کد خبر: 3781311
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
آیت‌الله مکارم شیرازی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم حفظ استقلال حوزه‌های علمیه برادران و خواهران گفت: وابستگی به دولت‌ها مشکلات زیادی برای حوزه‌ها ایجاد می‌کند، لذا باید سعی شود تا حوزه‌ها روی پای خودشان بایستند.
وابستگی به دولت‌ها مشکلات زیادی برای حوزه‌ ایجاد می‌کند/ توام‌شدن علم و اخلاقبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، معظم له 24 دی ماه در دیدار مدیر و مسئولان حوزه‌های علمیه خواهران، با قدردانی از فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران گفت: امروز حوزه‌های علمیه خواهران به یک درخت تنومند تبدیل شده که ثمرات و دستاوردهای ارزشمندی دارد.
وی توسعه کمی و کیفی حوزه‌های علمیه برادران و خواهران را به برکت انقلاب اسلامی دانست و اضافه کرد: ما قبل از انقلاب اصلاً در خواب نمی‌دیدیم چنین برنامه‌هایی با این گستردگی و وسعت در حوزه‌های خواهران پیدا شود؛ در حوزه برادران در زمان مرحوم آیت الله بروجردی 4هزار نفر در قم طلبه برادر داشتیم و طلبه خواهر هیچ؛ اما الان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم بسیار پیش رفته‌ایم و گزارشی که ارائه شد، نشان می‌دهد چه حجم از فعالیت در حوزه های علمیه خواهران انجام شده و یا در حال انجام است.
وی در ادامه به بیان چند تذکر پرداخت و با اشاره به لزوم حفظ استقلال حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، تصریح کرد: وابستگی به دولت‌ها مشکلات زیادی برای حوزه ها ایجاد می‌کند، باید سعی شود تا حوزه‌ها روی پای خودشان بایستند و خودکفا شوند. البته این کار یک‌شبه انجام نمی‌شود و احتیاج به برنامه‌ریزی و زمان دارد که ان‌شاء‌الله مسئولین محترم حوزه به فکر آن خواهند بود.
وی با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه های علمیه برادران و خواهران، اظهار کرد: مشکلی که در حوزه های علمیه چه برادران و چه خواهران وجود دارد، این است که با وجود تمام پیشرفت‌ها و دستاوردها متأسفانه از این سرمایه ارزشمند استفاده کامل نمی‌شود.
وی تاکید کرد: باید در این خصوص مطالعه و برنامه ریزی جدی و لازم صورت گیرد تا بتوان از این ظرفیت ها و استعدادها به خوبی بهره گرفت؛ عینا همین مشکل و گرفتاری در دولت ما هم وجود دارد و با وجود هزینه‌های زیادی که برای تاسیس دانشگاه ها و تربیت دانشجویان می‌شود متاسفانه برنامه‌ای برای استفاده از فارغ‌التحصیلان وجود ندارد و این یک آسیب جدی است.
آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق فعالیت‌های حوزه‌های علمیه برادران و خواهران گفت: در این خصوص باید از ابزارهای مختلف بهره گرفت؛ باید عملکرد و آمارها و فعالیت‌های حوزه‌های علمیه خواهران را در رسانه‌ها تبیین کنید تا نگویند در حوزه‌ها کاری صورت نمی‌گیرد.
وی با بیان این که در حوزه‌های علمیه در عرصه‌های مختلف کار شده، اما به دلیل این که خبررسانی درستی صورت نمی‌گیرد، واقعا حق حوزه‌ها ضایع می‌شود، بیان کرد: در تقویم کشور برای هر قشر و صنفی روزی اختصاصی وجود دارد، اما حوزه ها این گونه نیستند؛ باید در این خصوص مطالعه لازم انجام شود تا مسئولان حوزوی بتوانند در فرصت‌های مختلف فعالیت ها و دستاوردهای حوزه را اطلاع رسانی و تبیین کنند.
وی توجه به جنبه های اخلاقی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: ما در همه سطوح مربوط به روحانیت، علم و اخلاق را کنار هم قرار می‌دهیم 50 درصد علم است و 50 درصد اخلاق.
وی با اشاره به وجود شبکه های فاسد و مفسد و گسترش فسادهای اخلاقی از طریق فضاهای مجازی، تصریح کرد: در این خصوص باید برای واکسینه کردن طلاب در برابر این هجمه ها نیز فکری بشود. 
آیت الله مکارم شیرازی شناسایی و حمایت نخبگان حوزوی خواهر و برادر را یک اصل مهم دانست و افزود: در میان جمعیت چند ده هزار نفر نخبگانی وجود دارند که باید برای شناسایی، حمایت و تربیت آنها متناسب با ذوق، استعداد و تخصص آنها برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
وی یادآور شد: نکته دیگر که بارها تاکید کرده ایم، این است که در این زمان باید کاری کنیم که همه طلاب خواهر و برادر با دو سلاح بیان و قلم مسلح باشند. در زمینه نویسندگی و سخنرانی باید دوره‌ها و جلساتی گذاشته و آموزش‌های لازم به طلاب خواهر و برادر ارائه شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: