کد خبر: 3804208
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
گروه ادب ــ دبیر جایزه خاتم از اهدای گران‌ترین جایزه داستان کوتاه به سه برگزیده خبر داد و گفت: با وجود اینکه کیفیت آثار در بخش بزرگسال ارتقا یافته، خلاقیت در آثار کودک و نوجوان کمتر شده است.

به گزارش ایکنا، نشست خبری چهارمین دوره جایزه داستان کوتاه خاتم صبح سه‌شنبه، ۲۷ فروردین‌ماه، با حضور علی‌اکبر اشعری، رئیس جایزه؛ مجید قیصری، دبیر جایزه و محسن چینی‌فروشان، مدیر دفتر نشر فرهنگی اسلامی، برگزار شد.

اشعری در این نشست گفت: جشنواره خاتم تلنگر و تذکری برای تأکید بر شناخت تمامی ساحت‌های وجودی پیامبر اکرم(ص) است تا نظر نویسندگان و مخاطبان به این موضوع جلب شود.

وی افزود: تاکنون چهار دوره از این جایزه برگزار شده و هیچ نهاد دولتی حمایت نکرده است و با وجود ضعف در اطلاع‌رسانی، آثار درخوری به دبیرخانه جایزه ارسال شده است.

اشعری ادامه داد: در این دوره ۶۷۸ نفر شرکت کردند که از این تعداد ۲۸۸ نفر در حوزه کودک و نوجوان و ۳۹۰ اثر در حوزه بزرگسال بود و ۲۵ اثر نیز از کشورهای لبنان، سوریه و عراق ارسال شد. همچنین ۶۰ درصد از آثار ارسالی متعلق به کودک و نوجوان است که اغلب دانش‌آموزند.

وی تصریح کرد: بیشترین مشارکت در بخش کودک و نوجوان از استان‌های ایلام، آذربایجان غربی و گیلان و در بخش بزرگسال نیز از استان‌های تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بود.

اشعری در ادامه گفت: اختتامیه چهارمین دوره جایزه خاتم ۱۴ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ در شهر کتاب مرکزی واقع در خیابان بخارست برگزار می‌شود. در این دوره از سه اثر به‌ عنوان برگزیده و ۳ اثر تقدیری تجلیل خواهد شد. نفر اول برگزیده ۱۰ میلیون تومان، نفر دوم ۷ میلیون تومان و نفر سوم ۵ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

محسن چینی‌فروشان، مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی، در ادامه نشست گفت: این دوره از جایزه خاتم، همانند سه دوره گذشته درباره داستان کوتاه است و قرار است در سال‌های آینده ژانر‌های دیگر نیز اضافه شود. اما اینکه چرا از داستان کوتاه آغاز شد، به دلیل ظرفیت‌های بالای این ژانر است، به طوری که امسال به اذعان داوران، کیفیت آثار در مجموع نسبت به دوره‌های قبل بالاتر رفته است.

وی افزود: در چهار دوره جایزه خاتم، ۲۵۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است که نشان می‌دهد این تعداد نویسنده درباره پیامبر اکرم (ص) دست به قلم شده و داستان‌هایی را نگارش کرده‌اند که همین موضوع برای مسئولان برگزاری جایزه خاتم، ارزشمند است.

چینی‌فروشان در ادامه به برخی از فعالیت‌های دفتر نشر فرهنگ اسلامی به منزله متولی اصلی برگزاری جایزه خاتم اشاره و بیان کرد: این دفتر حدود ۴۵ سال قبل تأسیس شد و افرادی چون شهید باهنر، گل‌زاده، برقعی و ... از مؤسسان آن بودند و زمانی که در کشور انسداد سیاسی به وجود آمده بود، این دفتر کار خود را آغاز کرد، چراکه با وجود خفقان سیاسی، عرصه برای فعالیت‌های فرهنگی باز بود. در واقع از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ مؤسسه‌های فرهنگی بسیاری تأسیس شد و مبارزه فرهنگی را آغاز کردند.

وی ادامه داد: دفتر نشر فرهنگ اسلامی تاکنون فعالیت‌های خود را ادامه داده و اکنون بیشتر به ریشه‌های اصیل فرهنگی توجه می‌کند و با وجود رسانه‌های گوناگون مجازی و الکترونیک، این دفتر در این حوزه فعالیت‌های خود را گسترش داده است و جایزه خاتم نیز در همین راستا آغاز شده تا مظلومیت را از چهره پیامبر اکرم(ص) بزداید.

مجید قیصری، دبیر چهارمین دوره جایزه خاتم، نیز در ادامه با اشاره به شکل‌گیری ادبیات دینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: داستان‌هایی که در دهه ۶۰ نوشته می‌شدند، اغلب ادبیات تصریحی بودند و به زندگی ائمه(ع) به صورت مستقیم می‌پرداختند و هرچه پیش رفتیم، به ادبیات اثر نزدیک شدیم و نویسندگان به صورت غیرمستقیم به زندگی ائمه(ع) پرداختند. همین باعث شد که بتوانیم داستان‌های بسیاری را خلق کنیم و از تکراری که در گذشته به آن دچار بودیم خارج شویم.

وی با اشاره به آثار ارسال شده ادامه داد: در داستان‌های کوتاه از زوایایی به شخصیت پیامبر(ص) پرداخته شده که جای شگفتی دارد و مقایسه دوره‌های گذشته با یکدیگر از رشد کیفی آثار به ویژه در بخش بزرگسال حکایت می‌کند و این امر نشانگر درست بودن مسیر بوده و رضایت‌بخش است.

قیصری در ادامه با تأکید بر بخش بین‌الملل جایزه خاتم بیان کرد: خوشبختانه صدای ما به آن سوی مرز‌های کشورمان رسیده و حدود ۲۵ اثر از لبنان، عراق و سوریه ارسال شد که این موضوع برای ما جای شگفتی داشت، چراکه هیچ تبلیغ بین‌المللی نداشتیم و نمی‌دانیم که این نویسندگان نیز چطور از برگزاری این جایزه مطلع شده‌اند، اما مهم این است که باید در سال‌های آتی در راستای تقویت بخش بین‌الملل برنامه‌ریزی کنیم.

قیصری ادامه داد: با توجه به اینکه هدف جایزه خاتم تقویت داستان‌نویسی است، پس از برگزاری مراسم اختتامیه، علاقه‌مندان را رها نمی‌کند، بلکه بنا دارد آموزش را در استان‌های گوناگون راه‌اندازی کند که در حال حاضر ۵ استان اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان و کرمان اعلام آمادگی کرده‌اند.

دبیر این جشنواره درباره آثار بخش کودک و نوجوان گفت: متأسفانه نوع زبانی که در آثار این دوره در بخش کودک و نوجوان وجود دارد تکراری است و عنصر خلاقیت در آن‌ها کمتر وجود دارد. به همین دلیل در مجموع سه اثر برگزیده و سه اثر تقدیری انتخاب می‌شود. همچنین در بخش ویژه جایزه نیز از حسین فتاحی به خاطر نگارش آثار متعددی درباره پیامبر اکرم(ص) تجلیل و قدردانی و جایزه ویژه‌ای به وی اهدا خواهد شد که در سه دوره گذشته از میثاق امیر فجر، نقی سلیمانی و حجت‌الاسلام محمدجواد حاجی علی‌اکبری تجلیل شده است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: