کد خبر: 3777884
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ نزدیک به یک دهه است که ریاست پارلمان قرآنی کشور یعنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، براساس قانون، برعهده دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی است و با تغییر دبیر شورا باید منتظر بود که این تغییر منجر به تغییرات دیگری در نحوه پیش‌برد امور قرآنی کشور می‌شود.

تغییر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و آینده شورای توسعه فرهنگ قرآنی

به گزارش ایکنا؛ پس از حدود 13 سال، چهارمین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر کرد تا «محمدرضا مخبردزفولی» جای خود را به گزینه دیگری بدهد، گزینه‌ای که هنوز نهایی نشده است.
پرداختن به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تغییرات حاشیه‌ای‌اش از آن حیث برای عرصه فعالیت‌های قرآنی اهمیت دارد که دبیر این شورا ارتباط مستقیمی با سیاست‌های کلان امور قرآنی کشور دارد.
براساس بندهای مندرج در منشور توسعه فرهنگ قرآنی، که عالی‌ترین سند توسعه فرهنگ قرآنی کشور محسوب می‌شود، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی (بازوی اجرایی منشور توسعه فرهنگ قرآنی و از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی) شناخته می‌شود.
شورای توسعه فرهنگ قرآنی که طی این سال‌ها اغلب از جانب دبیر و اعضای آن به عنوان پارلمان قرآنی کشور معرفی شده است، از سال 1388 شکل گرفت تا به زعم تصمیم‌سازان، سر و شکلی تازه به فعالیت‌های قرآنی کشور داده شود، هدفی که شبهه‌هایی به تحقق آن وارد است.

اگرچه فعالیت‌های اخیر شورای توسعه و غیبت‌های گاه و بیگاه اعضای آن، که باعث تعویق‌های پی در پی جلسات شده، کاهش جایگاه این شورا را به دنبال داشته است، اما هنوز هم بسیاری باور دارند که می‌توان به این ساختار دل بست، به این شرط که فعالیتش بیشتر، پررنگ‌تر، مستقل و شفاف‌تر شود و خود را پاسخگو بداند.
در اهمیت شورای توسعه فرهنگ قرآنی همین بس که برخی اعضای آن شامل وزرای بهداشت، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، قائم‌مقام وزیر کشور، رئیس بنیاد ملی نخبگان، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و ... می‌شود.

نگاهی به فهرست اعضای این شورا نشان می‌دهد که اطلاق پارلمان قرآنی کشور به آن عنوان بیراهی نبوده است و اگر طی این سال‌ها از تمام توان و ضریب نفوذ آن استفاده نشده است، به موضوعات دیگر بازگردد که شاید یکی از آنها سیاست‌های رئیس و قائم‌مقام رئیس شورا باشد. هرچند پیش از این دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفت‌وگویی تلویزیونی به تاریخ 21 آذر 97 در برنامه زنده رصد شبکه قرآن و معارف سیما گفت: «اینکه همه منازعات و مشکلات قرآنی کشور به شورای توسعه مربوط می‌شود، قابل قبول نیست.» بیان این جمله می‌تواند در تناقض با مطرح شدن این شورا به عنوان پارلمان قرآنی باشد. به نظر می‌رسد دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با این اظهارنظر تلاش کرده است تا از وضعیت ایجادشده در زمینه مناقشات ادغام اتحادیه‌های مؤسسات قرآنی کشور فاصله بگیرد.

بسیاری از کارشناسان و فعالان قرآنی کشور از اعضای کمیسیون‌های شورای توسعه گرفته تا اعضای شورا و ... بر این باورند که میزان زیادی از وضعیت فعلی فعالیت‌های قرآنی کشور و به خصوص وضعیت بودجه‌ای، که این روزها در بدترین شرایط خود به سر می‌برد، ناشی از عملکرد رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی است. 
بار دیگر تأکید می‌شود که شورای توسعه فرهنگ قرآنی از بدو تأسیس تاکنون تلاش کرده است تا ورودی همه‌جانبه به تمام سطوح و سلول‌های عرصه فعالیت‌های قرآنی داشته باشد و به اصطلاح، خود را بزرگتر جامعه قرآنی معرفی کند. مدیران و اعضای این شورا نیز بارها در گفت‌وگوهای خود بر فصل‌الخطاب بودن شورا و قانونی بودن مصوبات آن تأکید کرده‌اند.
اگرچه رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در معدود مواقعی که رو در روی خبرنگاران حوزه قرآن و عترت قرار می‌گرفت، پاسخ سؤالات را به پیگیری از قائم مقام خود ارجاع می‌داد، دبیر شورای توسعه و قائم‌مقام رئیس این شورا نیز بیشترین تلاش را می‌کرد تا در برابر سؤالات فراوان درباره عملکرد شورای توسعه و بودجه‌ تحقق اهداف منشور پاسخگو نباشد.
حال رئیس پارلمان قرآنی کشور پس از سال‌ها تغییر کرده و همین تغییر باعث شده تا جامعه قرآنی و نهادهای فعال در این عرصه احساس تردید بیشتری کنند که این شورا چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

انتهای پیام 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کریمیان از گیلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۱۰/۱۴ - ۱۲:۴۷
0
0
بسیار عالی
بعد از اینکه آقای مخبر تشریف بردند نقد رو شروع کردید
جا داشت در زمان حضورشان در شورای توسعه این نقد ها صورت می گرفت
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: