کد خبر: 3787990
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹
گروه اجتماعی ــ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی طی یک سال گذشته در استان سمنان صورت گرفته، متذکر شد: ۲۷۶ روستای استان به اینترنت پرسرعت و فیبر نوری مجهز هستند.

اجرای طرح فضاهای بلا استفاده به پارک‌های فناوری و اقتصاد دیجیتال در کشور

به گزارش ایکنا از سمنان، به نقل از خبرگزاری مهر محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته 16 بهمن از اختصاص فضاهای بدون استفاده به پارک‌های فناوری و اقتصاد دیجیتال تا هفته دولت سال آینده در ۱۰ استان مستعد کشور خبر داد و گفت: در سفر به سمنان نیز به‌دنبال رصد فضاها و زیرساخت‌ها هستیم که در صورت وجود آن‌ها شاهد بهره‌برداری از یکی از این پارک‌ها در سمنان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ۱۳۲ سایت نسل سه و چهار در این استان دایر شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه مسیر حرم تا حرم بسیار پر تردد است لذا جاده‌های استان تا پایان سال ۹۸ تحت پوشش اینترنت نسل چهار قرار خواهد گرفت که در این راستا طی یک سال گذشته ۵۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان توسط دولت و بخش خصوصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان سمنان سرمایه‌گذاری شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه استان سمنان دارای پهنه وسیع اما جمعیت اندکی است که می‌تواند پوشش اینترنت و خدمات الکترونیک را تسهیل کند، بیان کرد: از سوی دیگر این استان در زمینه شاخص سواد دارای وضعیت مناسبی است که مجموع این عوامل سبب شده تا در زمینه شاخص‌های پیشرفت الکترونیک رتبه دوم کشور را داشته باشد.

آذری جهرمی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی طی یک سال گذشته در استان سمنان صورت گرفته متذکر شد: ۲۷۶ روستای استان به اینترنت پرسرعت و فیبر نوری مجهز هستند.

وی با بیان اینکه امروز تحولات خوبی در زندگی ایرانیان صورت گرفته است، یادآور شد: خوشبختانه امروز یک هزار و ۲۴۲ شهر ایران دارای اینترنت تری‌جی و فور جی هستند، همچنین ۵۸ درصد جاده‌های کشور تحت پوشش اینترنت نسل سه و چهار هستند که این خدمات به برکت انقلاب اسلامی در کشور گسترش یافته‌اند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ۶۶ درصد روستاهای کشور دارای اینترنت پرسرعت هستند، بیان کرد: خوشبختانه شاهد سرمایه‌گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات توسط دولت و بخش خصوصی بوده‌ایم.

آذری جهرمی با بیان اینکه خوشبختانه زیر‌ساخت‌های کشور از لحاظ ارتباطات و فناوری اطلاعات دارای رشد خوبی بوده ادامه داد: گزارش‌های سال ۲۰۱۹ از زیرساخت‌های ایران در زمینه ارتباطات تهیه و به سازمان ملل ارسال شده که شاهد رتبه خوب ایران بین کشورهای جهان در گزارش جدید این سازمان خواهیم بود.

به گفته وی، خوشبختانه در کیفیت ارائه خدمات نیز شاهد اتفاقات خوبی در سطح کشور بوده‌ایم به این صورت که در سال ۹۲ تنها ۴۰۰ اپلیکیشن موبایل ایرانی در کشور وجود داشت که این میزان در سال ۹۶ به ۱۳۰ هزار اپ و در سال ۹۷ به ۲۵۰ هزار اپ افزایش یافت.

عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه نرخ ترافیک داخلی استریم ما ۳۱۸ درصد بوده افزود: امروز ترافیک اینترنت ایران به ۵۵ درصد رسیده و مجموع استفاده ما به یک‌هزار و ۴۰۰ گیگ در ترافیک خارجی و یک هزار گیگ در ترافیک داخلی افزایش یافته است و این در حالی است که در سال ۹۲ تمام حجم استفاده از ترافیک داخلی کشور تنها هفت گیگ بوده است که نشان می‌دهد دیگر نیازی به صدور داده‌های اینترنتی ما به خارج از کشور نیست.

آذری جهرمی با بیان اینکه امروز وزارت ارتباطات برای استفاده از ایده‌های نسل جوان نسبت به ایجاد زیرساخت‌هایی برای استارتاپ‌های ایرانی اقدام کرده متذکر شد: این وزارتخانه فضاهای بدون استفاده خود را در استان‌های مستعد بهره‌گیری کرده و اقتصاد دیجیتال را با استقرار شرکت‌های دانش‌‌بنیان و فناور راه‌اندازی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه روز گذشته یکی از این فضاها در مشهد با ظرفیت استقرار ۱۲۰ شرکت افتتاح شد تا شرکت‌های فناور که در ابتدای امر با مشکل فضای فیزیکی و سرمایه اولیه مواجه هستند بتوانند ایده‌هایشان را به کار و شغل بدل کنند همچنین ما زیرساختی را فراهم کرده‌ایم تا سرمایه گذاران نیز بتوانند در کنار این واحدهای فناور حضور یابند تا ایده ها به ثروت بدل شود.

آذری جهرمی در ادامه به مشکل اشتغال جوانان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه امروز واحدهای فناور سبب می شوند تا ما به‌جای استفاده از منابعی مانند نفت از مغز جوانان برای تولید ثروت استفاده کنیم، بیان کرد: باید امروز موانع و مشکلات پیش پای استارتاپ ها و مشاغل فناور جوانان را برداشت، موانعی مانند سرمایه اولیه، آموزش، حمایت و ... که جوانان به آن نیاز دارند امروز باید مد نظر باشد.

وی با بیان اینکه به‌کارگیری جوانان در پست های مدیریتی کشور با وجود تصویب قانون هنوز شتاب خوبی ندارد، گفت: کشور از این امر قطعاً متضرر خواهد شد لذا برنامه وزارت ارتباطات که رئیس جمهور نیز آن را تکلیف کرده، پس از ایجاد زیرساخت های فناوری و ارتباطات، افزایش بهره وری و اشتغال برای جوانان را به دنبال دارد لذا ما امروز خوشبختانه ظرفیت های عظیمی مانند جوانان را در مقوله تولید ثروت داریم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز دولت برای تحقق دولت الکترونیک و اجرای برنامه ها نیازمند تیم‌های فن‌آور دارد، تاکید کرد: اگر نیاز به سلامت دیجیتال، انرژی هوشمند، کشاورزی هوشمند و ... داریم باید در کنار آن کار را به مجریان فناور بسپاریم و این خود، اشتغال زایی را به همراه خواهد داشت و از سوی دیگر سپردن کار به جوانان دو مزیت دارد نخست افزایش بهره‌وری و دستاوردهای خوب در آن حوزه و دوم تربیت نیروی شاغل تحصیل کرده که توان خوبی نیز دارد و لذا باید به این امر دقت نظر داشت.

آذری جهرمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات در واقع سازنده اکوسیستمی است که در درون آن مدیران جوان ساخته و پرداخته شوند، افزود: امروز ۱۷ درصد از فارغ التحصیلات دانشگاهی کشور به طور مستقیم با رشته تحصیلی آی تی سی در ارتباط هستند و لذا این امر نشان می دهد که ما توان خوبی در زمینه نیروی انسانی در این بخش داریم که باید از آن استفاده کنیم.

به گفته وی؛ استفاده از نیروهای جوان فناور سبب حفظ محیط زیست، عدم استفاده از منابعی مانند نفت و ... می شود لذا نیازمند یک راهبرد هستیم تا امور را به تدریج به نسل سوم انقلاب بسپاریم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: