کد خبر: 3789679
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
گروه اجتماعی ــ مدیرکل بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: سازمان اوقاف با داشتن یک میلیون هکتار اراضی موقوفه، یک سیزدهم ظرفیت اراضی کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
اراضی موقوفه؛ یک سیزدهم مزارع کشور غلامعلی رحیمی، مدیرکل بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور  در گفت‌وگو با ایکنا از مازندران، اظهار کرد: سازمان اوقاف با داشتن یک میلیون هکتار اراضی که قریب به یک سوم موقوفات کشور است، یک سیزدهم ظرفیت اراضی کشاورزی کشور را شامل می‌شود.
وی افزود: در یکسال گذشته رویکرد سازمان در اراضی کشاورزی منفعلانه بود اما اکنون در اراضی و موقوفات کشاورزی رویکرد فعالانه یافته و به ارتقای بهره‌وری می‌اندیشد.
مدیرکل بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد:  موضوع کشت بیابانی پایه برای رقبات فاقد آب و یا کم‌آب و موضوع رقبات زنجیره‌ای کشاورزی برای رقباتی که دارای آب هستند و نیز موضوع احیای بهره‌برداری از رقباتی که قبلاً از آب، قنات و چاه بهره‌مند بودند از برنامه‌های این سازمان در بهره‌وری اقتصادی است.
وی با بیان اینکه توجه به رونق حوزه کشاورزی با رویکرد اقتصاد مقاومتی است، افزود: این حوزه دارای ضریب اشتغال بیشتر، پایدارتر و ارزبری کمتری دارد.
سازمان اوقاف؛ مروج کشاورزی نوین
رحیمی با بیان اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه با هدفگذاری در حوزه زنجیره‌های کشاورزی و اتصال به بازار فروش می‌تواند ارزبری بیشتری داشته باشد، گفت: سازمان اوقاف با توجه به جایگاه حاکمیتی و اجرایی، مزیت نسبی نسبت به دیگر دستگاه‌ها دارد و می‌تواند به‌عنوان الگو و نمونه در مزارع کشور طرح‌های ملی را پیاده کند و کشاورزی نوین مبتنی بر زنجیره را ترویج دهد.
وی با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار در حوزه کشاورزی از اولویت سازمان است، افزود: در این حوزه، روش‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری مبنی بر اینکه مطالعات توجیهی، فنی، بازار و اقتصادی طرح آمادگی لازم را داشته باشد در دستور کار قرار دارد.
رحیمی با بیان اینکه برای رقباتی که معارض دارند بررسی موضوع مشارکت با این افراد در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: امروز تأکید بر این است رقباتی که صاحبان حقوقی دارند حقوق آنها بررسی و بر اساس آن سهم موقوفات مشخص و طرح‌های مشارکت طرح‌ریزی شود.
وی ادامه داد: استان مازندران با توجه به میزان بارندگی مناسب و بالاتر از میانگین کشوری مبنای خوبی برای کشاورزی است و با توجه به ظرفیت آبی خوبی که در رقبات وجود دارد آن را برای کشاورزی در اولویت بالاتری قرار می‌دهد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: