند خلوتی هستیم تا این نور را بر مردممان بتابانیم.

الهام فلاح پس از دریافت جایزه‌اش بیان کرد: در حال حاضر هیچ مسئله‌ای به اندازه دو قطبی شدن، به ادبیات لطمه نمی‌زند. در ادبیات باید با اثر مواجه شوید نه ظاهر و مسلک نویسنده یا ناشر.

یادآور می‌شود، نویسنده اثر برگزیده، 100 میلیون تومان معادل 30 سکه تمام بهار آزادی و اثر شایسته تقدیر معادل 10 سکه تمام بهار آزادی دریافت کردند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: