کد خبر: 3789384
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
گروه بین‌الملل ـ مراسم روز ملی ایران همزمان با 22 بهمن و با حضور مقامات بوسنیایی و دیپلمات‌های خارجی مقیم در سارایوو برگزار شد.

به گزارش ایکنا به نقل از سفارت ایران در سارایوو؛ این مراسم به منظور بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سارایوو با حضور گسترده شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، فعالان اجتماعی و سفرا و نمایندگان هیئت‌های دیپلماتیک مقیم بوسنی و‌هرزگوین برگزار شد. 

در این مراسم که شامگاه دوشنبه بیست و دوم بهمن ماه برگزار شد، «شفیق جعفروویچ»، عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، «حسین افندی کاوازوویچ»، رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین، شهردار سارایوو، معاون وزیر و تعدادی از مدیران  عالی‌رتبه وزات امور خارجه بوسنی و هرزگوین با حضور در هتل «بریستول» روز ملی ایران را تبریک گفتند.

در این برنامه رئیس حزب اقدام دمکراتیک، رئیس حزب برای بوسنی، مفتی سارایوو و توزلا، معاون ریاست جامعه اسلامی، نمایندگان کلیسای کاتولیک، ده‌ها تن از سفرا و کارداران کشورهای های مختلف اروپایی، آسیایی و نمایندگان سازمان های بین‌المللی مستقر در سارایوو حضور داشتند.

مقامات و نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف، رئیس و تعدادی از اساتید دانشگاه سارایوو، رئیس و اساتید دپارتمان زبان فارسی، شهرداران مناطق مختلف بوسنی، تعدادی از نمایندگان پارلمان، رئیس و اعضای انجمن دوستی ایران و بوسنی، رؤسای برخی شرکت‌های اقتصادی، رئیس و اعضای انجمن مادران سربرنیتسا و ژپا، نمایندگان احزاب مهم سیاسی، تشکل‌های مدنی و خبرنگاران رسانه‌ها از دیگر حاضران در مراسم بودند.

تبیین اهداف انقلاب

محمود حیدری، سفیر ایران در بوسنی وهرزگوین، پس از نواخته شدن سرود ملی کشورمان، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران گفت: چهل سال قبل در چنین ایامی در کشور تاریخ ساز و تمدن پرور ایران، انقلابی مردمی به پیروزی رسید که مهم‌ترین اهدافش نفی رژیمی دیکتاتور و وابسته به بیگانه و بازگرداندن استقلال، آزادی و احیای ارزش‌های انسانی و اسلامی بود.

حیدری افزود: اکنون که چهل سال از  پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد ملت ایران نه فقط به دستاوردهای فراوانش در عرصه‌های سیاسی، علمی، اقصادی، صنعتی و فرهنگی می‌بالد، بلکه خرسند است که توطئه‌ها و خصومت‌های قدرت‌های زورگوی جهانی و عوامل آنان هرگز نتوانسته است در مسیر حرکتش توقف ایجاد کند.

سفیر کشورمان ضمن‌ یادآوری دستاوردهای انقلاب در چهار دهه اخیر در عرصه‌های مختلف به مبارزه سرنوشت ساز و مؤثر با تروریسم در سطح منطقه اشاره کرد و افزود: ملت ایران به نقش بی‌بدلیل خویش در مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و اشغالگری در منطقه آسیای غربی و تلاش‌هایش برای بازگرداندن صلح و آرامش به کشورهای بحران زده خاورمیانه، افتخار می‌کند و این کشور با پایبندی به تمام تعهداتش در چارچوب توافقنامه هسته‌ای توانست صلح جویی خویش و بی‌اساسی ادعاهای مغرضانه اغیار را اثبات کند.

پرچمدار روابط دوستانه

حیدری با یادآوری روابط دوستانه دو کشور ایران و بوسنی گفت: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که از نخستین کشورهایی بوده که استقلال بوسنی وهرزگوین را به رسمیت شناخت و در سخت‌ترین شرایط به صورت همه جانبه شجاعانه و سخاوتمندانه درکنار ملت مظلوم بوسنی قرار گرفت، در سالیان اخیر نیز روابط دو کشور همواره در سطحی مناسب جریان داشته است که سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیئت سیاسی اقتصادی همراه به سارایوو، رشد مطلوب مبادلات تجاری و اجرای برنامه‌های متعدد فرهنگی در یک سال گذشته، نویدبخش آینده روبه تکامل مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف در دوره فرارو است.

در ادامه مراسم، گروه موسیقی سنتی فرهنگ از استان قزوین که به مناسبت هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی حضور دارد، چند قطعه از آثار خود را اجرا کرد که مورد استقبال قرار گرفت.

در پایان به مهمانان این مراسم کتابچه معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری ایران و کتاب معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی با عنوان «افتخار به گذشته و امید به آینده» که به تازگی از سوی سفارت کشورمان در سارایوو به زبان بوسنیایی منتشر شده است اهدا شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: