کد خبر: 3800741
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
گروه سیاست و اقتصاد - رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استان مرکزی در تحقق شعار سال رونق تولید رسالت سنگین‌تری بر دوش دارد.

بار سنگین صنایع استان مرکزی در تحقق شعار «رونق تولید»

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، ۱۳ فروردین در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که در سالن جلسات استانداری مرکزی برگزار شد گفت: مزین شدن ابتدای سال 98 با بارش رحمت الهی پس از چندین سال خشکسالی را باید به فال نیک گرفت و بر این رحمت شکرگذار بود. البته برخی استان‌های ما از جمله استان مرکزی درگیر سیل شدند و این مشکل در برخی استان‌ها مثل لرستان و خوزستان شدیدتر است و از ابتدای سال مازندران و گلستان هم درگیر شدند و این پدیده نشان می‌دهد که ما در جاهایی نقایصی داریم که باید رفع شود وگرنه اصل بارندگی، رحمت است.
وی تصریح کرد: بارندگی‌های امسال نسبت به بارندگی‌های متعارف قدری متفاوت بوده و حجم بارش در بازه زمانی کوتاه زیاد و غیرمترقبه بوده است، این مسئله نشان می‌دهد که تمامی این حوادث صرفا حاصل نقایص و اشکالات موجود نیست.
لاریجانی عملکرد استان مرکزی را در ممانعت از بروز صدمه انسانی، مطلوب توصیف کرد و با بیان اینکه صدمات مالی برخلاف صدمات جانی قابل جبران است و این عملکرد ستاد مدیریت بحران استان قابل تقدیر و خدمت به کشور و استان بود، افزود: اقدامات انجام شده در استان مرکزی در این حوزه عالمانه بوده و تمامی جوانب این حوادث بررسی و از اقدامات عجولانه خودداری شده و در این راستا تدبیر مبتنی بر دانش در استان انجام شده که کار بسیار ارزشمندی است.
این مقام مسئول ادامه داد: مردم نیز در این شرایط مخصوصا در روستاها در کنار مسئولان بودند و گاه که امدادرسانی سخت بود پای کار بودند و یک همدلی وسیع در کشور ایجاد شد مخصوصا وقتی مقام معظم رهبری در پیامی خواستار مشارکت همگانی شدند یک همت ملی در این رابطه در کشور ایجاد شد.
لاریجانی اضافه کرد: در کشور سال‌های سال برای سدها هزینه شد تا ضمن تولید برق، آب‌ها نیز مهار شوند و از آنها به درستی استفاده شود، زمانی به ساخت سدها ایراد گرفته شد ولی حال می‌دانیم که ساخت سد کار درستی بوده است. در حال حاضر در خوزستان که بیشترین سدهای بزرگ را داراست، همه پر شده و مجبورند مدام خروجی آب داشته باشند که آن هم باید با مدیریت انجام شود که مشکلی ایجاد نشود.
وی گفت: گاه در این مسئله شبهه می‌کنند ولی این تجربه نشان داد که ممکن است بسیاری امور در خشکسالی‌ها به کار نیاید ولی در ترسالی‌ها کارآمد خواهند بود یا در زمینه آبخیزداری کارهای بسیاری انجام شده و ساختن سد و آب‌بند در حوزه آبخیزداری مصداق پیشگیری است تا باران تبدیل به سیل نشود. در سال‌های اخیر هر ساله با اذن رهبری علاوه بر بودجه دولت از صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری استفاده می‌شد، امسال هم این مهم که مصداق پیشگیری است مد‌نظر است و برای بیابان‌زدایی هم جداگانه فکر شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اصل پیشگیری به عنوان اصل درستی تأکید کرد و گفت: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود بودجه شاید در حوزه سدها توجه کافی نشده ولی یکی از تجربیاتی که از این حوادث حاصل می‌شود استفاده بهینه از آب است، مخصوصا در حوزه آب‌های زیرزمینی که بدلیل استفاده زیاد در شرایط ویژه قرار گرفتند و باید از همه طرق برای بیشتر شدن این آب‌ها استفاده شود.
لاریجانی با اشاره به بازدید از مناطق گرفتار سیل و تماس‌هایی که با استانداران داشته است، بر ضرورت آسیب‌شناسی در حوزه عملکرد و شرایط استان‌ها و شناسایی نقاط قوت و ضعف توصیه کرد و افزود: این آسیب‌شناسی مهم است به ویژه اینکه در فروردین و اردیبشهت باز هم بارش خواهیم داشت و آب شدن برف‌ها مزید بر علت خواهد شد، امکان دارد باز هم با چنین بحران‌هایی مواجه شویم. خوب است که ستادهای بحران فعال باشند و احساس نشود که کار تمام شده است.
رئیس قوه مقننه با تأکید بر ضرورت لایروبی رودخانه تصریح کرد: بررسی حوادث اخیر نشان می‌دهد که اکثر جاهایی که لایروبی رودخانه‌ها درست انجام نشده مشکلات زیادی پیش آمده است و اگر در استان مرکزی نیز چنین مواردی هست به سرعت تدبیر شده و لای‌روبی انجام شود.
وی تجاوز به حریم رودخانه‌ها را نیز از مواردی دانست که در حوادث اخیر مشکلات بسیاری را ایجاد کرد و گفت: وقتی سیل جاری می‌‌‌شود موانع موجود در حریم رودخانه‌ها همچون ساختمان‌های ساخته شده در این مناطق مشکلات را دو چندان می‌کنند. در این موارد جدای از اینکه با متخلف باید برخورد کرد باید فعلا مسیر رودخانه‌ها و حریم رودخانه‌ها امن و متخلفان و موانع از این حریم خارج شوند تا حادثه برای عموم مردم رخ ندهد.
به گفته لاریجانی مردم در مورد خسارت‌ها خیلی نباید مضطرب باشند، در خصوص خسارات این حادثه که حتی باعث از بین رفتن منازل، مزارع و کسب و کار و کشاورزی مردم شده حتما باید بعد از ارزیابی توسط استانداران گزارش‌ها ارسال و تامین اعتبار شود. در این خصوص با دولت هم صحبت شده و به مقام معظم رهبری هم گزارش داده شده تا به حدی که نیاز این افراد مرتفع شود، به آنها کمک شود.
وی خطاب به مردم امید داد: مردم مضطرب نباشند هم کمک بلاعوض و هم تسهیلات ارزان قیمت تامین خواهد شد و ظرف روزهای آینده این مهم را به نتیجه می‌رسانیم . مقداری کمک‌های اولیه را دولت انجام داد و باقی کمک‌ها بر اساس ارزیابی تامین خواهد شد که این ارزیابی‌ها باید مبتنی بر سیل و به درستی و امانتدارانه و با محوریت رفع مشکل مردم انجام و ارسال شود تا تامین شود. در مواردی نیز مثل لای‌روبی که برای پیشگیری از مشکلات اعتبار نیاز است بررسی‌ها لحاظ و جمع‌بندی نیاز مالی استان صورت گرفته و به مرکز اعلام شود.
لاریجانی با بیان اینکه در این شرایط برخی امور در حوزه کارهای فوری و برخی در حوزه اقدامات درازمدت تعریف می‌شود گفت: در حوزه اقدامات فوری استراتژی باید اینگونه باشد که از نزولات آسمانی بیشترین استفاده صورت گرفته و هدررفت این منابع صورت نگیرد و نزولات آسمانی به جای اینکه به دریا بریزند به سدها یا به دشت‌ها هدایت شوند تا سدها پر شده و سفره‌های زیر‌زمینی پر شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح اقدامات درازمدت نیز با اشاره به کشمکش‌هایی که درخصوص انتقال آب در کشور وجود دارد بیان کرد: اگر گاهی امکان‌هایی برای انتقال آب فراهم می‌شود بدین معنا نیست که در هر شرایطی باید از آنها استفاده کرد. ممکن است امکان انتقالی را بوجود بیاوریم و در شرایطی که آب زیاد شد از آن استفاده کنیم. باید سندی نوشته شود که در شرایط خشکسالی از اینگونه امکانات استفاده نشود ولی اگر در مواردی همچون شرایط امروز امکانی وجود داشته باشد که آب با سرعت منتقل شود مصداق پیشرفت است.
لاریجانی اظهار کرد: در روزهای اخیر حجم آبی که از سدهای کرخه، کارون و دز خارج می‌شود بسیار بالاست و اگر بدرستی می‌توانستیم آنرا هدایت کنیم بسیار عالی و مایه آبادی بود. استان‌ها از این بابت در خصوص اقداماتی همچون ایجاد تونل‌های انتقال آب ناراحتند که فکر می‌کنند از چنین تونلی در شرایط سخت نیز استفاده خواهد شد و حقابه اصلی آنها از بین خواهد رفت، در حالی که باید به آنها اطمینان داده شود که حقابه‌ها در شرایط عادی سر جای خود هستند و در شرایط ترسالی با نگاه ملی می‌توان از این امکانات استفاده کرد. مسئله آب در ایران ملی است و باید با نگاه منفعت ملی به این مسئله نگاه کرد.
وی با اشاره به اینکه در درازمدت باید در مورد سدها و روش‌های انتقال آب فکر کرد و توجه خاص در این زمینه توسط مجلس و دولت لازم است، تصریح کرد: در مجلس باید جلسات کاملی با حضور وزرا گذاشته شود و برای خسارت‌ها تصمیم‌گیری شود.
وی در ادامه با اشاره به سخنان رهبری در ابتدای سال جاری در مورد رونق تولید و تاکیدهای ایشان در سال‌های اخیر در این خصوص اضافه کرد: استان صنعتی مرکزی در این حوزه بار سنگین‌تری بر دوش دارد و هم در حفظ این صنایع بویژه با توجه به تحریم‌ها باید اقدام شود و در در واقع نباید بگذارید کارخانجات بخوابند.
وی تأکید کرد: امسال اگر بخواهیم تولید رونق یابد سرمایه‌های موجود نباید معطل بمانند. بخشی از بار مدیریت این امور در استان بر دوش استانداران و مسئولان استان است و بخشی نیز در سطح ملی باید مدیریت و تصمیم‌گیری شود تا فشار بیش از حد در شرایط موجود بر تولید وارد نشود.
لاریجانی در خصوص صنایع خرد نیز گفت: سهم اشتغال صنایع خرد بسیار زیاد است و در کنار صنایع بزرگ و مادر باید به زنجیره‌های تولید در حوزه صنایع خرد نیز توجه ویژه شود و ما نیز تسهیلات لازم را در این خصوص فراهم می‌کنیم.
لاریجانی همچنین با اشاره به لزوم اصلاحات نظام بودجه‌ریزی بر اساس تأکیدات رهبری افزود: اینکار جزو اولویت‌های ابتدای کار ما در سال جاری است و نظرات استانها می‌تواند برای سران قوا در این حوزه مفید باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه شود این است که تصمیم‌گیری در کشور ما بیش از حد متمرکز است و شاید جنس قانون اساسی ما اینگونه است که وزرا مسئولند و در مقابل مجلس و رییس جمهور پاسخگو هستند و بر این اساس مجلس نمی‌تواند قانونی را در این خصوص بگذارند که اختیارات به استانداران داده شود ولی در دولت وزرا می‌توانند به تفویض اختیار بپردازند. مخصوصا در شرایط فعلی که در استان‌ها راحت‌تر می‌توان تصمیم گرفت، این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد چراکه فضای تحرک را در کشور بیشتر خواهد کرد. مجلس قانونی را در این خصوص گذرانده و مابقی را دولت باید تصمیم بگیرد.
وی افزود: پایان سال گذشته تصمیمی در مجلس گرفته شد که براساس آن سطحی برای معوقات افراد در بانک‌ها مشخص شد که در سطح خاصی و تا زمان خاصی جرایم وام گیرندگان بخشوده شود که در نهایت رای کافی نیاورد ولی این مسئله از موضوعات مهم است و در شرایط امسال که سال رونق تولید است باید زمینه را برای سرمایه‌گذاری راحت‌تر کنیم.
لاریجانی ابراز کرد: بررسی‌هایی که برای ما انجام شد نشان می‌داد که حدود ۹۵ درصد کسانی که معوقه بانکی دارند زیر ۴ میلیارد و بیشتر صنایع خرد هستند و آنها که بالای ۴ میلیارد هستند حدود ۱۵ هزار نفرند. باید برای دسته اول تسهیلات ایجاد شود و برای آنها فکری کرد تا زمینه تسهیل کار آن‌ها فراهم شود.
انتهای پیام

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدرضا کیانفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۸/۰۱/۱۴ - ۱۱:۴۷
0
0
علی لاریجانی رئیس مجلس گفت: در بارش‌های اخیر مخازن سدها پر شد و می‌توان از این ذخایر به بهترین نحو بهره گرفت.

آقای لاریجانی،
پرکردن و ذخیره سازی و بهره گرفتن از سد دقیقاً مانند همان سوءاستفاده‌ای است که امثال داعش و جمهوری اسلامی و القاعده از دین اسلام می‌کنند زیرا وظیفه‌ی سد پیشگیری از بلای سیل می‌باشد و لازم است همواره سدها خالی و ته‌شان جارو کرده باشد.
سرور گرامی،
تنها راه نجات کشور اتحاد ماست
با تشکر از توجه شما،
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: