کد خبر: 3781312
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد:
گروه فعالیتهای قرآنی- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: مؤسسات قرآن و عترت منابع معرفتی را به صورت خام در اختیار مردم قرار ندهند، زیرا مورد استفاده مخاطب قرار نمی‌گیرد.

مؤسسات قرآن و عترت منابع معرفتی را به صورت خام در اختیار مردم قرار ندهندبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، محمد جواد استادی امروز 24 دی‌ماه در نشست توجیهی موسسات قرآن و عترت شهرستان مشهد که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد برگزار شد، اظهار کرد:  مقام معظم رهبری می‌فرمایند «هرکس در هر نقطه‌ای فعالیت می‌کند اگر تصور کند که مرکز عالم است، بسیاری از مشکلات جمهوری اسلامی حل می‌شود» و اگر هر فرد چنین تفکری داشته باشد و آن را به بهترین نحو انجام دهد مشکلات حل خواهد شد و باید کار را در هر زمینه‌ای جدی بگیریم.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی به دلیل فرهنگی بودن آن، در عالم متفاوت است. این فرهنگ، مبانی معرفتی، اندیشه اسلامی و قرآن را شامل می‌شود که تنها نمی‌تواند در کلام موجود باشد، بلکه باید به آن اعتقاد داشته و آن را عملی کنیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد با بیان اینکه مبانی معرفتی، قرآن است، تصریح کرد: مسئله سبک زندگی موضوعی مهم است که در جهان غرب فراوان به آن پرداخته شده و کتاب‌های مفصلی در این باره به رشته تحریر درآمده است. سبک زندگی ایرانی و اسلامی مورد تاکید مقام معظم رهبری چیزی به جزء فرآوری منابع معرفتی و تبدیل آن‌ها به محصولات در عرصه زندگی است.   

وی عنوان کرد: باید گفت اقداماتی که برای فرآوری منابع معرفتی به عرصه‌های مصرف به انجام رسیده چیست تا بتوانیم آموزه‌های قرآنی را به فرم‌هایی که برای مردم قابل استفاده است تبدیل کنیم. در اینجا انتظاری که از موسسات قرآن و عترت داریم این است که منابع معرفتی را به شکل خام در اختیار مخاطب قرار ندهند، چراکه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

استادی خاطرنشان کرد: جامعه امروز با چند سال گذشته متفاوت است چرا که نیازها تغییر می‌کند و امروز خوراکی که باید به مردم داده شود فرم و شکل آن تغییر کرده. اعتقاد داریم اقدامی که به شکل ساختاری نباشد، سرانجامی ندارد.

وی بیان کرد: موسسات فرهنگی و قرآنی باید در این حوزه بدانند که چه اقداماتی اثربخش است. این موسسات قرآنی چند منظوره هستند و می‌توانند به تولید داستان، فیلم قرآنی و‌... بپردازند و تنها در قالب‌های سنتی ورود پیدا نکنیم بلکه آن‌ها را به روز کنیم.

وی اذعان کرد: فعالیت خوب باید با تعامل و هم‌افزایی همراه باشد و فعالیت‌های قرآنی زمانی موفق است که همه ارگان‌ها پای کار باشند و با یکدیگر هم افزایی کنند.‌ در این زمینه باید اتقاق فکر داشته باشیم که به صورت هم‌افزا به نتیجه برسیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: در شهر مشهد یک میلیون و 200 هزار نفر حاشیه نشین وجود دارد و با توجه به این جمعیت باید به این پرسش پاسخ داد که ما در پایگاه‌ها و کانون‌های فرهنگی مساجد چه کارهایی را انجام دادیم و چه برنامه‌هایی برای کاهش آسیب‌ها در حاشیه شهر در نظر گرفتیم. باید برای تحقق این امر کل جامعه را در نظر بگیریم تا شاهد تحولی باشیم.

استادی تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی هستیم، تمام تلاش دشمن این بود که جشن 40 سالگی انقلاب برگزار نشود. در این خصوص تمامی موسسات قرآن و عترت برای این روز برنامه و جشن‌هایی را در نظر بگیرند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: