کد خبر: 3802790
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
گروه معارف ــ عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه یکی از ضعف‌های فکری جامعه ما را کم‌توجهی به صحیفه سجادیه دانسته و گفت: ایجاد نهضت ترویج آموزه‌های صحیفه سجادیه را برای حل بسیاری از مشکلات جامعه ضروری است که حوزه و دانشگاه باید در این عرصه وارد شوند.

نهضت صحیفه‌خوانی ایجاد شود/ بهره‌گیری از «اخت القرآن» برای حل مشکلاتآیت‌الله محسن غرویان، عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه در گفت‌وگو با ایکنا از قم با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) پیام‌رسان واقعه کربلا بعد از پدرشان امام حسین(ع) بودند، اظهارکرد: ایشان عمیق‌ترین معارف الهی، اخلاقی و عرفانی را در قالب دعا در صحیفه سجادیه بیان کردند، جالب این است که در این دعاها مسائل سیاسی و اجتماعی روز را نیز تبیین فرمودند.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام سجاد(ع) بسیاری از معارف دینی مانند خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، مباحث عالم غیب، فرشتگان، رسالت انبیا، جایگاه پیامبر و اهل‌بیت(ع)، امامت، فضایل و رذایل اخلاقی، گرامیداشت اعیاد، مسائل اجتماعی و اقتصادی، اشارات تاریخی، نعمت‌های مختلف خداوند، آداب دعا، تلاوت، ذکر، نماز، عبادت و سایر مسائل موردنیاز مسلمانان را در ضمن دعا‌های خود بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: صحیفه سجادیه را «أخت القرآن» یعنی خواهر قرآن نامیدند؛ مانند اینکه نهج‌البلاغه را نیز علما «أخ القرآن» یعنی برادر قرآن نامیدند و این‌ها نشان‌دهنده این است که سطح مطالب و معارف صحیفه سجادیه مانند نهج‌البلاغه در رتبه‌های نزدیک به قرآن قلمداد شده است و مطالب صحیفه سجادیه در حوزه‌های علمیه به‌عنوان متن درسی تلقی و تدریس می‌شود.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) در عصر خودشان فرهنگ اخلاق و عرفانی را گسترش دادند، ابراز کرد: ایشان شاگردان زیادی در این زمینه تربیت کردند و احادیث زیادی از ایشان به دست ما رسیده که گنجینه بسیار گران‌بهایی در معارف دینی، اخلاقی و عرفانی تلقی می‌شود.

این استاد حوزه علمیه قم وجود صحیفه سجادیه را نشان‌دهنده جامعیت شخصیت امام زین‌العابدین(ع) دانسته و گفت: نسل جوان باید با این کتاب بیشتر آشنا شوند، چراکه انس با صحیفه سجادیه می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات جامعه امروز باشد و ایجاد نهضت ترویج آموزه‌های صحیفه سجادیه را برای حل بسیاری از مشکلات جامعه ضروری است.

حجت‌الاسلام غرویان یکی از ضعف‌های فکری جامعه ما را کم‌توجهی به صحیفه سجادیه می‌داند و یادآور شد: حوزه و دانشگاه باید به‌عنوان مراکز علمی کشور به‌صورت جدی به این عرصه واردشده و مضامین عالی این کتاب شریف را در اختیار جامعه قرار دهند تا مضامین این کتاب در جامعه عملیانی شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: