کد خبر: 3797993
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
سعید جلیلی:
گروه سیاسی ــ نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه هر یک از احاد ملت باید نسبت خودش را با گام دوم انقلاب تعریف کند، گفت: هرکس که دغدغه انقلاب را دارد در این گام دوم انقلاب باید متناسب با وسع خودش مسائل انقلاب را دنبال کند و دولتمردان باید این فرصت را برای نقش‌آفرینی مردم فراهم کنند.

به گزارش ایکنا؛ سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، امروز 24 اسفندماه، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، با تبریک ایام مبارک ماه رجب به تبیین بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: امروز همه دنیا اذعان دارد که ملّت ایران با اجابت دعوت خدا و پیامبر(ص)، چهل سال پرافتخار را پشت سر گذاشته است. امروز حتی دشمنان ما اعتراف می‌کنند که این حقیقت قرآنی درباره ملّت ایران به‌وقوع پیوسته که «استَجیبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم» و امروز دشمنان، شواهد فراوانی را برای این موضوع به عیان می‌بینند.

وی اظهار کرد: این‌ها می‌بینند که امروز اقتدار ملت ما چیست و با چه قدرت و اقتداری روابط دو ملت ایران و عراق شکل می‌گیرد. دشمنان می‌بینند که در این چهل سال اجابت دعوت خدا و رسول، چه نتیجه‌ای برای ملت ایران داشته است. نتیجه این شده که ملتی با قدرت و اقتدار حرکتی را شروع کرده و امروز با افتخار، گام دوم و چهل سال دوم را می‌خواهد شروع کند.

جلیلی در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب گفت: نکته مهمی که زیاد مورد پرسش قرار می‌گیرد این است که برای آینده چه باید کرد؟ اینکه رهبر معظم انقلاب در یک بانیه تفصیلی گام دوم انقلاب را تشریح می‌فرمایند نکته بسیار مهمی دارد که آن هم این است که هر یک از آحاد ملت باید نسبت خودش را با گام دوم انقلاب تعریف کند، قبل از اینکه بخواهد برای دیگری وظیفه‌ای تعیین کند.

وی افزود: سؤال مهم در واقع این است که خود ما در گام دوم انقلاب چه وظیفه‌ای برعهده داریم و چه نقشی باید ایفا کنیم. در گام دوم انقلاب قرار نیست به حداقل‌ها اکتفا کنیم. اقتضای تفکر انقلابی این است که به قله‌ها نگاه می‌کند؛ رهبر معظم انقلاب هم در این بیانیه صحبت از جهش و ارتقا و قله می‌کنند.

جلیلی اظهار کرد: انقلاب اسلامی بر این مبنا پیروز شد که همه مردم خودشان را در آن شریک دانستند. در دفاع مقدس هم همه مردم آمدند و نقش‌آفرینی کردند تا توانستیم جلوی دنیا بایستیم.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: یکی از تفاوت‌های مهم اندیشه اسلام با سایر اندیشه‌ها این است که اگر وظایفی را برای مسئولان و دولتمردان تعریف می‌کند اما به آن معنا نیست که نباید از توانمندی و نقش مردم استفاده کرد.

وی یادآور شد: مردم و دولتمردان باید مشترکاً به این وظایف عمل کنند. هرکس که دغدغه انقلاب را دارد در این گام دوم انقلاب باید متناسب با وسع خودش مسائل انقلاب را دنبال کند و دولتمردان باید این فرصت را برای نقش‌آفرینی مردم فراهم کنند.

جلیلی اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر که در اصل 8 قانون اساسی آمده، یک اصل همگانی است که باید فراگیر شود که باید در همه بخش‌ها، در دستگاه قضا، دولت و مجلس فعال شود و مردم احساس مسئولیت کنند و مردم باید تیزبینی و هوشیاری نشان دهند.

وی بیان کرد: دستگاه قضا چه زمانی اصلاح می‌شود؟ وظیفه مسئولان است که قیام به قسط کنند اما این به تنهایی نیست و قرآن می‌فرماید اگر می‌خواهید قسط برپا شود مردم هم باید برای قسط قیام کنند و در جهت اقامه عدالت کمک کنند. لذا دولتمردان در هر سه قوه باید از اینکه توده‌های مردم آماده همکاری هستند استقبال کنند و باید بستر را فراهم کند تا مردم را در اصلاح امور مشارکت کنند و این بحث اساسی و مهم است.

جلیلی افزود: برای طی مسیر پرشتاب انقلاب در گام دوم استفاده از مردم و نهادهای عمومی اهمیت دارد و یکی از این نهادها همین نماز جمعه است. نماز جمعه باید قرارگاه انقلاب باشد و هر هفته باید میعادی برای تمام نیروهای دغدغه‌مند باشد تا نیروهای ارزشمند شناسایی و تقدیر شوند. همچنان که اگر مشکلاتی وجود دارد باید در اینجا مطرح شود و سؤال شود.

وی ابراز کرد: نماز جمعه باید کانونی برای نشاط اجتماعی در یک منطقه، شهر، استان و کشور شود. این جایگاه اصلی نماز جمعه است و مردم باید در نماز جمعه به عنوان یک قرارگاه فرهنگی حرف‌های صادق انقلاب و تحلیل‌های درست را بشنوند و مصادیق آن را تشخیص دهند. اینکه نماز جمعه مورد حمله بدخواهان قرار می‌گیرد بر همین مبناست.

جلیلی اضافه کرد: نماز جمعه است که به مردم نشاط و امید می‌دهد و مبنای محاسباتی صحیح را بیان می‌کند و متذکر می‌شود. نماز جمعه است که می‌تواند نقشه راه صحیح را برای یک ملت تبیین کند. تلاش دشمن این است که محاسبات و تحلیل‌های غلطی را به ملت تحمیل کنند و براین اساس 250 شبکه ماهوارهای فقط برای فضای فرهنگی راه اندازی کرده‌اند.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد که در بیانیه گام دوم رهبری بیان شده، امید به آینده است زیرا تمام تلاش دشمن این است که تمام موفقیت‌های 40 ساله انقلاب را نادیده بگیرد، تحقیر کند و تقلیل دهد. در همین پیام رهبر معظم انقلاب بیان می‌کنند که باید برای پیمودن گام دوم باید توجه کرد که دچار تحلیل سراپا غلط نشویم. امپراتوری رسانه‌ای دشمن همین کار ارائه تحلیل سراپا غلط را انجام می‌دهد و نماز جمعه همان جایی است که می‌تواند در سراسر کشور تحلیل‌های سراپا غلط دشمن را نشان دهد و بیان کند اگر انقلاب می‌خواهد پیش برود باید مبتنی بر یک توصیف و تحلیل درست و صحیح باشد.

جلیلی بیان کرد: گاهی اوقات یک تحلیل فلج‌کننده بدتر از یک تحریم فلج‌کننده است چون تمام توان یک ملت را می‌گیرد. این است که گام دوم انقلاب را وقتی می‌توانیم با قدرت ادامه دهیم که دچار تحلیل سراپا غلط نشویم.

وی در تبیین این تحلیل‌های سراپا غلط گفت: بسیار مهم است که یک تحلیل دقیق از مشکلات کشور داشته باشیم. امروز بسیاری از مردم می‌پرسند که ریشه مشکلات اقتصادی چیست و حل می‌شود یا خیر. اگر فهم صحیحی از مشکلات اقتصادی کشور نداشته باشیم و کسانی تحلیل غلط را به مردم تحمیل کنند و مثلاً بگویند مشکلات اقتصادی به خاطر فلان موضوع سیاسی، تحریم یا نپیوستن به فلان کنوانسیون است اقدامات غلطی نیز انجام می‌گیرد.

جلیلی اظهار کرد: لذا لازم است یک تحلیل درست که مورد اجماع همه قرار بگیرد شکل پیدا کند. امروز بایسد مشخص شود که مشکلات اقصادی کشور چه میزان با مشکلات داخلی، مسائل مدیریتی و اشکالات دستگاه‌های اجرایی ارتباط دارد، چه میزان با تحریم‌های ثانویه امریکا مربوط است و چقدر به نپیوستن به یک کنوانسیون خاص ربط دارد.

وی تصریح کرد: امروز اکثر صاحب‌نظران بیان می‌دارند که 80 درصد مشکلات اقتصادی کشور ناشی از سوء مدیریت‌ها و سوء تدبیرها در دستگاه‌های اجرایی است و این یک نوع راه حل را در مقابل ما می‌گذارد. اینکه برخی از این مشکلات به تحریم‌های ثانویه مربوط است و 20 درصد است و بخش اندکی به سایر مسائل برمی‌گردد. اما اگر این تحلیل به صورت غلط ارائه شود آن زمان راهکار غلط ارائه خواهد شد.

جلیلی ابراز کرد: امروز اکثر صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی کشور می‌گویند که 80 درصد مشکلات ما مسائل داخلی است و اگر حل شود بسیاری از کارها را با مشارکت مردم با موفقیت پشت سر می‌گذاریم. اما درباره تحریم‌ها راهکار مقابله با تحریم‌ها چیست. برخی می‌گویند باید با مذاکره بهانه را از آن‍‍‌ها بگیریم. اما سؤال این است که بهانه ندادن می‌تواند مشکلات ما را حل کند؟

وی افزود: آژانس انرژی اتمی 14 بار اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده اما نتیجه این شد که امریکا کلاً از برجام خارج شد و اروپا با گذشت بیش ازده ماه، حاضر نشده اقدام عملی کند و حتی در موضع‌گیری سیاسی هم حاضر نمی‌شود رفتار امریکا را محکوم کند و نهایتاً به یک اظهار تأسف بسنده می‌کند. آیا با این طرف‌ها در گفت‌وگو می‌توان مشکلات را حل کرد.

نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: تحلیل صحیح این است که آنچه که حرکت ما را پرشتاب می‌کند این است که معطل رفتار چند قدرت استکباری نشویم. برای کشور فرصت‌های فراوانی ایجاد شده و وجود دارد که باید از توانمندی خودمان تحلیل صحیح انجام دهیم.

وی اظهار کرد: اروپایی‌ها اولین تحریم‌ها را علیه ما در حوزه دفاعی شکل دادند اما ما نه تنها آن تحریم‌ها را پشت سر گذاشتیم بلکه به موفقیت‌های بزرگ رسیدیم و این با اتکای به توان داخلی بود و امروز آنها موضوع بحث و گفت‌وگو با ایران را برد موشک‌هایبالستیک ایران قرار داده‌اند.

جلیلی بیان کرد: آنها می‌خواستند مانع هسته‌ای شدن ما شوند اما کار به جایی رسید که مجبور می‌شدند 18 روز با ما بر سر محدودیت فعالیت هسته‌ای گفت‌وگو کنند. تحلیل صحیح این است که فهم صحیح از توانمندی‌های خودمان داشته باشیم. تحلیل سراپا غط که مخل گام دوم انقلاب است این است که فکر کنیم به امید کسان دیگری می‌توان از مشکلات عبور کرد.

وی تصریح کرد: امروز جوانان ما نشان دادند که دراوج تحریم می‌توانند بزرگ‍‌‎ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان را درست کنند و کشور را در تولید بنزین خودکفا می‌کنند.

جلیلی ابراز کرد: امروز دشمن می‌خواهد مانع فروش نفت که مزیت نسبی ماست، شود. نفت و گاز مزیت نسبی کشور است و اگر ما چند پتروپالایشگاه درست کنیم نه تنها احتیاج به فروش نفت نداریم بلکه می‌توان با فروش فرآورده‌های نفتی هزاران استغال ایجاد کنیم و ارزآوری کنیم و آن زمان تنکه هرمز را به شکل نظامی نخواهیم بست بلکه با تبدیل شدن به قطب صنعتی اجازه خروج نفت را نخواهیم داد و نفت منطقه را می‌توانیم بخریم.

وی اظهار کرد: امروز خداوند فرصت‌هایی را دراختیار کشور قرار داده که هر یک می‌تواند پیشران حرکت ملت ایران باشد. کشاورزی، معادن، صنعت، نفت وگاز، ترانزیت، گردشگری، شیلات و ... فرصت‌های بسیار ارزشمند است که می‌تواند نقش پیشران را برای کشور ایفا کند.

جلیلی تصریح کرد: امروز یکی از فرصت‌های مهم که عرصه را بر تحریم‌کنندگان تنگ می‌کند داشتن 15 همسایه، دسترسی از شمال و جنوب به آب‌های آزاد و دریاست. در زمانی که تحریم‌ها برقرار نبود صادرات کشور به کل 28 کشور اتحادیه اروپا برابر نصف صادرات ما به افغانستان بود.

وی اظهار کرد: اگر تدبیر و چاره‌اندیشی کنیم و از ظرفیت‌های مردمی استفاده ببریم می‌توانیم از این فرصت‌ها به خوبی بهره ببریم و ‌می‌توانیم گام دوم را باقدرت، باشتابی و پویایی شایسته طی کنیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: