کد خبر: 3800739
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
لاریجانی در جمع خبرنگاران تأکید کرد؛
گروه سیاست و اقتصاد - رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حفظ منابع آبی و نزولات آسمانی حاصل از بارش‌های پرحجم اخیر به عنوان هدف اصلی در دستور کار مدیران استان‌ها قرار گیرد.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، ۱۳ فروردین ماه در حاشیه سفر خود به اراک به منظور بررسی وضعیت خسارات ناشی از سیل در جمع خبرنگاران گفت: خیرات حادثه‌ای که روزهای ابتدایی سال در کشور رخ داد بیشتر از مشکلاتی است که به وجود آمده است و بعد از سال‌ها خشکسالی این میزان بارندگی سفره‌های زیرزمینی و سدها را آباد می‌کند.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان وضعیت حادی اعلام شد که بازدید از این مناطق صورت گرفته و ضروری است در خصوص میزان خسارات وارد شده و جبران آن‌ها به سرعت برآورد و تصمیم‌گیری شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خوشحالی ما از این جهت است که استاندار مرکزی و تیم‌ بحران در استان به گونه‌ای عمل کردند که هیچ‌گونه ضایعه انسانی مشاهده نشد، اما خساراتی شاهد هستیم.
لاریجانی با اشاره به سفرش به لرستان و خوزستان جهت بررسی وضعیت این استان‌های سیل زده از نزدیک اظهار کرد: در شرایط فعلی باید بیشترین استفاده را از منابع آبی و نزولات آسمانی داشته باشیم. در استان خوزستان باید عملکرد مناسبی برای هدایت آب به دشت‌ها و ذخیره آب‌ها در سفره‌های زیرزمینی صورت گیرد.
این مقام مسئول اضافه کرد: تمام افرادی که در بخش‌های کشاورزی خسارت دیدند اطمینان داشته باشند که تسهیلات برای جبران خسارات به آن‌ها تقدیم خواهد شد و در این زمینه جای نگرانی وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: مردم از خسارات وارد شده در گلستان، مازندران، مرکزی، ایلام و ... نگران نباشند چراکه منابع بلاعوض یا با سود اندک برای آنها در نظر گرفته می‌شود. ابتدا باید شرایط را کنترل کنیم تا مشکلاتی برای مردم به وجود نیاید و شرایط سیلاب‌ها خسارات بیشتری وارد نکند و سپس به سراغ تامین منابع خواهیم رفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اخیرا قانونی در مجلس در خصوص ساختار مدیریت بحران در کشور تصویب شده است که به زودی ابلاغ خواهد شد که البته مواردی نیز پس از بررسی اضافه می‌شود. حفظ منابع آبی و نزولات آسمانی حاصل از بارش‌های پرحجم اخیر به عنوان هدف اصلی در دستور کار مدیران استان‌ها قرار گیرد.
لاریجانی در پایان اضافه کرد: مهمترین مسئله پیشگیری است به این‌ معنی که با توجه به اینکه ما در منطقه خشک قرار داریم باید سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گیرد که بتوان از نزولات آسمانی استفاده خوبی کرد که البته تصمیم‌گیری‌هایی در سال گذشته در خصوص بندها و سدها و آبخیزداری انجام شده که همه موثر بوده و لازم است گسترش پیدا کند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: