کد خبر: 3780049
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
اهم اخبار و رویدادهای قرآنی هفته/
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ از جمله رویدادهای قرآنی این هفته‌، می‌توان به برگزاری یازدهمین گردهمایی اصحاب چاپ و نشر قرآن کریم، معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان، برپایی نخستین گردهمایی مدیران اتحادیه‌های مدغم استان‌ها و ... اشاره کرد.

جمعه///یازدهمین گردهمایی اصحاب چاپ و نشر قرآن و معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی نابینایانبه گزارش ایکنا؛ هفته‌ای که گذشت با رویدادها و خبرهایی همچون برگزاری یازدهمین گردهمایی اصحاب چاپ و نشر قرآن کریم، برگزاری هفتادمین جلسه شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها، تصویب سند توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در جلسه شورای توسعه، انتصاب قائم‌مقام و مشاوران نمایشگاه بین‌المللی قرآن، تشکیل جامعه قرآنی نابینایان، اعلام نتایج سومین مرحله سیزدهمین آزمون اعطای مدرک به حافظان قرآن، برگزاری اختتامیه کلاس‌های ترم پاییز مرکز آموزش قرآن آستان حضرت عبدالعظیم(ع)، ابلاغ حکم میزبانی جشنواره ملی قرآن دانشجویان به دانشگاه آزاد اسلامی، اعلام جزئیات دوازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در بخش آقایان، معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان،‌ برگزاری نخستین نشست هماهنگی ستاد برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن،‌ برگزاری نخستین گردهمایی مدیران اتحادیه‌های مدغم استان‌ها و ... همراه بود.

برگزاری یازدهمین گردهمایی اصحاب چاپ و نشر قرآن کریم
یازدهمین گردهمایی اصحاب چاپ و نشر قرآن کریم صبح روز چهارشنبه، 19 دی‌ماه به همت کارگروه قرآن ستاد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات مجتمع ناشران شهر مقدس قم برگزار شد.
در این مراسم که با سخنرانی مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، ناصر بابامحمدی، مدیرعامل انتشارات اسوه، حجت‌الاسلام حسین انصاریان، و عباس سلیمی، معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) همراه بود، پیام آیت‌الله‌العظمی سبحانی، از مراجع عظام تقلید به همایش توسط مرتضی نجفی قدسی قرائت و از برگزیدگان حوزه چاپ و نشر قرآن کریم نیز تجلیل شد.
برگزاری هفتادمین جلسه شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها
هفتادمین جلسه شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها ۱۵ دی‌ماه، در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.
در بخشی از این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در سخنانی با بیان اینکه اگر بخواهیم ارزشمندترین دارایی عالم و آفریده عالم را ارزیابی کنیم، به ثقل اکبر و ثقل اصغر یعنی قرآن و عترت می‌رسیم، گفت: بی‌تردید زمانی که از امری به عنوان ثقل اکبر یا قرآن یاد می‌شود، افرادی که افتخار خدمت در آن عرصه را داشته‌اند، از ارزشمندترین نعمت‌ها برخوردار بوده و در راستای ارتقای ارزشمندترین نعمت تلاش کرده‌اند.
وی با بیان اینکه اشراف امت پیامبر(ص) دو دسته هستند، افزود: یک دسته از آنها حاملان قرآن هستند، تلاش‌هایی که در مسیر دست‌گیری از بندگان خداوند و مخاطبان قرآن برای متصل کردن آن‌ها به این حبل الهی صورت گرفته است، جزء ارزشمندترین تلاش‌هاست.
رستمی به خلأهای موجود در تمدن غرب اشاره و تصریح کرد: نکته عجیب در این مسیر این است که جوامع غربی در طی کردن مسیرهای مبتنی بر پاسخ‌گویی به نیازها بازمانده‌‌اند و به تعبیر اندیشمندان درجه اول‌شان، نظام لیبرال دموکراسی نتوانست خلأهای در زندگی بشر را برطرف کند، لذا باید دنبال طرح جایگزین باشیم.
تصویب سند توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در جلسه شورای توسعه
چهل و سومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ۱۵ دی‌ماه، با حضور اعضای این شورا و از جمله وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و آموزش عالی و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.
از جمله دستور‌هایی که مورد بررسی قرار گرفت سند توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن کریم بود که سرانجام به تصویب رسید و یکی از بندهای آن به پیشنهاد و بررسی مجدد در شورای توسعه منوط شد.
همچنین بحث صدور مجوز مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت یکی دیگر از دستور‌های این جلسه بود. در این بخش در مورد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث و تبادل‌نظر شد. مصوبه این بخش هنوز اطلاع‌رسانی نشده است. همچنین در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدسعیدرضا عاملی»، دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، حضور داشت تا این جلسه معارفه وی نیز باشد.
انتصاب قائم‌مقام و مشاوران نمایشگاه بین‌المللی قرآن
عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در احکامی جداگانه قائم مقام و مشاوران نمایشگاه قرآن را منصوب کرد.
بر اساس این احکام حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی، به سمت مشاور علمی، ابوالقاسم ایرجی به سمت مشاور اجرایی و محمدمهدی عزیززاده به سمت مشاور برنامه‌ریزی منصوب شده است.
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحمید حسینی نیز به عنوان قائم‌مقام بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم منصوب شده است.
نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ماه رمضان سال آینده برگزار می‌شود.
جامعه قرآنی نابینایان تشکیل می‌‌شود
مرحله دوم دوره‌های آموزشی و نیز انتخابی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان جهان اسلام ۱۷ و 18 دی‌ماه برگزار شد.
بر همین اساس، در این مرحله تصمیمی مبنی بر تشکیل جامعه قرآنی نابینایان اتخاذ شد. این پیشنهاد در حالی مطرح شد که تعدادی از حاضران در دوره، نقدهایی را نسبت به بی‌توجهی به فعالان قرآنی نابینا در سطوح مختلف بیان کردند.
عضو نبودن حتی یک فعال قرآنی نابینا در ستادها و کمیته‌های متعددی که تصمیم‌گیر عرصه فعالیت‌های قرآنی و مسابقات هستند، ازجمله این نقدها بود.
بر همین اساس، مقرر شد پیگیری مطالبات فعالان قرآنی نابینا، عضویت در مجامع قرآنی تصمیم‌ساز در عرصه فعالیت‌های قرآنی، موضع‌گیری در عرصه‌های فرهنگی و قرآنی و ... از جمله اهداف تشکیل جامعه قرآنی نابینایان، باشد.
اعلام نتایج سومین مرحله سیزدهمین آزمون اعطای مدرک به حافظان قرآن
دبیرخانه ارزیابی حافظان سازمان دارالقرآن الکریم نتایج سومین مرحله سیزدهمین دوره آزمون ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن را ۱۹ دی‌ماه اعلام کرد. نتیجه این آزمون هم‌اکنون در پایگاه تلاوت(پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان دارالقرآن الکریم) قابل مشاهده است.
سومین مرحله سیزدهمین دوره آزمون ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم با حضور تعداد ۴۶ نفر از راه‌یافتگان به این مرحله روز ۱۴ دی‌ماه در محل سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.
برگزاری اختتامیه کلاس‌های ترم پاییز مرکز آموزش قرآن آستان حضرت عبدالعظیم(ع)
هفتاد‌وهشتمین مراسم اختتامیه کلاس‌های مرکز آموزش قرآن آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) ویژه ترم پاییز در تالار شیخ صدوق(ره) این بارگاه ملکوتی روز چهارشنبه، ۱۹ دی‌ماه با حضور اساتید و خانواده‌های قرآن‌آموزان این مرکز برگزار ‌شد.
اجرای برنامه حفظ و تلاوت قرآن توسط تعدادی از حائزان رتبه‌های برتر و برگزاری مسابقه قرائت تقلیدی و ارائه گزارش توسط مسئولان مرکز آموزش قرآن کریم از روند کلاس‌های قرآن در ترم پائیز از برنامه‌های این مراسم بود.
حدود ۵۰۰ قرآن‌آموز در امتحانات پایان دوره پاییز ۹۷ شرکت کردند و تعداد ۸۸ نفر در رشته‌ها و سطوح مختلف حفظ و قرائت حائز عناوین برتر شدند که در پایان این مراسم از این افراد تجلیل ‌شد.
ابلاغ حکم میزبانی جشنواره ملی قرآن دانشجویان به دانشگاه آزاد
در حاشیه هفتادمین جلسه شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها حکم میزبانی سی و چهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان که سال آینده برگزار می‌شود به حجت الااسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی – دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده رئیس این دانشگاه ابلاغ شد.
اعلام جزئیات دوازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در بخش آقایان
دوازدهمین دوره از مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در بخش آقایان طی ایام دهه فجر، ۱۵ تا ۲۱ بهمن ماه، در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ کل و ۱۰ و ۲۰ جز ء در مجتمع یاوران مهدی(عج) جمکران برگزار می‌شود.
مسابقات در دو مقطع سنی زیر ۱۶ سال و بالای ۱۶ سال برپا می‌شود و ثبت‌ نام این مسابقات در یک مرحله و به صورت اینترنتی و با مراجعه به پایگاه اینترنتی دارالقرآن امام علی(ع) به نشانی https://dqat.ir طی بازه زمانی هفت روزه از ۲۰ تا ۲۷ دی ماه انجام می‌شود.
ظرفیت ثبت‌ نام در رشته‌های مختلف محدود است، لذا زمان ثبت‌ نام به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و داوطلبان در یک رشته می‌توانند، ثبت‌ نام کنند. همچنین افرادی که در رشته‌های یازدهمین دوره مسابقات حد نصاب لازم را کسب کرده‌اند، امسال نمی‌توانند در همان رشته حضور پیدا کنند.
معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان
پس از برگزاری آزمون انتخابی معرفی نمایندگان ایران در چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان جهان اسلام، احمد دباغ در رشته قرائت تحقیق و سعید علی‌اکبری در رشته حفظ کل به عنوان نمایندگان ایران در این مسابقات معرفی شدند.
یادآوری می‌شود، مرحله دوم و نهایی اردوی انتخابی چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان جهان اسلام طی روزهای ۱۷ و ۱۸ دی‌ماه با حضور استادان قرآنی کشورمان برگزار شد.
پس از برگزاری این دوره‌ها که تا بعدازظهر امروز، ۱۸ دی‌ماه، ادامه داشت، آزمون انتخابی بین ۱۲ راه‌یافته به این اردوها در دو رشته قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن کریم برگزار شد تا چهره راه‌یافتگان به چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان جهان اسلام مشخص شود.
برگزاری نخستین نشست هماهنگی ستاد برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن
نخستین نشست هماهنگی ستاد برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با حضور رییس و دبیر این ستاد و مسئولان مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب، دانش‌آموزان و نابینایان و مسئولان کمیته‌های نظارت، پشتیبانی، فرهنگی و محتوایی، دعوت و تکریم، تبلیغات، حراست، مدعوین ویژه، تشریفات و بین‌الملل، فنی و داوری و کمیته هماهنگی امور بانوان در ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس ستاد برگزاری سی‌‌وششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در ابتدای این نشست، گفت: پیشتر جلسه‌های دیگری با حضور مسئولان قبلی کمیته‌ها به منظور آسیب‌شناسی مسابقات برگزار شده و تا تاریخ ۱۷ فروردین سال بعد، هشت جلسه خواهیم داشت که در چهار جلسه از این جلسات حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه حضور خواهند داشت.
وی با تأکید بر لزوم هماهنگی بین کمیته‌های مختلف ستاد، یادآور شد: مسابقات بین‌المللی قرآن کریم سال‌هاست که برگزار می‌شود و این دوره سی و ششم آن است و بعد از این همه سال این اجازه را نداریم که به خاطر ملاحظات شخصی یا سازمانی یا سایر مسائل در فراهم آوردن مقدمات برگزاری این مسابقه کوتاهی کنیم.
برگزاری نخستین گردهمایی مدیران اتحادیه‌های مدغم استان‌ها
همایش سه‌روزه‌ای را سازمان دارالقرآن الکریم طی ۱۹ تا ۲۱ دی در قم برگزار کرد که اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور نیز به منظور استفاده از این فضا و کاهش هزینه‌ها در کنار این همایش، نشست مدیران عامل اتحاد‌یه‌های قرآنی استان‌ها را روز پنجشنبه، ۲۰ دی‌ماه در حاشیه این همایش برگزار کرد. طی این جلسه تمامی مدیران اتحادیه‌های مدغم استان‌ها که براساس روند قانونی شکل گرفته است، حضور داشتند.
رحیم قربانی، مدیرعامل این اتحادیه، در این زمینه بیان کرد: سعی ما بر این است که تمام موارد به نحو احسن انجام شود تا چند هزار مؤسسه قرآنی از این بلاتکلیفی بیرون بیایند.
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور اظهار کرد: مؤسسات قرآنی توجهی به اختلافات بین دو اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور ندارند و آنها کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند، اما وظیفه ماست که از مؤسسات حمایت مؤثر و عادلانه‌ای کنیم و این هم منوط به این است که تشکیلات واحدی نظارت کند. بر این اساس طی نخستین نشستی که با مدیران عامل اتحادیه‌ها خواهیم داشت، این مسائل را مطرح خواهیم کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: