کد خبر: 3792188
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی با بیان اینکه ماموریت اصلی جهاد دانشگاهی دفاع از فرهنگ انقلاب اسلامی است، گفت: ضروری است که تولیدات قرآنی جهاد به جامعه منعکس شود.

بدون توجه به مخاطب تولید بحث نکنیم

به گزارش ایکنا از خوزستان، امروز پنج شنبه دوم اسفندماه سیدمحمدجواد شوشتری رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل خبرگزاری ایکنا با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی رئیس دفتر استانی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان دیدار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی در این دیدار با تاکید بر اینکه نباید در جهاد دانشگاهی از ماموریت اصلی و فلسفه وجودی جهاد کوتاه آمد، گفت: مادامی که عنوان جهاد دانشگاهی، جهاد است، توقف و استراحتی در کار نیست. جهاد یعنی کار خستگی ناپذیر، کار بدون توقف و حرکت مستمر. مادامی که انقلاب اسلامی بار بر زمین مانده دارد، جهاد دانشگاهی باید باشد.

وی با اشاره به اقدامات جهاد دانشگاهی خوزستان در عرصه ساخت مته، گفت: مستند فرهنگی ورود جهاد دانشگاهی به پروژه مته این مطلب است که از کیان و حیثیت انقلاب اسلامی دفاع شود. اگر شرایط عادی شد و وزارت نفت خود از عهده کار برآمد، دیگر این کار ما نیست.

شفیعی ماموریت اصلی جهاد دانشگاهی را دفاع از فرهنگ و آرمان‌های انقلاب اسلامی دانست و گفت: در این زمینه بسیار کار سنگین وجود دارد که بخشی از آن در ماموریت‌های جهاد هست و بخشی از آن هم به ضرورت ایجاد می‌شود. این خیلی مهم است که ببینیم کجا بار بر زمین مانده وجود دارد که به نظر من بار اصلی بر زمین مانده، بار فرهنگ انقلاب اسلامی است چون اگر فرهنگ انقلاب اسلامی دستخوش تغییر شد، همه حوزه سخت افزاری معنی خود را از دست می‌دهند.

رئیس دفتر استانی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با بیان اینکه یکی از بایسته‌های کار در این مساله این است که فرهنگ انقلاب اسلامی با همان معیارهایی که امام راحل ترسیم کرد باید تببین شود، افزود: بخش عمده‌ای از مشکلاتی که امروز هست و پای نظام جمهوری اسلامی نوشته می‌شود، به دلیل انحراف مسئولان نظام اسلامی از منشور انقلاب اسلامی است، یعنی اینها بر کرسی‌ها تکیه می‌زنند، منتها مطابق نسخه‌های دیگران آن مجموعه را می‌چرخانند. بعد از آن کار خراب می‌شود و به گردن انقلاب اسلامی می‌افتد.

مأموریت سنگین خبرگزاری قرآن تولید کار فاخر قرآنی و ارتباط با بدنه جامعه است

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی بدون نسخه امام - که مبتنی بر اعتماد به خود و بی اعتمادی به غرب است - معنا پیدا نمی کند، با اشاره به خبرگزاری قرآن به عنوان یکی از مأموریت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: کار ایکنا، خیلی کار سخت و سنگینی است، به این دلیل که خبرگزاری قرآن نباید از سطح کار تنزل بکند، می‌خواهد کار را فاخر انجام دهد و آن را عوامی نکند. وقتی کار فاخر است و سطح آن بالاست، برقراری ارتباط آن با بدنه سخت است چون کار عوامی خیلی آسان با بدنه ارتباط برقرار می کند.

بدون توجه به مخاطب تولید بحث نکنیم

شفیعی گفت: این هنر جهاد است که کار قرآنی را فاخر و در سطح بالا انجام دهد و بتواند جامعه هدف را هم با کار مرتبط کند. ننشینیم برای خودمان بحث تولید کنیم بدون اینکه به این موضوع توجه کنیم که مخاطب این را دریافت می‌کند یا نه. ایجاد این ارتباط خیلی سخت است. این هنر امام بود؛ امام یک حکیم و یک فیلسوف و عارف بود ولی در صحبت این هنر را داشت که با آحاد جامعه ارتباط برقرار می کرد.

رئیس دفتر استانی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان افزود: ایکنا در این زمینه خیلی می‌تواند کار کند، این سرمایه وجود دارد، مهم این است که شما مخاطب را شناسایی کنید و در کار قرآن عوام زده نشوید، سکولار نشوید. امروز جامعه مذهبی در خطر جدی سکولاریسم است، یعنی ما در جاهایی برای اینکه از عهده دفاع از نظام اسلامی بر نمی‌آییم، یک طریق عافیتی برگزینیم. حال اینکه جهاد چطور این کار را انجام دهد، خیلی هنر است. باید ذائقه مخاطب را بشناسد و با او ارتباط برقرار کند. جهاد دانشگاهی، قبلا نشان داده است که کارهای نشدنی زیادی را شدنی کرده است و این امید را به جهاد زیاد می‌کند.

شفیعی بر ضرورت انتقال و انعکاس کارهای جهاد دانشگاهی به بدنه اجتماعی تاکید کرد و گفت: کارهای تولیدی را که در مجموعه‌های قرآنی جهاد انجام می‌شود، دریغ نکنید و آن را انعکاس دهید. برای مثال نشریه رایحه آیت‌الله کرمی یک اتفاق بزرگ است و پیش از آن منبعی در ارتباط با ایشان نداشتیم.

وی در پایان با بیان اینکه جهاددانشگاهی بدون نسخه انقلاب اسلامی معنا ندارد، گفت: آنچه در فضای انقلاب تاسیس شده است، ضرورت‌های انقلاب بوده و مادامی که آن ضرورت هست، آن مجموعه هم باید باشد. از جهاد کوتاه نیایید و با افتخار باید گفت ما جهادگر هستیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: