کد خبر: 3789104
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در آیین افتتاح نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن گفت: گفت‎وگوهای فرهنگی و دینی، زمینه‎ساز توسعه صلح، امنیت و آرامش برای همه جهان است.

به گزارش ایکنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ ابوذر ابراهیمی‎ترکمان، رییس این سازمان دیروز(20 بهمن ماه) در سخنرانی افتتاحیه خود در گفت‎وگوهای دینی ایران و ژاپن در توکیو، برگزاری این نشست را در شناخت بهتر دو ملت از یکدیگر بسیار مهم ارزیابی کرد و با تأکید بر اشتراکات فرهنگی دو کشور، گفت: در راستای توسعه تعاملات و روابط فرهنگی دو کشور، بسیار خرسندم که امروز در نخستین دور گفت‎وگوهای دینی ایران و ژاپن بر پایه اسلام و شینتو در کشور بزرگ ژاپن حضو دارم. به نوبه خود از دست‏اندرکاران برگزاری این گفت‎وگو، معبد بزرگ ایسه، رییس، مسئولان و اساتید دانشگاه کوکاگان و سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، تقدیر و تشکر می‎کنم.

رئیس شورای عالی ادیان جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به سابقه روابط فرهنگی دو کشور، امضای موافقتنامه فرهنگی دو سویه و تأسیس رایزنی فرهنگی ایران در توکیو به منظور توسعه این روابط، گفت: جذابیت و شكوه تاریخ و تمدن ایران نزد ژاپنی‎های فرهنگ‎دوست از یک سو و احترام فراوان و علاقمندی مردم بزرگ ایران به ملت و مردم بزرگ ژاپن از سوی دیگر عامل مهم و مؤثری برای گسترش تعاملات و روابط فرهنگی بین دو کشور بوده و هست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سپس با اشاره به حضور تعداد زیادی از ایران‎شناسان و اسلام‎شناسان ژاپنی و ژاپن‎شناسان ایرانی که برخی از آنان نشان افتخار امپراطور ژاپن را دریافت کرده‌اند، بیان کرد: به اجرا درآمدن برنامه‎های دینی و فرهنگی در ایران و ژاپن از جمله گفت‎وگوهایی که امروز شاهد آن هستیم، زمینه توسعه شناخت بیشتر دو ملت را فراهم می‎کند که با توجه به قرابت‎های اخلاقی، سنتی و فرهنگی و در راستای توسعه همکاری‎های دینی و فرهنگی ایران با ژاپن، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأسیس و تقویت رایزنی فرهنگی ایران در کشور ژاپن، فعالیت‎های ارزشمندی را به انجام رسانیده و یقین دارم در ادامه این مسیر در دو کشور شاهد تحولات چشمگیری در افزایش سطح فعالیت‎ها و تعاملات خواهند بود.

ابراهیمی‌ترکمان همچنین با تأکید بر این نکته که گفت‎وگوهای فرهنگی و دینی، زمینه‎ساز توسعه صلح، امنیت و آرامش برای همه جهان است، به فعالیت‎های سازمان در حوزه گفت‎وگوهای فرهنگی و دینی اشاره کرد و افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ایجاد مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‎ها و در ارتباط با تعداد قابل توجهی از دانشگاه‎ها و مؤسساتی که در زمینه ادیان، فرهنگ‎ها و آیین‎ها فعالیت می‎کنند، زمینه‎های بسیار ارزشمندی را در برگزاری بیش از 100 گفت‎وگوی دینی با مسیحیت کاتولیک در واتیکان، ارتدکس در روسیه، سیسلیسی در یونان، بودیسم در تایلند، هندوئیسم در هند، مسیحیت فیلیپین و ... برگزار کرده که برخی از آنان بیش از 10 دوره را تجربه می‎کنند و توانسته در ایجاد شناخت هر چه بیشتر ادیان و آیین‏ها توفیقات مهمی را به دست آورد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان اظهار امیدواری کرد که این دور از گفت‎وگوها با تأسیس انجمن گفت‎وگوی دینی ایران و ژاپن، تداوم یابد. ابراهیمی‌ترکمان همچنین برگزاری دور بعدی این گفت‌وگوها در ایران و به میزبانی مرکز گفت‏وگوی ادیان و فرهنگ‎های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را مورد اشاره و تأکید قرار داد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: