کد خبر: 3791503
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ مصوبات چهاردهمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان تهران اعلام شد.

اعلام مصوبات جلسه هیئت مدیره اتحادیه قرآنی استان تهران/ قرائت بیانیهبه گزارش ایکنا؛ چهاردهمین هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان مؤسسات تهران روز گذشته، 29 بهمن‌ماه با حضور اعضا تشکیل شد.
طی این جلسه برنامه‌های پیشنهادی اتحادیه در سال 98 مطرح شد تا جهت بررسی و تصویب به اعضای هیئت مدیره ابلاغ شود. همچنین گزارشی از انجام و پیگیری مراحل مرتبط با ثبت اتحادیه استان تهران ارائه شد.
در پایان نیز بیانیه‌ای درباره به رسمیت شناخته شدن اتحادیه مدغم قرآنی کشور قرائت شد. متن این بیانیه بدین شرح است؛

«بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع ادغام اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور و اتحادیه تشکل‌های قرآنی، حود 10 سال است که به یکی از بزرگترین دغدغه‌های جامعه قرآنی و فضای رسانه‌ای تبدیل شده است و بر ضرورت یکی شدن و اتحاد و انسجام بین تشکل‌های قرآنی تأکید شده است.

10 سال است مسئولان، کارشناسان و اعضای اتحادیه‌های قرآنی دوگانگی را مغایر با وحدت و همدلی مطرح می‌کنند و آن را با روح حاکم بر تعالیم قرآنی مغایر می‌دانند.

10 سال است به علت دوگانگی در بین مؤسسات اعتبارات ناعادلانه توزیع می‌شود و باعث چاق شدن محدود مؤسسات و لاغر شدن غالب مؤسسات شده است.

10 سال است مؤسسات و جامعه قرآنی امیدوار و منتظر بودند تا بالاخره مدعیان وحدت و همدلی تکلفی جامعه قرآنی و تشکل‌های مردمی را در حوزه قرآن مشخص کنند و از دوگانگی و افتراق دوری گردد.

10 سال است رسانه‌های گروهی و رسانه‌های ملی در حوزه قرآن یکی از پرخبرسازترین موضوع را ادغام اتحادیه های قرآنی قرار داده است و آسیب رسیدن به مؤسسات را در پرتو این دوگانگی داد میزند و تا کنون ده‌ها برنامه زنده تلویزیونی، ده‌ها مناظره، صدها خبر از رسانه ملی هزاران مصاحبه با اساتید مسئولان، مؤسسات، اتحادیه‌های استانی و مسئولان اتحادیه‌های قرآنی و .. در کشور صورت گرفته و یکی از پرخبرسازترین موضوع در فضای رسانه‌ای بوده است.

تا کنون ده‌ها جلسه مشترک توسط اتحادیه‌های قرآنی جهت همدلی و وحدت و انسجام گذشته شده است.

تا کنون صدها جلسه مشترک بین اتحادیه‌ها و مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ارشاد در استان‌ها و کشور گذاشته شده است.

تا کنون بیش از 300 جلسه کارشناسی برای یکی شدن اتحادیه‌ها و نیز نگاه واحد در خصوص مؤسسات قرآنی به لحاظ قانونی با حضور نمایندگان و مسئولان وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی و اتحادیه‌ها با محوریت شورای توسعه به صورت تخصصی گذاشته شده است.

بیش از چهار سال است در شورای توسعه فرهنگ قرآنی که عالی‌ترین پارلمان قرآنی کشور بوده، موضوع اتحادیه‌های قرآنی به کرات مطرح شده در این شورا اساسنامه اتحادیه واحد کشور و تشکیل هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت با حضور 9 نفر از شخصیت‌های حقوقی توسط شورای توسعه فرهنگ قرآنی پس از چندین جلسه پی‌در پی تصویب شده است.

دو سال است برابر مصوبات قانونی و ابلاغی شورای توسعه فرهنگ قرآنی و هیئت رسیدگی به امور مؤسسات و وضع آئین‌نامه‌های مختلف و با نظارت و حضور اتحادیه‌های قرآنی، موضوع ادغام اتحادیه‌ها از استان‌ها آغاز شده و با کمال همدلی و دقت و استقبال بی‌نظیر اتحادیه‌های قرآنی واحد استانی شکل گرفت و پس از بررسی روند انتخابات صحت برگزاری انتخابات برابر آئین‌نامه به تصویب و تأیید هیئت رسیدگی به امور مؤسسات رسید.

قریب به دوسال است اتحادیه‌های استانی پیگیر تشکیل اتحادیه واحد کشوری بودند و نهایتا پیگیر و مطالبه بدون توقف اتحادیه‌های استانی موجب شد اتحادیه واحد کشوری متتشکل از دو اتحادیه قبل و با حضور تمامی استان‌ها و با استقبال بسیار عالی برابر اساسنامه و شیوه‌نامه مصوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی و هیئت رسیدگی به امور مؤسسات در هشتم آذرماه امسال و در جوار مضجع کریمه اهل‌ بیت(س) تشکیل شده و انتظار ده‌ساله مؤسسات محقق گردد.

بالاخره پی از این مدت طولانی(یک دهه) تلاش ادغام اتحادیه‌های کشور با حضور اتحادیه‌های مدغم استانی شکل گرفت و 15 نفر از نخبگان و مدیران موفق قرآنی به عنوان هیئت مدیره و سکاندار حرکت قرآنی کشور در بخش مردمی شدند.

مگر مردم‌سالاری دینی شعار مورد تأکید نظام و مقام معظم رهبری نیست؟

مگر تشکیل سه اتحادیه قرآنی در استان‌ها برابر قوانین موضوعه شورای توسعه و حضور تشکل‌های مردمی مصداق بارز مردم‌سالاری آن هم از جنس صد در صد دینی نیست؟

مگر تشکیل اتحادیه واحد و مدغم کشور که برابر اساسنامه مصوب شورای توسعه توسط منتخبان بیش از پنج هزار تشکیل قرآنی از 31 استان صورت گرفته است، مصدق دموکراسی، مردم‌سالاری دینی و قانون‌مداری نیست؟

مگر شما نبودید که تشکل‌های ایرانی را به یکی شدن و اتحاد دعوت می‌کردید؟

مگر شما نبودید که برای یکی شدن تشکل‌های قرآنی، قانون وضع کردید و برای اتحادیه واحد و مدغم کشور اساسنامه تصویب کردید؟

مگر شما نبودید برای پرهیز از دوگانگی در صدور مجوز فعالیت قانون وضع کرده و هیئت رسیدگی تشکیل دادید؟ مگر هیئت رسیدگی با حضور نماینده شما و پشتوانه شما در طول چهار سال فعالیت نکرده است؟

مگر اتحادیه‌های قرآنی در استان‌ها و در کشور برابر ضوابط وضع شده شما تشکیل نشده است؟

پس برخی از دوستان را چه شده است که در مقابل چند نفر که نتوانسته‌اند اعتماد قاطبه تشکل‌های قرآنی را جلب نموده و انتخاب شوند، احتمالاً منافعی از آنان به خطر افتاده و باعث می‌شوند از زحمات 10‌ساله دستگاه‌های اجرایی، قانون‌گذاری و مردمی و تبلیغاتی را به یاد داده و به سخره بگیرند، بعضا سکوت می‌کنند، آیا مصلحت بیش از پنج هزار تشکل قرآنی برای مصالح و منافع چند نفر مدعی ترجیح دارد؟

یا کسانی که 10 سال تلاش بی‌وقفه مردم و مسئولان و رسانه‌ها را برای تحقق دستور «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» زیر سوال برده و درصدد از بین بردن اتحاد ایجاد شده می‌باشند آیا در پیشگاه عدل الهی و قرآن کریم پاسخ قانع‌‌کننده‌ای دارند! آیا مسئولان، اساتید، مجریان و رسانه‌ها و ... که واقف به این همه تلاش بوده و اکنون شاهد سنگ‌اندازی و افتراق مجدد توسط برخی افراد بوده‌ و با این حال اگر با این افراد به هر دلیلی همراهی کرده و یا سکوت کنند در پیشگاه خداوند و قرآن کریم به خاطر هدر رفتن این همه زمان و صرف هزینه از وقت و اموال بیت‌المال، خود را مسئول و پاسخگو نمی‌دانند؟ اگر خدایی ناکرده چنین باشند پس «فَأَيْنَ تَذْهَبُونَ».

لذا اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی قرآن و عترت استان تهران و با دارا بودن بیش از 500 هزار تشکل قرآنی وظیفه شرعی و قانونی خود دانسته و اعلام می‌دارد با عنایت به اینکه فرآیند ادغام اتحادیه‌های قرآنی در استان‌ها و در کشور بر اساس ضوابط و مقررات بالاترین مرجع قرآنی کشور(شورای توسعه فرهنگ قرآنی) بوده و با حضور نمایندگان همه تشکل‌های قرآنی شکل گرفته و کاملا قانونی می باشد، حمایت همه جانبه خود را از اتحادیه واحد و مدغم کشوری که تحت عنوان اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت کشور شکل گرفته، قاطعانه اعلام می‌کند و اتحادیه‌های قبلی را تحت هیچ شرایطی به رسمیت نمی‌شناسد و ضمن محکوم کردن قانون‌گریزی و چالش‌زایی، از کسانی که خود را مدعی تولی‌گری برای مؤسسات قرآنی می‌دانند، دعوت می‌نماید که به ضوابط و مصوبات شورای توسعه، دموکراسی و انتخاب جامعه قرآنی احترام گذاشته و در شرایطی که انقلاب اسلامی در معرض آماج تهاجمات فرهنگی می‌باشد، بیش از این موجبات تفرق، آسیب و مشکلات را در بین مؤسسات و جامعه قرآنی باعث نشوند و از اعضای محترم شورای توسعه به ویژه رئیس محترم شورا و نیز ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم، ضمن حمایت قاطعانه از اتحادیه قرآنی واحد کشور که قانونی شکل گرفته است از حضور و دعوت هر فردی و هر تشکلی غیر از اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی قرآن و عترت کشور به عنوان نماینده تشکل‌های قرآنی در جلسات، کمیته‌ها، کمیسیون‌ها، ستادها و دیگر مجامع مرتبط با فعالیت‌های مردمی قرآن و تشکل‌های قرآنی جلوگیری نمایند. رجاء واثق داریم، رئیس و اعضای محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی مطالبات حقه و قانونی مؤسسات و تشکل‌های قرآنی را مورد مداقه و عنایت قرار خواهند داد.

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته.

اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرهنگی قرآن و عترت استان تهران»

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: