کد خبر: 3781153
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
معاون اول رئیس‌جمهور:
گروه اقتصاد ــ جهانگیری با تأكید بر اینكه در شرایط سخت و فشار اقتصادی، اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه‌ای شفابخش در اختیار ما قرار گرفته است، گفت: یكی از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است. ما باید اقتصاد كشور را به جای منابع طبیعی به دانش و مغز فرزندان كشور متكی كنیم و اگر این اتفاق محقق شود آینده مطمئنی در انتظار ایران و جوانان خواهد بود.

تحقق اقتصاد مقاومتی آینده مطمئنی برای کشور رقم می‌زند

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، صبح امروز دوشنبه در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی، اظهار کرد: با وجود همه محدودیت‌ها و مشكلات در سال‌های پس از انقلاب، توفیقات و پیشرفت‌های گسترده‌ای در حوزه پزشكی و سلامت در كشور حاصل شده و لازم است كه رسانه‌ها و به خصوص صدا و سیما در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، این دستاوردها را به جامعه اطلاع‌رسانی كنند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینكه جامعه ایران در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز تغییرات عرصه بین‌الملل، دستخوش تغییرات جدی است، خاطر نشان كرد: در كنار این تحولات كشور با تنگناها و تهدیدات جدی روبرو است كه در مرحله نخست موضوعات اصلی نظیر بهداشت و درمان كشور از آن متاثر می‌شود و به همین دلیل حفظ سلامت جامعه باید جزو اصلی‌ترین وظایف دولت و دیگر دستگاه‌ها باشد.
وی با یادآوری اینكه طی سال‌های گذشته شاهد پیشرفت‌های شگرفی در حوزه پزشكی و سلامت در كشور بوده‌ایم، تصریح كرد: دستاوردهای پزشكی چه در دوران دفاع مقدس و چه در سال‌های پس از آن، جزو مهم‌ترین دستاوردهای كشور و برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده است. این درخشش و شكوفایی هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی باید تداوم یابد.
معاون اول رییس جمهور همچنین ادامه داد: پیشرفت‌ها و دستاوردهای كشور به حوزه سلامت و بهداشت محدود نمی‌شود و در سایر بخش‌ها نظیر صنعت نیز قابل مشاهده است؛ بطوری‌كه ایران امروز به كشوری مبدل شده كه می‌تواند علاوه بر طراحی و مهندسی، تولید‌كننده و صادر كننده برخی كالاهای صنعتی و تجهیزات پزشكی باشد، این در حالی است كه در گذشته ما واردكننده این محصولات و كالاها بودیم.
وی با تاكید بر اینكه در شرایط سخت و فشار اقتصادی، اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه‌ای شفابخش در اختیار ما قرار گرفته است، گفت: یكی از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است. ما باید اقتصاد كشور را به جای منابع طبیعی به دانش و مغز فرزندان كشور متكی كنیم و اگر این اتفاق محقق شود آینده مطمئنی در انتظار ایران و جوانان خواهد بود.
جهانگیری اضافه كرد: در شرایط خطیر كنونی باید فرصت تلاش و فعالیت برای نخبگان كشور مهیا شود و برای برون رفت از وضعیت دشوار فعلی، در وهله نخست باید به مسائل و مشكلات مردم واقف بود و برای حل این مسائل برنامه داشت.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به جلسات خود با روسا و استاتید ۱۳ دانشگاه برتر در خصوص مسائل و مشكلات كشور، اظهار کرد: خوشبختانه امروز دانشگاه‌های برتر كشور موضوع مقابله با تحریم را در دستور كار خود قرار دادند و با تشكیل گروه‌های مطالعاتی نتایج مطالعات و بررسی های خود را به صورت مكتوب به دولت ارائه كرده اند. مهمترین پیام این اقدام این است كه دانشگاهیان كشور در این وضعیت دشوار كنار دولت ایستاده اند تا شرایط به خوبی مدیریت شود.
وی با بیان اینكه مشكلات و دشواری های فعلی كشور به صورت ناخواسته بر مردم تحمیل شده است، تصریح كرد: ایران در مقابل بهانه‌های هسته‌ای آمریكا، با شش قدرت بزرگ دنیا مذاكرات خوبی را انجام داد و توافقی حاصل شد كه شورای امنیت سازمان ملل نیز مهر تایید بر این توافق زد اما آمریكا با قلدری و به صورت یك طرفه از این توافق خارج شد و ملت ایران را مجدداً تهدید و تحت تحریم قرار داد.
وی با تاكید بر اینكه ملت ایران اجازه نمی‌دهد كسی عزت آنان را خدشه دار كند و با عزت این ملت بازی كند، گفت: باید در مقابل زورگویی آمریكا ایستادگی كرده و راهكاری عزتمندانه برای اداره كشور پیدا كنیم. در این عرصه نخبگان و صاحب نظران نقش پراهمیتی دارند چرا كه دولت به تنهایی نمی تواند این شرایط را مدیریت كند.
جهانگیری در ادامه با بیان اینكه جامعه و نظام پزشكی كشور از توانمندی و قدرت علمی خوبی برخوردار است و می تواند از این توانمندی برای حل مشكلات كشور استفاده كند، افزود: ما باید از سلامت جامعه مراقبت كنیم تا دچار آسیب نشود. در حال حاضر ۹۵ تا ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز كشور از طریق ساخت داخل تامین می‌شود و به دلیل ارز بری بالا برای واردات ۳ درصد باقیمانده باید همت كنیم تا این ۳ درصد نیز با اتكا به توانمندی و ظرفیت داخلی تامین شود.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان كرد: پزشكان یكی از پر اعتبارترین گروه‌های مورد اعتماد جامعه هستند و در نظر سنجی های مختلف، جامعه پزشكی جزو بالاترین رده های اعتماد در میان مردم قرار گرفته اند بنابراین جامعه پزشكی كشور هم از توانمندی علمی و هم از سرمایه اجتماعی برخوردار است كه می تواند با اتكا به این دو سرمایه كمك های بزرگی برای حل مشكلات امروز و آینده ایران انجام دهد.
در این مراسم سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز با بیان اینكه نقش نیروی انسانی در توسعه ملی نقشی بسیار مهم و چشمگیر است، گفت: انجام كارهای بزرگ با وجود منابع اندك در شرایط بحرانی هنر است و مدیران كشور باید با وجود همه محدودیت ها كارهای بزرگی انجام دهند.
نمكی با تاكید بر اینكه باید بخش خصوصی را وارد عرصه پژوهش و تحقیقات كنیم، گفت: بخش پژوهش كشور باید به بیماریهای واگیر بپردازد و باید اتفاقات آینده كشور را پیش بینی كنیم تا با مسائل و مشكلات ناگهانی مواجه نشویم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور هم در این مراسم با تاكید بر اینكه آنچه می تواند خلق ثروت كند علم و دانش و نیروی انسانی است و نه منابع طبیعی، گزارشی از تولید واكسن، دارو و انواع شتاب دهنده ها در حوزه بیوتكنولوژی ارائه كرد و گفت: خوشبختانه نتایج تحقیقات حوزه علوم پزشكی با سرعت زیادی وارد بازار می شود.
ملك زاده معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم در این مراسم گزارشی از تعداد و وضعیت مقالات پزشكی و تولید دانش در كشور ارائه كرد و گفت: در زمینه تعداد مقالات و استنادات از كشورهای منطقه جلوتر هستیم و دستاوردهای پژوهشی و فناوری كشور در سال ۲۰۱۷ از همه كشورهای اسلامی جلوتر بوده است.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از برگزیدگان این جشنواره قدردانی شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: