کد خبر: 3781957
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷
سیم‌فروش:
گروه هنر ــ پروفسور سیم‌فروش در دیدار جامعه قرآنی با خانواده شهید احمدرضا احدی اظهار کرد: شهدا با ایثاری که انجام دادند، برای همه نسل‌ها بهترین الگو و معلم هستند.

شهدا بهترین معلمان برای جامعه هستند

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ سی‌‌امین دیدار جامعه قرآنی در سال جاری این هفته به خانواده شهید احمدرضا احدی اختصاص داشت. در این دیدار که ستاد برگزاری همایش قرآن، عترت و سلامت بانی آن بود، پروفسور ناصر سیم‌فروش حضور داشت.

در ابتدای این جلسه، رحیم قربانی، مسئول سازمان قرآن و عترت تهران بزرگ در سخنانی اظهار کرد: شاکرم که مجدداً فرصتی پیش آمد تا به همراه افرادی از جامعه قرآنی در محضر یکی دیگر از خانواده شهدا باشیم. شهدا الگوهای هستند که تا سال‌ها جامعه می‌تواند از آنها استفاده فرهنگی کند و این دیدارها قدمی در راه معرفی هر چه بهتر شهدای قرآنی است.

وی افزود: شهید احمدرضا احدی جدا از اینکه در حوزه ایمانی نخبه بود، در بحث علم‌اندوزی نیز نخبه‌ای مثال‌زدنی محسوب می‌شد. به همین دلیل،‌ این شهید می‌تواند مثال خوبی برای جوانان امروز ما باشد تا بدانند چگونه می‌توان هم در حوزه علم و هم در عرصه ایمان به اوج رسید.

در ادامه، پروفسور سیم‌فروش در این جلسه در سخنانی کوتاه اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که زنده نگاه داشتن یاد شهیدان کمتر از شهید شدن نیست و این کلام نشان می‌دهد همه ما موظف هستیم با رفتار و کردار خود پاسدار یاد و خاطره شهدا باشیم و به ویژه در حوزه‌ آرمان‌ها باید با جان و دل عمل کرد.

وی ادامه داد: من در زمان جنگ عملیات‌های بسیاری را تجربه کردم و با بسیاری از شهدا آشنا بودم. از این جهت با قاطعیت می‌گویم شهدا معلم‌ ما هستند، زیرا به مقام شهادت دست یافتند و برنده شدند.

شهدا بهترین معلمان برای جامعه هستند

مهدی کدخدازاده، معاون دانشجوی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دیگر حاضران در این دیدار بود. وی اظهار کرد: درباره شهدا حرف زدن کاری دشوار است، به‌ویژه شهدایی که قرآنی هستند. البته باید بگویم همه شهدا قرآنی‌اند، زیرا وقتی به مقام شهادت دست پیدا می‌کنند، مسلماً به آرمان‌های قرآنی عمل کرده‌اند.

وی ادامه داد: انقلاب ما حرکتی فرهنگی بود. رهبر ما نیز پرچمدار جریانی فرهنگی بود. به همین دلیل باید بگویم بهترین مسیر برای مسلمانی همان‌گونه که شهید بهشتی بیان کردند، پیروی از قرآن است. پیروی از قرآن هم تنها به تلاوت خلاصه نمی‌شود، بلکه عمل کردن مهم‌ترین شرط است.

علیرضا احدی، برادر شهید نیز در این جلسه تأکید کرد: من سه سال از شهید احدی کوچکتر بودم، اما به شدت با هم نزدیک و صمیمی بودیم. او فردی بود که اصرار ویژه بر رعایت اخلاقیات داشت و خود را مقید به این امر می‌دانست. به همین دلیل،‌ تربیت یکی از مسائل مورد تأکید او در مسائل پرورشی بود. این شهید در اوج جوانی رفتاری عارفانه داشت، برای همین هر زمان که فرصت می‌کرد، دانشگاه را رها می‌کرد و عازم جبهه‌ها می‌شد.

وی ادامه داد: دوستانش از وی می‌پرسیدند چرا فردی همانند تو که رتبه یک کنکور است، باید درس را رها کند و به جبهه بیاید؟ پاسخ برادر شهیدم این بود که امام راحل فرمودند حضور در جبهه‌ها در رأس همه امور است. در همین رابطه جالب است بدانید با وجود اینکه شهید احدی اکثر مواقع در جبهه بود، همیشه در زمان امتحانات بالاترین نمرات را کسب می‌کرد.

محمد‌رضا احدی، برادر دیگر شهید نیز در این مراسم اظهار کرد: برادرم در سال 45 دیده به جهان گشود و سال 85 نیز به مقام شهادت رسید. شهادت او نشان می‌دهد که یک جوان 20 ساله چگونه از همه لذت‌های این دنیا چشم‌پوشی می‌کند و به جهاد برمی‌خیزد. برادرم تا زمان دیپلم در ملایر درس می‌خواند، اما با قبول شدن در دانشگاه به تهران آمد. او در رتبه‌ای که در دانشگاه قبول شد، می‌توانست امروز یکی از وزرای این کشور باشد، اما او به گفته امام خود عمل کرد و مسیر شهادت را هدف قرار داد.

وی با اشاره به پاسخ‌گویی شهید احدی به برخی از شبهات، گفت: برخی مواقع می‌شنویم که جامعه علمی کمتر در دفاع مقدس حضور داشتند، اما شهید احدی و امثال وی نشان دادند که دانشمندان این سرزمین نیز در جهاد بر علیه جماعت بعثی حضور داشتند و از ایثار جانشان دریغ نکردند.

وی تأکید کرد: شهید احدی بعد از شهادت دوستانش در عملیات رمضان دستخوش تحولی خاص و شگرف شد. به همین دلیل،‌ دل‌مشغولی‌های خود را به روی کاغذ آورد و حاصل آن کتابی با نام «حرمان هور» است. این کتاب بارها به چاپ رسیده و مقام معظم رهبری هم نسبت به آن اظهار لطف داشته‌اند. شهید احدی تنها تلاوت قرآن انجام نمی‌داد، بلکه در تفسیر هم علاقه فراوان از خود نشان می‌داد. این موضوع برای یک جوان نهایتاً 20 ساله اتفاقی حیرت‌آور است.

وی درباره علائق برادرش به هنر و ورزش نیز گفت: شهدا جدای از جوانان دیگر نبودند. آنها هم علائق خاص خود را داشتند. برای مثال برادر شهیدم بسیار به فوتبال علاقه داشت و بد نیست بدانید یک استقلالی تمام‌عیار بود. درباره گرایش به هنر هم باید بگویم به فیلم دیدن علاقه بسیاری داشت و رمان‌هایی چون بینوایان و پیرمرد و دریا را جزء به جزء خوانده بود .

این برادر شهید در پایان با گلایه از مسئولان گفت: شهدایی چون شهید احدی باید به جوانان ما معرفی شوند، اما چگونه است که حتی یک خیابان در تهران به نام برادر شهیدم نیست؟ از این دست سؤالات بسیار وجود دارد که هنوز پاسخی برای آن نیافتم.

شهدا بهترین معلمان برای جامعه هستند

در انتهای این مراسم از پوستر ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت رونمایی شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: