کد خبر: 3803052
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
گزارش ایکنا از سومین روز مسابقات بین‌المللی قرآن/
گروه مسابقات ــ در سومین روز از برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم برخی از مردم و حضار در صحن مسابقات از مسئولان برقراری نظم و هماهنگ‌کنندگان جایگاه اظهار گله‌مندی کردند.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ سومین روز از سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه، 23 فروردین ماه در محل شبستان اصلی مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.
در روز سوم مسابقات که با تلاوت سیدمصطفی حسینی، قاری بین‌المللی کشورمان و نفر دوم دوره گذشته آغاز شد، پس از پخش کلیپی از نصایح قرآنی رهبر معظم انقلاب، اکرم بن زکریا البقلوطی، حافظ بزرگسال از کشور تونس به ارائه محفوظات خود پرداخت.
در ادامه، محمد آدم محمد، حافظ کل قرآن کریم از کشور چاد، در بخش دانش‌آموزان به روی جایگاه رفت. پس از آن نیز نوبت به مهدی غلام‌نژاد، نماینده کشورمان در رشته قرائت تحقیق بزرگسالان رسید که آیاتی از سوره مبارکه یوسف(ع) را در حضور داوران تلاوت کرد.

مسئولان فرصت استماع قرآن را از دست ندهند/ ناظمان سالن مسابقات خود بر بی‌نظمی افزودند
در ادامه مسابقات امروز نیز محمد شیراز از کشور پاکستان در بخش نابینایان به سؤالات هیئت داوران پاسخ ‌داد و در ادامه نیز سیدیاسین حسینی از کشور افغانستان در رشته قرائت دانش‌آموزی به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ‌پرداخت.
محمدجواد مرادی، نماینده کشورمان در رشته حفظ کل قرآن کریم بخش بزرگسالان، نیز در ادامه در جایگاه حضور یافت و آخرین نفری که در روز سوم مسابقات در جایگاه حضور پیدا کرد نیز محمد خیرالرزاق از اندونزی بود. وی در رشته حفظ کل قرآن کریم بخش دانش آموزی در این مسابقات شرکت کرده بود.

مسئولان فرصت استماع قرآن را از دست ندهند/ ناظمان سالن مسابقات خود بر بی‌نظمی افزودند
از نکات حاشیه‌ای روز سوم مسابقات می‌توان به اظهار گله‌مندی برخی از مردم و علاقه‌مندانی که برای تماشای مسابقات به صحن اصلی مصلای امام خمینی(ره) آمده بودند، اشاره کرد که از عملکرد برخی از مسئولان برقراری نظم و هماهنگ‌کنندگان جایگاه و سالن، گله و شکایت داشتند؛ چراکه به گفته برخی از ایشان عملکرد این مسئولان باعث شده بود تا بسیاری از افراد سردرگم شده و از جایی که در آن قرار داشتند، برخواسته و بارها به جای دیگر منتقل شوند که این امر باعث ایجاد برخی بی نظمی‌ها در صحن مسابقات شده بود. همچنین، استقبال فراوان مردم علاقه‌مند به ساحت مقدس قرآن از برنامه‌های روز سوم مسابقات به دلیل اجرای نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در رشته‌های حفظ و قرائت در این روز و تشویق‌های مکرر ایشان از تلاوت نمایندگان کشورمان از نکات قابل توجه دیگری بود که در این روز به چشم خورد.
اجرای ضعیف برخی از متسابقان امروز به ویژه اجرای ضعیف نماینده کشور تونس در بخش بزرگسالان که در رشته حفظ کل قرآن کریم به ارائه محفوظات خود پرداخت، از نکات دیگری بود که باید بدان اشاره کرد؛ چراکه اجرایی چنین ضعیف آن هم در مرحله فینال مسابقات تعجب برانگیز است، او بارها تذکر داور را دریافت کرد.

مسئولان فرصت استماع قرآن را از دست ندهند/ ناظمان سالن مسابقات خود بر بی‌نظمی افزودند
برنامه گفت‌وگو با هنرمندان و چهره‌های شاخص فیلم‌ها و سریال‌های مذهبی در روز سوم مسابقات نیز انجام شد که در این راستا این گفت‌وگو با محمود پاک نیت، بازیگر سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی مذهبی بود که استقبال حضار را نیز به دنبال داشت. البته همچنان این نقد بر این بخش وارد است که علیرغم اینکه این‌گونه برنامه‌ها می تواند برای مخاطبان داخلی جذابیت بالایی داشته باشد، اما ممکن است برای متسابقان خارجی که هیچ شناختی از هنرمندان ایرانی ندارند، خالی از جذابیت باشد.
اجرای برنامه مفرح برای تماشاگران حاضر در صحن مسابقات که در روز سوم نیز با اجرای سیدوحید مرتضوی، مجری شبکه قرآن و معارف سیما انجام شد و شامل تلاوت قرآن از سوی نونهالان قرآنی، اجرای تواشیح و ... بود نیز از نکات قابل توجه برنامه‌های امروز بود.

مسئولان فرصت استماع قرآن را از دست ندهند/ ناظمان سالن مسابقات خود بر بی‌نظمی افزودند
حضور کم‌فروغ مسئولان عالیرتبه کشوری و لشکری در صحن مسابقات نیز از نکات دیگری است که باید به آن اشاره کرد. متأسفانه در روز سوم از برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی نیز مسئولان حضوری نداشتند، با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شد به دلیل روز تعطیل جمعه حداقل شاهد حضور چند مسئول خواهیم بود. حتی مدیران نهادهای فرهنگی و قرآنی نیز حضور نداشته و فعلا به حضور کوتاه مدت خود در روز افتتاحیه اکتفا کرده‌اند.

گزارش روز سوم رقابت‌ها را اینجا ببینید.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: