کد خبر: 3804101
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
گروه هنر ــ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جان‌مایه هنر، تخیل است و وقتی این هنر با حکمت ترکیب می‌شود، هنر استعلایی را پدید می‌آورد، گفت: انقلاب اسلامی ایران در واقع پیوند دهنده هنر و حکمت بود.

تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/  حاتمی‌کیا چهره برتر هنر انقلاب شد

به گزارش ایکنا، سیدعباس صالحی عصر دوشنبه در آیین پایانی انتخاب چهره هنر انقلاب همزمان با آخرین روز هفته هنر انقلاب در سالن سوره حوزه هنری ،با بیان این مطلب افزود: نکته‌ای که در ٤٠ سالگی انقلاب اسلامی و در مناسبات هنر و انقلاب باید به آن اشاره کنیم، پیوند همیشگی هنر با عنصر تخیل است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در شعر حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز ذوق و هنر با فرزانگی پیوند خورده است ،گفت: با وقوع انقلاب اسلامی، هنر که تخیل را در دل خود داشت، به منابع حکمت متصل شد و فرصت پدید آمدن هنر استعلایی را به‌وجود آورد؛ هنری که دانایی و فرزانگی را همراه خود داشت.

صالحی در ادامه افزود: هنرمندان اتفاق های بزرگی رقم زده و حس تحولات کمتر بیان شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: نباید فراموش کرد که هنر در صد سال گذشته به سمت گسست حرکت می‌کرد و در بخش زنان متدین سنتی و بومی از تحصیلات فاصله می‌گرفتند لذا انقلاب آمد تا زنان تحصیلات عالیه کسب کنند و اگر انقلاب اسلامی نبود شاهد پیشرفت های علمی و دانشگاهی کمتری بودیم.

وی گفت: انقلاب به یک عدالت جنسیتی کمک کرد و اگر انقلاب نبود گسست جامعه مدرن و سنتی بسیار بود و می توان مدعی شد در حوزه هنر نیز این گسست اتفاق افتاده بود.

تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/  حاتمی‌کیا چهره برتر هنر انقلاب شد

عضو کابینه دولت دوازدهم در عین حال اظهار کرد:جامعه متدین می تواند احساس کند که فضای هنر آماده برای حضور این قشر است و ما شاهد حضور وسیع جامعه دینی در فضای هنری هستیم.

صالحی گفت: انقلاب اسلامی با بهره از حکمت، به سمت هنر استعلایی حرکت کرد و انقلاب اسلامی فرصتی پدید آورد که هنر مقاومت را پدید بیاورد.

صالحی با اشاره به فشار دشمن در چهل سال اخیر ،اظهار کرد: ملتی که چهل سال در برابر دشمن و تحریم ها ایستادگی کرد سبب شد هنر مقاومت از قالب و لایه‌های غنی شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: این دوره چهل ساله یک دوره خاص است که شاخه‌های مختلف از شعر تا سینما از عکاسی تا نقاشی و دیگر هنرها را بارور کرده است.

در این مراسم محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری اظهار کرد: هفته هنر انقلاب فرصتی است تا به کارنامه یکسال گذشته هنرمان نگاه کنیم و آینده را ببینیم که چگونه خواهد بود. نگاهی به هنر ١٤ نامزد چهره هنر سال انقلاب نشان می‌دهد برخی اتفاقات بزرگ در حوزه‌های مختلف هنری رخ داده است.

وی به موفقیت حوزه کتاب و بحران‌های این حوزه از جمله کاغذ اشاره کرد و بیان داشت: با این وجود اما شاهد انتشار کتابی بودیم که ١٠٠ هزار نسخه از آن به فروش رفت آنهم کتاب سفیر نوشته نیلوفر شادمهری است و نیز استقبالی که از کتاب رهش رضا امیرخانی شد و... نشان می‌دهد ما در حوزه‌های مختلف همچنان موفق هستیم.

تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/  حاتمی‌کیا چهره برتر هنر انقلاب شد

در ادامه محمد کوثری جانشین قرارگاه ثارالله گفت: سپاه یک ارگان با سابقه چهل ساله از بطن مردم است.

وی با تشکر از ابراهیم حاتمی‌کیا برای نشان دادن گوشه‌ای از تلاش‌های مدافعان امنیت کشور ابراز داشت: هنرمندان باید با هنر خود واقعیت‌های جامعه را که در حال وقوع است به جامعه جهانی نشان دهند تا تلاش و زحمات حافظان امنیت کشور به جهانیان معرفی شود.

کوثری با اشاره به عصبانیت دشمن از ملت ایران گفت: یک ملت به پا خاست و انقلابی را رقم زد زیرا خودش می‌خواست کشور را اداره کند اما دشمنان عصبانی هستند، ما به آنها گفتیم شما به کشور ما تجاوز کردید ما تنها مقابل شما ایستادیم.

تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/  حاتمی‌کیا چهره برتر هنر انقلاب شد

در ادامه این مراسم پس از حضور رضا امیرخانی روی جایگاه، گفت: من با شعر علی معلم دامغانی که سال‌های دور در سوره منتشر می‌شد به ادبیات علاقه‌مند شدم از مدرسه فرار کرده و به حوزه هنری می‌آمدم، تا روزی که تابوت شهید آوینی را به اینجا آوردند. آن فضا شبیه همین فضا بود.

هدایت‌الله بهبودی دیگر نامزد چهره سال هنر انقلاب برای کتاب الف لام خمینی باحضور روی سن گفت: من با آمادگی آمده‌ام تا به برگزیده چهره سال هنر انقلاب تبریک بگویم.

تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/  حاتمی‌کیا چهره برتر هنر انقلاب شد

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم سینمایی به وقت شام هم در این مراسم گفت: خوشحالم در چنین مراسمی حضور دارم زیرا رایحه آقا مرتضی در فضای حوزه هنری برای ما آشناست، از ابتدا که آمدیم تا وقتی او را به سمت بهشت زهرا مشایعت کردیم به اینجا که می‌آیم حالم عوض می‌شود حرف‌هایی دارم که خواهم گفت.

تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/  حاتمی‌کیا چهره برتر هنر انقلاب شد

مسعود نجابتی باحضور روی سن اظهار کرد: دلیل عمده حضورم جشنواره‌ای است که با نشان روایت فتح سال گذشته به پیشنهاد آقای حسنی و حمایت او و مجموعه روایت فتح است. ما در اختتامیه جشنواره پیام محبت‌آمیز رهبر انقلاب را داشتیم که خستگی از تنمان زدود.

وی ادامه داد: عوامل جشنواره نامه‌ای محضر رهبر انقلاب نوشتند و از ایشان درخواست بازدید داشتند، که من امروز پاسخ معظم‌له را در قبال نامه می‌خوانم، ایشان مرقوم فرموده‌اند: از آقای شجاعی و دیگر دوستان به دلیل عدم حضورم عذرخواهی کنید، کار فشرده در روزهای دهه فجر مانع از حضورم شد.

مهدی نقویان مستندساز هم گفت: من کوچک جمع هنرمندان انقلابی‌ام، خوشحالم صنف مستند‌سازان در این جمع پنج نفره عضوی دارد.

در این مراسم از حجت‌الاسلام شهاب مرادی به دلیل کلاس‌های برگزار شده و علی حیاتی بابت راه‌اندازی هیأت هنر تجلیل شد. همچنین برترین رویداد هنری سال ٩٧ خانه طراحان انقلاب اسلامی معرفی و در این بخش از عباس صانعی برای طراحی آثار انقلابی در میدان ولیعصر (عج) تجلیل شد.

در پایان این مراسم ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان چهره سال هنر انقلاب معرفی و تندیس خود را دریافت کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: