کد خبر: 3797920
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
غفاری تأكيد كرد:
گروه فرهنگی _ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری با اشاره به ضرورت همكاری بين‌بخشی در برپايی هرچه بهتر اردوهای راهيان نور دانشجويی، گفت: اردوهای راهيان نور دانشجويی حركتی ملی و عظيم است و پاسخ به اين نياز دانشجويان، نيازمند همكاری بين‌بخشی است.

غفاری

به گزارش ایکنا از خوزستان، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در جلسه قرارگاه ملی راهيان نور دانشجويی شهيد علم‌الهدی كه امروز، پنج‌شنبه، 23 اسفندماه در يادمان شهدای هويزه برگزار شد، با اشاره به اهميت و تأثيرگذاری اردوهای راهيان نور، اظهار كرد: راهيان نور دانشجويی حركتی گسترده و ملی است و به همين دليل نيازمند هماهنگی و مديريت بسيار خوبی است كه امسال علی‌رغم مشكلاتی كه وجود داشت، سعی و تلاش همه مجموعه‌های مرتبط با اين حركت ملی بر اين بوده كه اردوهای راهيان نور به نحو احسن برگزار شوند.

وی با اشاره به تلاش همه دانشگاه‌ها برای اعزام دانشجويان به مناطق عملياتی، افزود: از ناحيه دانشجويان نيز اقبال خوبی صورت گرفت و پاسخ‌گويی به اين اقبال دانشجويی، نيازمند كار و اهتمام بيشتری است. تأمين برخی امكانات از عهده يک مجموعه به تنهايی برنمی‌آيد و لازم است همه دستگاه‌های مرتبط كمک كنند كه اين كار به خوبی انجام شود.

غفاری تصريح كرد: جلسات ستادی راهيان نور نيز از مدت‌ها پيش در وزارتخانه برگزار شد و هماهنگی لازم با دانشگاه‌های استان‌های مختلف، به ويژه دانشگاه‌هايی كه واحدهای متعددی در استان‌های كشور دارند، مانند دانشگاه فرهنگيان، پيام نور و علمی كاربردی انجام شده است و اعزام‌های خوبی را نيز از جانب اين دانشگاه‌ها شاهديم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری اظهار كرد: همان‌گونه كه در بخش آموزش عالی با تنوع در بخش دانشجويی مواجهيم، در مديريت حركت راهيان نور نيز بايد كار متنوع شود و امسال شاهد اتفاقات خوبی در اين بخش هستيم.

بر اساس اين گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محسن شفيعی، رئيس دفتر استانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان، در اين جلسه اظهار كرد: خرسنديم كه اين جلسه در ايام نورانی ماه رجب برگزار می‌شود و اين تقارن در ليله‌الرغائب معنويت كار را دو چندان می‌كند. كار راهيان نور كاری است كه مورد توافق همه بوده و هست و كسی نيست كه دل در گرو رشادت و بزرگی كار مردانی كه تاريخ به آن‌ها افتخار می‌كند، نداشته باشد؛ همه ما به شكلی عواطف و احساسات‌مان با ياد شهدايی كه در سخت‌ترين روزگار، اين كار بزرگ را رقم زده‌اند، گره خورده است. كافی است از ورودی شهر اهواز به دانشجويان بگوييم كه دشمن در اينجا بوده و همه منطقه زير زنجير تانک‌های دشمن بوده است و همين آزاد كردن اين جغرافيای بزرگ، بيان‌گر عظمت كاری است كه انجام شده است. به تعبير امام خمينی(ره)، در سال‌های دفاع مقدس، اتفاق بزرگ‌تری افتاده است و آن، راه‌يابی به عوالمی است كه دستيابی به آن‌ها پيش از اين امكان‌پذير نبود و كوته‌نظری است اگر بگوييم به ازای خون شهدا، تنها خاکمان را آزاد كرديم، زيرا آنچه در دفاع مقدس روی داد، فراتر است.

وی افزود: فهم شهادت و شجاعت، درک ايثار، گذشت، بزرگی و از خود گذشتگی مادران و همسران شهدا، دنيای جديدی است كه پيش روی بشريت باز شد. دفاع مقدس ميليون‌ها تصوير و قاب از بزرگی‌ها و رشادت‌ها برای ما به يادگار گذاشت و با وجود افرادی مانند مادران و همسران شهدا، ديگر به اسطوره‌ها و قهرمانان خيالی نيازی نداريم.

شفيعی تصريح كرد: حركت عظيم راهيان نور نيز با وجود گذشت نزديک به سه دهه از پايان جنگ تحميلی، ميزان تأثير آن هنوز دستخوش كهنگی نشده و اين به دليل بزرگی و مظلوميت شهداست. همه ما با تنگناها و مشكلات اداری و مالی آشنا هستم، ولی نكته‌ای كه بايد به آن توجه شود، بشارت‌های الهی است و در متن كار موارد زيادی را شاهد بوده‌ايم كه در آخرين لحظه و با وجود مشكلات، روزنه‌ای راه را باز می‌كند و در نتيجه به عنايات الهی و شهدا دلخوش هستيم.

وی ادامه داد: در جلسات فرهنگی بسيار از آسيب‌ها و ناهنجاری‌ها صحبت می‌شود؛ يكی از بهترين نسخه‌هايی كه پاسخ داده، همين آمدن جوانان به صحنه‌ها و ميدان‌هايی است كه روزی هم‌سالان آنها در اين مكان‌ها جان‌فشانی كرده‌اند و آثار اين حضور، به جامعه بازمی‌گردد.

بر اساس اين گزارش، امير وجدانی‌نيا، معاون فرهنگی بسيج دانشجويی نيز در اين جلسه اظهار كرد: جريان راهيان نور با وجود همه مشكلات و موانع اداری و مالی، به بركت خون شهدا همچنان پرشور و پويا در جريان است و اين نكته نشان می‌دهد كه خون شهدا مشكلات را رفع می‌كند.

وی افزود: جلسات ستادی راهيان نور از سه ماه پيش آغاز شد و به دليل هماهنگی‌های خوبی كه انجام شد، خوشبختانه اردوها به خوبی در حال برگزاری است و برگزاركنندگان و دانشجويان نيز در اين مسير هرچه بيشتر با سختی و دشواری مواجه می‌شوند، مصمم‌تر به راه خود ادامه می‌دهند.

وجدانی‌نيا تصريح كرد: در حال حاضر اردوهای راهيان نور دانشجويی در مناطق عملياتی خوزستان استقرار دارند و در بسياری مكان‌هايی كه در گذشته امكان استقرار وجود نداشت نيز امسال شرايط اسكان فراهم شده است. جمعيت اردوهای راهيان نور استان خوزستان نيز نسبت به سال گذشته سه برابر بيشتر شده و اردوهای استان تهران نيز كه سال گذشته 6 هزار دانشجو بود، امسال به عدد 8 هزار نفر رسيده است.

وی در خصوص سامانه ثبت‌نام اردوهای دانشجويی نيز گفت: اين سامانه در حال استفاده است، ولی عمومی شدن استفاده از آن نيازمند فرهنگ‌سازی است.

بر اساس اين گزارش، محمدهادی عسكری، مديركل پشتيبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری نيز در اين جلسه اظهار كرد: اردوهای دانشجويیی راهيان نور به صورت منظم در حال برگزاری است و علی‌رغم مشكلات و موانعی كه وجود داشت، خللی در كار ايجاد نشد.

وی افزود: بسياری از دانشگاه‌های كشور و از جمله دانشگاه شهيد چمران اهواز، اعزام‌ها را بسيار پرشور انجام دادند و اين نشان می‌دهد كار خالصانه جواب می‌دهد. مجموعه فرهنگی وزارت علوم تجربه سه كار مشترک موفق با مجموعه بسيج دانشجويی را داشت كه يكی كنگره شهدای دانشجو بود كه بسيار خوب برگزار شد و والدين شهدای دانشجو در همه دانشگاه‌های مادر استان‌ها تقدير شدند و اين كار از افتخارات معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است.

عسكری تصريح كرد: كار ديگر حركت اربعين بود كه همكاری خوبی نيز در اين خصوص انجام شد و اين حركت عظيم نيز تاثيرات فرهنگی بسياری دارد. كار ديگر نيز راهيان نور است و در اين زمينه نيز لازم است در راستای گفتمان‌سازی اين كار بزرگ، تمهيداتی صورت گيرد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، در اين جلسه معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های پيام نور، علمی كاربردی، جهاد دانشگاهی، علوم پزشكی، آزاد اسلامی و فنی و حرفه‌ای حضور داشتند.

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: