کد خبر: 3771033
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱
رایزنی فرهنگی ایران برگزار کرد؛
گروه بین‌الملل ـ نشست و نمایشگاه «حضرت مریم(س) در قرآن با تأکید بر گفت‌و‌گوی ادیان» به همت رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین، در مدرسه علوم دینی مسیحیان این کشور در استان بولاکان (Bulacan) برگزار شد.

به گزارش ایکنا از فلیپین؛ این نشست دینی با همکاری انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل و با حضور پدر «ریچارد بابائو»، استاد الهیات و دروس گفتگوی ادیان و مدیر بخش گفتگوی ادیان سازمان کنفرانس اسقف‌های فیلیپین در مدرسه علوم دینی مسیحیان در شهر «گویی گوینتو»(Guiguinto) واقع در استان بولاکان برگزار شد.

نشست مدرسه علوم دینی مسیحیان و با برگزاری کارگاه خوشنویسی همراه بود و مورد استقبال دانشجویان سال آخر رشته الهیات این مدرسه علوم دینی قرار گرفت.

محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی ایران در مانیل طی سخنانی در نشست اظهار کرد: حضرت مریم(س) نقطه مشترک مسیحیان و مسلمانان است و باید با تکیه بر این وجه مشترک بتوانیم راه گفتگوی مشترک را بیابیم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره گفت‌و‌گو افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب ایران فرمودند، گفتگو برای پیدا کردن راه‌های مشترک است و گفتگو نبابد برای موضوعی غیر از این باشد.

جعفری ملک، روند گفتگوی ادیان در ایران را تبیین و تصریح کرد: من به شما جوانان می‌گویم علی رغم تمام دشمنی‌هایی که در رسانه‌های دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و انتشار اخبار دروغ درباره این تمدن کهن، ایران در نزدیکی بین ادیان پیشرو است و دلیل آن، نشست‌های مختلف گفتگوی ادیان با تمامی ادیان ابراهیمی است که به صورت متناوب در ایران و یا کشورهای دیگر برگزار شده است.

رایزن فرهنگی ایران در مانیل در پایان ابراز امیدواری کرد گفتگوی ایران با کلیسای کاتولیک فیلیپین هر چه سریع‌تر با مساعدت و همکاری طرف فیلیپنی برگزار شود.

تشریح آیات با موضوع حضرت مریم

در ادامه تندیس تقوی، مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل و بانوی هنرمند ایرانی، سخنرانی و آیات 45 و 46 سوره آل عمران: «إِذْ قَالَتِ الْمَلَائِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ وَجِيهًا فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِينَ:ياد كن] هنگامى [را] كه فرشتگان گفتند اى مريم خداوند تو را به كلمه‏‌اى از جانب خود كه نامش مسيح عيسى‏ بن‏مريم است مژده مى‏‌دهد در حالى كه [او] در دنيا و آخرت آبرومند و از مقربان [درگاه خدا] است» و «وَيُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا وَمِنَ الصَّالِحِينَ: و در گهواره [به اعجاز] و در ميانسالى [به وحى] با مردم سخن مى‏‌گويد و از شايستگان است»، قرائت کرد.

سپس بخش‌هایی از فیلم «مریم مقدس» شهریار بحرانی، کارگردان ایرانی به نمایش در آمد که با استقبال گسترده دانشجویان و دانش‌آموزان قرار گرفت. تندیس تقوی پس از نمایش فیلم با اشاره به جایگاه حضرت مریم(س) در قرآن تأکید کرد: نام «مریم» ۳۴ مرتبه در قرآن ذکر شده است، نوزدهمین سوره از قرآن، یعنی سوره مریم به نام این بانوی الهی مزیّن است. قرآن کریم حضرت مریم را الگویی برای تمام مسلمانان معرفی می‌کند و می‌گوید: «و خداوند برای مؤمنان، مریم، دختر عمران را مثال می‌زند» (سوره تحریم آیه ۱۲). حضرت مریم در قرآن به عنوان زنی عفیف و پاکدامن معرفی شده و حتی بعضی عفت او راه در مقایسه با عفاف حضرت یوسف برتر دانسته‌اند. لذا حضرت مریم برای من که یک زن مسلمان هستم، هم الهام‌بخش است. قرآن به ‌تفصیل ماجرای تولّد حضرت مریم را تعریف می‌کند و می‌گوید مادر حضرت مریم پیش از به دنیا آمدن فرزندش او را وقف دین کرد. وی به خدا عرضه داشت: «من نام او را مریم می‌گذارم، و او و فرزندانش را از شرّ شیطان در پناه تو قرار می‌دهم» (آل‌عمران، آیه ۳۶).

تقوی افزود: قرآن می‌فرماید «پس پروردگارش مریم را به بهترین وجه پذیراشد» (سوره آل‌عمران، آیه ۳۷). شایان‌ ذکر است که دعای مادر حضرت مریم نسل و ذریه مریم را نیز دربرمی‌گیرد. قرآن کریم از مریم به عنوان مادر یک پیامبر و بانویی پرهیزگار نام می‌برد و می‌فرماید: «ای مریم، خداوند تو را به کلمه‌ای از جانب خود که نامش مسیح عیسی پسر مریم است بشارت می‌دهد. او در دنیا و آخرت آبرومند و از مقرّبان درگاه الهی است» (سوره آل‌عمران، آیه ۴۵) و در آیه دیگری می‌فرماید: «و یاد کن زمانی را که فرشتگان گفتند ای مریم، خداوند تو را برگزیده و پاک و مطهّر ساخته و تو را بر زنان جهان برتری داده است» (آل‌عمران، آیه ۴۲) قران کریم مریم را به عنوان زنی «صدیقه» معرّفی می‌کند (سوره مائده، آیه ۷۵).

نمایشگاه مشترکات ادیان

در ادامه برنامه کارگاه خوشنویسی نستعلیق به همت تندیس تقوی، مسئول انجمن خوشنویسان شعبه مانیل برای دانشجویان برگزار شد و دانشجویان از نمایشگاه خوشنویسی مشترکات کتب الهی بازدید کردند .

همچنین یکی از دانشجویان علوم دینی طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران به این دلیل که تجربه بسیار خوبی را با آنان به اشتراک گذاشت، گفت: من تشکر می‌کنم از برگزاری این نشست یک روزه که موجب آشنایی بیشتر دانشجویان این حوزه علمیه با نظرات مسلمانان در خصوص حضرت مریم(س) و حضرت مسیح(ع) در قرآن شده است. قلب آموزه‌های قرآن کریم صلح است و از آنجایی که عیسی مسیح خود پیامبر صلح است، ما می‌توانیم از طریق صلح به زمینه مشترکی برسیم .

در پایان هیئت ایرانی از کتابخانه مدرسه دینی مسیحیان بولاکان، بازدید کرد و با توجه به فقر کتب اسلامی مقرر شد تعدادی کتاب اسلامی به زبان انگلیسی از سوی رایزنی فرهنگی ایران در مانیل به این کتابخانه اهدا شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: