کد خبر: 3794744
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
در قم؛
کانون خبرنگاران نبأ ــ طی مراسمی از 22 منتخب جشنواره شیوه‌های دعوت به نماز در مرکز آموزش‌های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، تجلیل به عمل آمد.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ طی مراسمی که روز شنبه، 11 اسفندماه در مرکز آموزش‌های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، 22 منتخب جشنواره شیوه‌های دعوت به نماز تجلیل شدند.
حجت‌الاسلام محمود لطفیان سرگزی، مدیرعامل پژوهشکده صحیفه سجادیه و رساله حقوقيه در این مراسم گفت: از جمله موارد سبک زندگی جوان نماز‌گزار، رعایت حق همسر، احترام به والدین و رعایت حق ایشان است. جایگاه والای پدر و مادر در آموزه‌های دینی به‌گونه‌ای است که حتی بدرفتاری آنان، مجوزی برای اهانت، بی‌احترامی یا کناره گیری از آنان به شمار نمی‌رود.
وی بیان کرد: یکی از کلید‌های موفقیت و از رموز جلب رضایت الهی، خیرخواهی برای برادران با ایمان و تلاش برای ایجاد ارتباط و هم‌نشینی با آنان است.
کارشناس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر سالک عابد به‌دنبال این است که در صف نماز‌گزاران قرار گیرد، باید آنچه را که در ارتباط با خلق در رساله حقوق امام سجاد(ع) گفته شده است، رعایت کند در غیر این صورت، انتظار بروز آثار نماز را در خود و قبول آنها را از جانب خداوند نداشته باشد.
استاد مرکز تخصصی نماز و مهدویت با اشاره به سیر تکمیل نمازهای واجب و طهارت باطنی و به فعلیت رسیدن انسان به‌وسیله نمازهای جمعه و جماعت، گفت: نمازی که امروز اقامه می‌کنیم، دارای سیر تطور و تحولی است؛ مبدأ واجب شدن نمازهای پنج‌گانه به‌صورت کامل، معراج پیامبر اعظم(ص) است.
وی اظهار کرد: بر اساس آیه 45 سوره عنکبوت، نماز، هم رافع ناپاکی‌ها و نجاسات از روح و جسم آدمی و هم دافع آن است، یعنی هم اجازه آلودگی به انسان نمی‌دهد و مانع از آن می‌شود و هم در صورت ابتلای به پلیدی‌ها، آن را پاک می‌کند.
لطفیان سرگزی اضافه کرد: نمازگزاری که به راز نماز آشناست، هرچه را در توجیه احکام، اذکار و افعال نماز گفته می‌شود، وسیله شهود چیزی قرار می‌دهد که نزد خداوند گنجینه و برای خواص اولیای او ذخیره شده است.
وی با بیان اینکه مقصود از طهارت دل، دوری جستن از دنیاست، گفت: به تطهیر دل توجه کنید؛ دل، سرپرست و پیشوای تمامی اعضای بدن ست.
محمود لطفیان
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: