کد خبر: 3771710
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۳
گروه اجتماعی - عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد مشهد با تأکید بر اینکه حقوق بشر یک حقوق اساسی و ضروری است، گفت: حق بر شهر نیز یکی از مظاهر حقوق بشر است که ناظر بر استفاده عادلانه افراد از شهر است و شامل حقوق مدنی، اجتماعی، سیاسی، زیست محیطی و... می‌شود.

«حق بر شهر» یکی از مظاهر حقوق بشربه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، مسعود خراشادی‌زاده عصر روز گذشته، 20 آذر ماه در چهارمین همایش «منشور حقوق شهرنشینی و عدالت ترمیمی» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه تاریخچه سند حقوق بشر به سال‌های جنگ جهانی اول باز می‌گردد، اظهار کرد: در آن شرایط دولتمردان به این فکر افتادند قوانینی تصویب کنند که بعد از جنگ فرو نپاشد؛ لذا آن زمان بود که اصول ۱۴ گانه‌ای تصویب شد و منشوری از جامعه‌ای از دولت‌ها با عنوان «جامعه ملل» به تصویب رسید که هدف اصلی آن حمایت از صلح جهانی بود.

وی ادامه داد: حقوق بشر به دو دسته تقسیم می‌شود؛ حقوق سیاسی و مدنی و دیگری حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی. در دسته دوم هر چقدر جوامع از شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتری برخوردار باشند، از حقوق بشر نیز بیشتر بهره‌مند خواهند بود.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تصریح کرد: نسل‌های بعدی از حقوق بشر با عناوین مختلفی چون حقوق محیط زیست، حق استفاده آزاد از اینترنت، فضای مجازی و... بهره بردند و این حقوق در جوامع تعریف شد.

شرط اول پیاده‌سازی حقوق شهروندی
وی با بیان اینکه در حقوق شهروندی نیز به عنوان یک قسم از انوع حقوق بشر، رابطه مردم با یکدیگر و وظایف آنان نسبت به همدیگر تعریف می شود، گفت: در واقع حقوق شهروندی آمیخته‌ای از وظایف شهروندان در قبال یکدیگر و شهر و دولت است. با این حال شرط اول پیاده‌سازی حقوق شهروندی، رفع موانع ساختاری و عملی حاکمیت قانون و شرط دیگر نیز توسعه و ترویج روحیه شهروندی است.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد مشهد با تأکید بر اینکه حقوق بشر یک حقوق اساسی و ضروری است، گفت: با توجه به فراگیر بودن، این حقوق نسبت به همه افراد تعریف می‌شود که حق بر شهر نیز یکی از مظاهر حقوق بشر است. حق بر شهر ناظر بر استفاده عادلانه افراد از شهر است که شامل حقوق مدنی، اجتماعی، سیاسی، زیست محیطی و... می‌شود.

ویژگی‌های حق بر شهر
خراشادی‌زاده اصل عمومیت و یکپارچگی را یکی از ویژگی‌های حق بر شهر دانست و افزود: به تبعیت از حقوق شهروندی، می‌توان از اصولی همچون حق تعیین سرنوشت، اصل برابری، مشارکت و... نیز در حق بر شهر نام برد.

وی تصریح کرد: شهر تا ارائه فرصت‌های عادلانه برای شهروندان فاصله بسیاری دارد که با توجه به شرایط هر شهر، یا آن شهر از نیازهای اساسی برخوردار است که ابتدا باید آن را برطرف کرد و یا آنکه اجرای آن با محدودیت‌هایی مواجه است.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد مشهد با تأکید بر اینکه در تدوین حقوق شهرنشینی باید دقت بیشتری انجام شود، ادامه داد: باید شرایط و زمینه‌های جامعه شهری را بررسی و بعد آن را وارد بر زندگی شهری کرد تا مفید واقع شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: