کد خبر: 3797816
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴
گروه اجتماعی - اولین جلسه راهبردی تشکیل کمیته گیاهان دارویی در استان با حضور نمایندگان ادارات و دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها در جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی برگزار شد.

اولین کمیته گیاهان دارویی در آذربایجان غربی تشکیل شد

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، امین رستم‌زاده، سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، صبح امروز، ۲۲ اسفند، در جلسه راهبردی تشکیل کمیته گیاهان دارویی، اظهار کرد: سیاستگذاری اجرایی، هماهنگی، پایش و پیگیری ارتباطات بین‌دستگاهی در سطح استان در راستای گسترش زنجیره ارزش گیاهان دارویی و تهیه و تدوین برنامه عملیاتی بلندمدت و سالانه در راستای توسعه سطح زیرکشت و فرآوری گیاهان دارویی از اهداف تشکیل کمیته گیاهان دارویی در استان است.
وی گفت: ایده تشکیل این کمیته از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه، جهاد دانشگاهی استان و جهاد کشاورزی ارائه گردیده است.
وی با تشریح توانمندیهای علمی و عملی گروه‌های پژوهشی واحد در حوزه گیاهان دارویی گفت: گروه متابولیت‌های ثانویه با توجه به طرح در دست اجرای خود که از ستاد احیای دریاچه ارومیه اخذ نموده و در حال اجرای آن است، تجارب ارزشمندی در حوزه گیاهان دارویی خصوصا در بحث فرهنگ‌سازی علمی موضوع دارد که می‌توان در فازهای بعدی تخصصی‌تر به آن اتکاء جست.
رستم‌زاده با اشاره به کم‌آبی برخی گونه‌های گیاهان دارویی و اقتصادی بودن کشت آنها نسبت به سایر محصولات کشاورزی گفت: درآمدزایی بالا از جمله دلایل متعدد تقدم کشت گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه استان پتانسیل بالایی از لحاظ تنوع گیاهی در کشور داراست، افزود: با اتخاذ برنامه‌ریزی مدون در قالب زمان‌بندی بلندمدت و کوتاه‌مدت می‌توان استان را به‌عنوان یکی از قطب‌های گیاهان دارویی در کشور مطرح کرد.
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: یک‌هزار و 850 گونه گیاهان دارویی در کشور شناسایی شده که با کشت اصولی و فرآوری علمی و تجاری ارزش‌آفرینی غیرقابل‌تصوری برای اقتصاد ملی کشور دارد.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های گروه پژوهشی شیمی تجزیه و کروموتوگرافی گازی واحد گفت: در این گروه نیز خدمات مطالعاتی و تخصصی آنالیز و در مرحله اتصال به بازار و برندسازی می‌توانیم خدمات ارزنده با مبنای علمی و اقتصادی ارزش‌آفرین در بحث فروش و صادرات گیاهان دارویی ارائه نماییم که گروه مدیریت کسب و کار واحد هم برای این فاز مدل‌های عملیاتی‌تری را برای بحث گیاهان دارویی می‌تواند تدوین نماید.
وی با اشاره به طرح 150 هکتاری کشت گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه فی‌مابین جهاد کشاورزی استان، ستاد احیا و جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: با چنین توانمندیهای این واحد و شیوه‌های منسوخ قدیمی قطعا جهاد دانشگاهی استان با اتکا به زنجیره کامل پژوهشی خود با همکاری و مشارکت جهاد کشاورزی استان و ستاد احیای دریاچه ارومیه در این‌خصوص نقش‌آفرینی موثری خواهند داشت که تفاهم‌نامه آن در سال جدید با حضور مسئولان کشوری امضا خواهد شد.
رستم‌زاده با اشاره به برگزاری موفق استارت‌آپ تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه از سوی این نهاد و تعریف و طراحی استارت‌آپ گیاهان دارویی در یکی از زیر‌بخش‌های متعدد را از دیگر توانمندیهای واحد در این‌خصوص اعلام کرد.
وی بحث بازار را یکی از موضوعات و رسالت‌های این کمیته ذکر کرد و افزود: برنامه‌ریزی‌ها باید بگونه‌ای باشد که با مهندسی معکوس مدیریتی از مرحله بازار به سمت فرآوری، تولید، کشت و سایر مراحل برنامه‌ریزی نماییم.
بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی استان، مربوط به بادرشبو و بیدمشک است
جوابده، مجری گیاهان دارویی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کشت گیاهان دارویی در استان گفت: درحال حاضر بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی استان، مربوط به بادرشبو و بیدمشک است.
وی افزود: انتخاب نوع گیاه مناسب با حوضه آبریز دریاچه ارومیه و کم‌آب‌بر بودن آن از ضروریات است که متاسفانه این امر بر اساس وضعیت فعلی دریاچه ارومیه در نظر گرفته نمی‌شود.
آذربایجان غربی؛ از مستعدترین نقاط کشور در زمینه کشت گیاهان دارویی
ولی‌زاده، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان، آذربایجان غربی را یکی از مستعدترین نقاط کشور در زمینه توسعه کشت و صنعت گاهان دارویی دانست و گفت: باتوجه به موقعیت استراتژیک استان امکان صادرات محصولات و فرآورده‌های گیاهان دارویی نیز فراهم می‌آید که این امر نیز مزیت رقابتی برای تولید گیاهان دارویی در استان محسوب می‌شود.
عدم خرید تضمینی، از موانع اصلی توسعه کشت گیاهان دارویی است
رضایی، عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه، عدم خرید تضمینی، کمبود نیروی کار ماهر، کمبود دانش فنی کشاورزان در زمینه کشت گیاهان دارویی را از جمله موانع اصلی توسعه کشت گیاهان دارویی در استان برشمرد و افزود: جهت توسعه کشت گیاهان دارویی باید ارقام مناسب باارزش اقتصادی بالا که نیاز آبی کمتری دارند توسط متخصصان دانشگاهی به کشاورزان معرفی شود.
وی ادامه داد: باید با برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی کشاورزان را از مزایای این نوع کشت آگاه کرد.
دغدغه اصلی کشاورزان، مشکل بازاریابی و عرضه و فروش محصولات است
همتی، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، نیز با اشاره به اینکه این نهاد انقلابی طی سال‌های گذشته فعالیت‌های موثری در زمینه تحقیقات کشت گیاهان داروی انجام داده است، گفت: دغدغه اصلی کشاورزان، مشکل بازاریابی و عرضه و فروش محصولات است که در صورت تضمین خرید محصولات کشت گیاهان دارویی از سوی صنایع فعال و مرتبط در استان گامهای اساسی در توسعه کشت گیاهان دارویی در استان می‌توان برداشت.
لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم کشت گیاهان دارویی
بوتراب، معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی استان، گفت: همانگونه که در زمینه کشت چغندر زیرساخت‌های لازم در صنعت استان فراهم شده و خرید تضمینی انجام می‌گیرد، اگر در زمینه گیاهان دارویی نیز چنین روالی طی شود و کشاورزان آموزشهای لازم را ببینند و دغدغه‌ای بابت فروش محصولات نداشته باشند، کشت گیاهان دارویی نیز به تبع آن رشد خواهد داشت.
وی گفت: در راستای توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی باید سه ضلع تولید محصلات کشاورزی، صنایع تبدیلی و بازار باید در کنار هم و هم‌راستا با یکدیگر حرکت کنند.
درنظر گرفتن کاهش مصرف آب در انتخاب گونه‌های گیاهی
حبیب‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه، مطالعه و بررسی افق بلندمدت توسعه کشت و صنعت گیاهان دارویی توسط صاحب‌نظران بخش صنعت و بازرگانی را لازم و ضروری عنوان کرد و افزود: در انتخاب گونه‌های گیاهی توصیه شده جهت ترویج علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی حتما باید کاهش مصرف آب نیز درنظر گرفته شود.
وی افزود: برای حفظ و تقویت کمیته گیاهان دارویی و اجرای مصوبات آن، استانداری آذربایجان غربی باید نقش اصلی را در این‌خصوص در حمایت از جهاد دانشگاهی ایفا نماید.
ضرورت تشکیل کارگروه‌های زیرمجموعه ستاد احیا دریاچه ارومیه
دانش‌پایه، مسئول بخش فرهنگی اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه، بر ضرورت تشکیل کارگروه‌های زیرمجموعه این ستاد و کمیته در استان تاکید و خاطرنشان کرد: تجارب علمی و عملی جهاد دانشگاهی استان در این‌خصوص بسیار گران‌سنگ و ارزشمند است.
متناسب با اقلیم بر روی فرآوری گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری شود
نعمتی، فعال و مدیر کارخانحات صنایع غذایی و نماینده بخش خصوصی، نیز در این نشست با اشاره به مشکلات موجود در این عرصه خاطرنشان کرد: باید متناسب با زمین و خاک و اقلیم برنامه‌ریزی بر روی فرآوری گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری گردد.
تشریح نحوه شکل‌گیری ایده اولیه کمیته گیاهان دارویی
امیر صادقی، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی، نیز در این جلسه با تشریح نحوه شکل‌گیری ایده اولیه و همچنین کارگروه‌های پیش‌بینی شده جهت ایجاد ساختار این کمیته اظهار کرد: کارگروه‌های برنامه‌ریزی و تلفیق، آموزش و ترویج، تامین نهاده‌های توسعه کشت گیاهان دارویی، فرآوری و صنایع تبدیلی گیاهان دارویی، بازاریابی و توسعه تجارت و صادرات، توسعه تکنولوژی و کارگروه تامین مالی از جمله کار گروه‌های پیش‌بینی شده این کمیته هستند.
در ادامه حضار به بحث و بررسی و خروجی مدار کردن جلسات کمیته پرداختند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: