کد خبر: 3772117
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۰
وزیر ارشاد:
گروه ادب ــ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان گفت: این جشنواره در همان مسیر متکی بر حرکت وسیع مردمی مسیر آینده پرافتخاری را برای کاشان رقم خواهد زد.

جشنواره کتاب کودک و نوجوان مسیر پرافتخاری برای کاشان رقم می‌زندبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، سید عباس صالحی در آیین افتتاحیه نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان با اشاره به اینکه کاشان ازجمله شهر‌هایی است که هزاران سال قدمت تاریخی و تمدنی دارد، گفت: کاشان پیوسته در یک منطقه تأثیرگذار تمدنی و فرهنگی قرار داشته و در حوزه ادبیات، هنر، صنایع سنتی و مدرن ترکیب متمایز و ممتازی ایجاد کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همان‌گونه که انسان می‌تواند فراموشی بگیرد شهر‌ها نیز می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند، اظهار کرد: در این فضا نسل‌ها فراموش می‌کنند چه داشته‌اند و به اتکای آن چه باید داشته باشند. شهر‌های تاریخی در معرض سیالیت سریع قرار بگیرند و وقتی معنای خود را از دست بدهند تهی از روح شده و دچار آسیب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه فضا‌های تاریخی مربوط به یک شخص و یک فرد نبوده و مربوط به یک کهن تاریخ هستند، افزود: از جمله عناصری که می‌تواند شهر‌های تاریخی را از مخاطرات حفظ کند، این است که از فضا‌های کالبدی شهر‌های تاریخی به عنوان یک نقطه اتصال، محافظت شود.

صالحی از دیگر موارد حفظ شهر‌های تاریخی را توجه به فرهنگ و هنر دانست و اظهار کرد: فرهنگ و هنر باید به عنوان روح شهر جریان یابد و در همه فضا‌های شهر‌های تاریخی اگر بتوانیم روح فرهنگ تاریخی را جریان دهیم آن وقت شهر‌ها دچار مخاطرات نمی‌شوند و در این راستا ایده میدان یا گذر‌های فرهنگ و هنر با این نگاه شکل می‌گیرد که روح هنر را به کالبد شهر وارد کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ایده گذر فرهنگ از یزد آغاز شده و شهر‌های دیگر در امتداد آن این ایده را اجرایی می‌کنند، تصریح کرد: گذر فرهنگ اگر پایه مردم استوار باشد و ویترینی برای خلاقیت‌های فرهنگی هنری شهر باشد و فرصتی را برای اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم خواهد کرد.

وی گفت: کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۹۷ انتخاب شده و اتفاقات خوبی در این راستا از ابتدای سال رخ داده است که از جمله آن برگزاری نمایشگاه کتاب و کودک و نوجوان است. دو مقوله کتاب و کودک و نوجوان دارای نقطه تلاقی است که به عنوان قدیمی‌ترین، ماناترین، نافذترین و موثرترین رسانه بشری که سایر رسانه‌ها از این رسانه بهره برده و به این طریق تکثیر می‌شوند و کودک و نوجوان به عنوان عضو اصلی مؤثر نهاد خانواده شناخته می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون جشنواره کتاب کودک و نوجوان بیان کرد: این جشنواره در همان مسیر متکی بر حرکت وسیع مردمی با مجموعه‌های متعددی که این کار را سامان دادند آغاز شده و رویداد‌هایی که به مناسبت پایتخت کتاب ایران در کاشان رخ داده مسیر آینده پرافتخاری را برای کاشان رقم خواهد زد.

وی با بیان اینکه مردم کاشان همان طور که از گذشته فرهنگ ساز بودند امروز نیز چنین هستند، افزود: کاشان پر از افتخار است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش است همچنان که کاشان گذشته پرافتخاری داشته آینده پرافتخاری نیز برای آن رقم بزند.

نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان از ٢٢ تا ٢٤ آذر‌ماه در کاشان پایتخت کتاب ایران برپا می‌شود، این جشنواره از برنامه‌های چهارمین پایتخت کتاب ایران است که با همت اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و هتل‌های کاشان و حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش با برگزاری نمایشگاه تخصصی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان شماری از تصویرگران جهانی نیز در این جشنواره حضور خواهند داشت.

یادآور می‌شود، آیین افتتاحیه نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان با حضور همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و علی غیاثی ندوشن مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل، اصغر مختاری معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، علی‌اکبر مرتضایی معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان و میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان ۲۲ آذرماه انجام شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: