کد خبر: 3803647
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
محمدباقر خرمشاد:
گروه سیاسی ــ دبیر کمیته علمی همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی گفت: ایران یکی از بازیگران مهم در جغرافیای جهان اسلام به شمار می‌رود و جهان اسلام در افق 1414 شمسی را بدون بازیگری مؤثر و قدرت تعیین‌کنندگی ایران نمی‌توان تصور کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از ستاد خبری همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق 1414، محمدباقر خرمشاد، دبیر کمیته علمی همایش، با تحلیل جایگاه ایران در جهان اسلام و ضرورت شناخت سناریوهای آینده اظهار کرد: زیست‌بوم منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، زیست‌بوم جهان اسلام است. به همین جهت هر اتفاق مثبت و منفی که در جهان اسلام می‌افتد دارای تأثیراتی گاهی فوری و آنی و گاهی هم غیر مستقیم و دراز مدت بر روی تحولات ایران است. به همین جهت فهم آینده جهان اسلام و روندهایی که در حال پشت سر گذاشتن است باید برای ما مهم باشد.

رئیس سابق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه جهان اسلام مثل یک کشتی است و سرنوشت هر ملت با سایر ملت‌ها گره خورده است تصریح کرد: ترسیم کلان‌روندهای تغییر و تحول در جهان اسلام در افق 1414 شمسی یا 2035 میلادی، به ما قدرت پیش‌بینی، تصمیم‌گیری و تأثیرگذاری می‌دهد و باعث جلوگیری از غافل‌گیری استراتژیک ما در برابر تحولات آینده خواهد شد.

وی افزود: در آن صورت جمهوری اسلامی ایران و کشورهای تأثیرگذار در جهان اسلام با پیش‌دستی و قدرت ابتکارعمل، با چشم باز و افق دید وسیع‌تر می‌توانند برای مواجه فعال با پدید‌ه‌ها و پیشگیری از تحقق برخی از سناریوها و زمینه¬سازی برای تحقق سناریوهای مطلوب قدم بردارند.

خرمشاد جمهوری اسلامی ایران را یک قدرت تأثیرگذار، تعیین‌کننده و الهام‌بخش در جهان اسلام عنوان و ابراز کرد: اگر با نگاهی دقیق و عالمانه بخواهیم واحدهای سیاسی پیشرو و تأثیرگذار در این مجموعه را شناسایی کنیم، اگر به پنج واحد سیاسی برسیم، قطعا یک‌کدام از آنها ایران است، اگر به سه واحد سیاسی برسیم قطعا یکی از آنها ایران است و حتی اگر دو واحد سیاسی تأثیرگذار و الهام‌بخش را در جهان اسلام در نظر بگیریم، باز هم یکی از آنها ایران خواهد بود. در نتیجه جمهوری اسلامی ایران چه به لحاظ تاریخی، چه به لحاظ جغرافیایی و چه به لحاظ علمی و تکنولوژیک، قدرت سیاسی و فکری و حتی اقتصادی به طور قطع یکی از کشورهای تعیین‌کننده در جهان اسلام به‌شمار می‌رود.

وی افزود: به‌طور قطع ایران یکی از بازیگران مهم در جغرافیای جهان اسلام و حوزه های درون آن مانند منطقه غرب آسیا و یا جغرافیای محدودتر آن در خلیج فارس، آسیای میانه، قفقاز و منطقه آناتولی به‌شمار می‌رود، در نتیجه جهان اسلام در افق 1414 را بدون بازیگری و قدرت تعیین‌کنندگی ایران نمی‌توان تصور کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به واگرایی و اختلاف موجود در بخشی از جهان اسلام و نقش آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سران برخی از دول منطقه در اختلافات تأکید کرد: امروز جهان اسلام در درون خودش شاهد لبه‌های خونین از درگیری‌های قومی و مذهبی است. متأسفانه در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و بخشی از لبنان، لیبی، سودان و بسیاری از کشورهای اسلامی شاهد درگیری‌های داخلی هستیم. این آفتی است که جهان اسلام با آن مواجه است و تداوم این وضعیت، چشم انداز ناامیدکننده‌ای را ترسیم می‌کند.

وی ادامه داد: وقتی کشورهای اسلامی در داخل نزاع، درگیری و ناامنی دارند، در حوزه محیط زیست، علم و فناوری، اقتصاد و ... دچار آسیب می‌شوند. تشکیل قطب قدرت جهان اسلام و پیشرفت در این حوزه‌هایی که نام بردم، فرع بر ثبات و امنیت در کشورهای اسلامی است. اگر ثبات و امنیت نباشد، خبری از شکوفایی نخواهد بود.

خرمشاد تأکید بر تمدن اسلامی را یکی از راهبردهای حل اختلافات دانست و عنوان کرد: توجه بر تمدن اسلامی برای ما وحدت‌بخش است. هیچ فردی نیست که منکر تمدن اسلامی باشد. مجموعه جهان اسلام اذعان دارند که تمدن اسلامی به مثابه یک پدیده هویت‌ساز در تاریخ مطرح است. لذا احیای تمدن اسلامی، تلاش برای بازسازی تمدن اسلامی و شکل دادن به تمدن نوین اسلامی در عصر حاضر می‌تواند چتر فراگیری برای وحدت و همگرایی امت اسلام باشد.

دبیر کمیته علمی همایش آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی با تأکید بر لزوم کنارگذاشتن انگاره های دیگرساز در جهان اسلام گفت: انگاره دیگرسازی را باید کنار گذاشت. به جای اینکه در درون جهان اسلام به‌دنبال تعریف دیگریِ شیعه، دیگریِ سنی، دیگریِ حنفی، دیگریِ جعفری، دیگریِ حنبلی و ... باشیم، می‌توانیم این دیگری را در خارج از جهان اسلام تعریف کنیم، یعنی دیگری دوست، دیگری رقیب دیگری دشمن را مد نظر قرار بدهیم.

محمدباقر خرمشاد با بیان اینکه همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام به آینده سیاست وامنیت، اقتصاد، محیط زیست، علم و فناوری، تمدن، فرهنگ و ارزش ها در جهان اسلام می‌پردازد خاطرنشان ساخت: همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی با مشارکت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار در هشتم و نهم اردیبهشت ماه برگزار می شود و دانشگاه‌های بزرگ کشور مانند دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه صدا و سیما و دانشگاه عالی دفاع ملی در برگزاری پنل‌های تخصصی این همایش همکاری دارند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: