کد خبر: 3772673
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
گروه معارف ـ بخش زیادی از مشکل مراکز تحقیقاتی به تولید مقاله و کتاب‌های «مُرده» برمی‌گردد؛ کتاب و مقاله‌ مُرده، آثاری هستند که ‌از نیاز علمی جامعه دورند و کسی از تولیدشان خبردار نمی‌شود. کتاب و مقاله‌هایی که سال‌ها از تولیدشان می‌گذرد ولی هیچ نویسنده‌ای به آن‌ها ارجاع نمی‌دهد.

اوضاع ناشاد مراکز تحقیقاتی و تولید مقاله و کتاب‌های «مُرده»

به گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا، مدرس دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت هفته پژوهش در کانال تلگرامی خود درباره «تولید علم مرده» مطلبی منتشر کرده است که در زیر می‌خوانید:

«این سال‌ها به‌دلیل کم شدن بودجه‌های دولتی، شمار زیادی از پژوهش‌گاه‌ها و نیز مؤسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی با چالش‌های مالی شدیدی روبرو شده‌اند. پروژه‌های تحقیقاتی زیادی کنسل شده و پژوهش‌گران فراوانی کم‌کار و یا بی‌کار شده‌اند.

وضعیتِ پیش‌آمده این واقعیت را آشکار می‌کند که میان فرآورده‌های پژوهشیِ این مؤسسه‌ها و نیاز جامعه‌ علمی و دانشجویان پیوند چندانی نیست. وقتی یک پژوهش‌گاه نتواند از راه فروش فرآورده‌های خود روزگار بگذراند و به کمک‌های دولتی بند باشد، معنایش این است که آن‌چه تولید می‌کند نیازِ جامعه‌ علمی نیست.

وقتی کیفیت مقاله‌ها و کتاب‌های تولیدی به گونه‌ای است که کسی حاضر نمی‌شود برای مطالعه‌ آن‌ها پولی بدهد، طبیعی است که چرخ پژوهش‌گاه‌ها با اعانه‌های دولتی خواهد چرخید و نه فروشِ آثارشان.

پژوهش‌گاه‌ها، معاونت‌های پژوهشی دانش‌گاه‌ها، مجله‌های رنگارنگ علمی ـ پژوهشی و مراکز تحقیقاتی بهتر است اوضاع ناشاد خود را به تنگاهای بودجه‌های دولتی برنگردانند؛ بخش زیادی از این مشکل به تولید مقاله و کتاب‌های «مُرده» برمی‌گردد. مراد من از کتاب و مقاله‌ مُرده، آثاری هستند که چنان از نیاز علمی جامعه دوراند که کسی از تولیدشان خبردار نمی‌شود. کتاب و مقاله‌هایی که سال‌ها از تولیدشان می‌گذرد ولی هیچ نویسنده‌ای به آن‌ها ارجاع نمی‌دهد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: