کد خبر: 3780605
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
گروه سلامت ــ در حالی‌که کمبود پرستار در کشور به یک چالش تبدیل شده است، مسئولان مختلف نظام سلامت با سه آمار متفاوت وعده جذب نیروهای جدید پرستاری را مطرح کردند.
3 آمار برای یک وعده/  خان و خان باجی عامل یک اختلافبه گزارش ایکنا، برای دومین سال پیاپی، امسال نیز مراسم روز پرستار، به یک مراسم تقلیل یافته است و دیگر شاهد برگزاری دو مراسم از سوی معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری نبودیم.
اگرچه مراسم روز پرستاری یکی شده بود، اما همچنان می‌شد اختلاف را در بین متولیان پرستاری کشور دید. این اختلاف آنجا خود را نشان داد که دالوندی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در سخنرانی خود ضمن انتقاد از به‌کارگیری پرستارنماها در مجلس آنها را به باجی و خان‌باجی‌های قدیم توصیف کرد و مورد تشویق پرستاران قرار گرفت. در مقابل، حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت نیز در سخنان خود او را بی‌پاسخ نگذاشت و گفت دوران باجی و خان‌باجی گذشته است.
سرپرست جدید وزارت بهداشت نیز در قسمتی از سخنان خود با حمله به کسانی که جایگاه پزشکان و پرستاران را مورد حمله قرار می‌دهند، به سخنان دالوندی که گفته بود بی‌عدالتی بین جایگاه پرستاران و پزشکان وجود دارد، واکنش نشان داد.
اما تنها حاشیه جشن روز پرستار، طرح انتقادات ضمنی و مستقیم متولیان نظام پرستاری به یکدیگر نبود. شعرخوانی سخنرانان دیگر حاشیه پررنگ مراسم روز پرستار بود، چنان‌که این جلسه را به مشاعره مانند کرده بود. سرپرست وزارت بهداشت با خواندن ابیاتی از شعرای مختلف به ویژه عمر خیام و اشاره به قریحه خود در سرودن شعر به نوعی برای حاضران هل من مبارز طلبید.
آمارهای متفاوت نیز دیگر حاشیه پررنگ این مراسم بود؛ جایی که سرپرست وزارت بهداشت در مورد استخدام 18 هزار پرستار سخن گفت و معاون او از قول وزیر برای استخدام 19 هزار پرستار خبر داد و نهایتاً سرپرست وزارت بهداشت در بین خبرنگاران، تعداد 19 هزار را تأیید کرد. از سوی دیگر، طاهره زاهدصفت، رئیس شورای عالی نظام پرستاری نیز در همین مراسم از وجود مصوبه‌ای برای جذب 10 هزار پرستار خبر داده بود.
زمان پرداخت معوقات و کارانه پرستاران نیز اختلاف دیگری بود که میان رئیس و معاون بروزد کرد؛ جایی بود که حضرتی از پرداخت معوقات و کارانه‌ پرستاران در این هفته خبر داد و رئیس او یعنی سرپرست وزارت بهداشت از برنامه‌ریزی برای پرداخت این معوقات در هفته آینده و زمانی نامعلوم برای پرداخت کارانه پرستاران تأکید کرد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: