کد خبر: 3804418
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
همزمان با شب ولادت حضرت علی اکبر(ع)؛
گروه ادب ــ پنجمین مجموعه شعر آیینی با عنوان «یحیی» اثر سیدمحمدرضا برقعی، عصر امروز با حضور شعرای آیینی در خانه مهررضا رونمایی شد.

به گزارش ایکنا؛ پنجمین مجموعه شعر آیینی سیدمحمدرضا برقعی با عنوان «یحیی»، ۲۷ فروردین‌ماه با حضور محمدعلی مجاهدی، پدر شعر آیینی، اسماعیل آذر، استاد ادبیات فارسی، بیگی، محمد میرزایی، هادی جان فدایی و قاسم صرافان، از شعرای آیینی در خانه مهررضا برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، محمدعلی مجاهدی، پدر شعر آیینی و از اساتید محمدرضا برقعی به سخنرانی پرداخت و گفت: همان‌طور که توقع داشتم، اثر جدید آقای برقعی بهتر و وزین‌تر از آثار قبلی ارائه شد و این سیر تکاملی آثار این شاعر را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه این خط، خط فکری مشخصی است، اظهار کرد: قلمرو شعر آیینی، قلمرو پررمز و رازی است و با قلمرو مطلق شعر فارسی فرق می‌کند. ما در شعر آیینی با مقوله‌هایی بسیاری از جمله توحید، اخلاق، معرفت، عرفان، پایداری و استقامت، عزت نفس و مکارم اخلاق سروکار داریم.

مجموعه شعر آیینی «یحیی» رونمایی شد
مجاهدی گفت: وقتی به شعر ولایی که وسع وجودیش بسیار زیاد و فراتر از بی‌نهایت است، متصل می‌شویم، اقیانوس ناپیداکرانه عطش ما بیشتر می‌شود، خصوصا اگر توفیق خلوت‌هایی را داشته باشیم که در این خلوت‌ها ما و خدا باشیم، وقتی سکوت ما در خلوت، فریادهایی را در آینده نه چندان دور در وجود ما طنین‌انداز خواهد کرد.
وی با بیان اینکه امید است بتوانیم از هر لحظه عمرمان به بهترین وجه استفاده کنیم، افزود: همین‌که انسان می تواند بنام اهل بیت(ع) اثری را بیافریند، مطمن باشد که مورد قبول واقع می‌شود و باید سعی کنید ارتباط خود را با این کانون‌های جاذبه معنوی بیشتر کنید، آن‌گاه مشاهده می‌کنید که حال و هوای فکری و رنگ زندگیتان عوض می‌شود و زندگی سبقه الهی و ولایی به خود می‌گیرد.
مجاهدی در پایان سخنان خود شعری در وصف درخت ارائه کرد.
در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، شاعر آیینی کشور طی سخنانی، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و انتشار مجموعه شعر یحیی گفت: برقعی از شاعران جوان در عرصه شعر آیینی و غیرآیینی است که در عرصه‌های رشد شعر خدماتی نظیر برگزاری کنگره و محافل شعر و خدماتی در انجمن شعر و قصه قم داشته است.
وی با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی امروز درخت شعر آیینی بسیار پرثمر است، اظهار کرد: امید است در آینده شاهد شکوفایی بیشتر شاعران این عرصه باشیم.

مجموعه شعر آیینی «یحیی» رونمایی شد

در ادامه این مراسم، پس از سرودن شعری در مدح مولا علی(ع)، از سوی محمد میرزایی، از شاعران اهل بیت(ع)، بیگی، مدیر انتشارات فصل پنجم به بیان سخنانی پرداخت و گفت: چاپ مجموعه آثار محمدرضا برقعی برای انتشارات فصل پنجم توفیق بزرگی است و در تلاش هستیم تا این پنج مجموعه جداگانه در یک قالب با عنوان پنجره تهیه شود.
وی اظهار کرد: چاپ ۸۱۰ مجموعه در ۱۰ سال کار سنگینی است و اینکه فقط در حوزه شعر گام برداریم، کار را سخت‌تر می‌کند. تاکنون این توفیق حاصل شده است و از این جهت خدا را شاکریم.
هادی جان‌فدایی، از دیگر شاعران ولایی که در این مراسم حضور داشت، با اظهار تأسف از اینکه در سال‌های اخیر در زمینه شعر ولایی آثار انگشت‌‌شماری ارائه شده است، گفت: البته در حوزه شعر آیینی موفقیت‌های بسیاری حاصل شده است و در این میان، ارائه اثر «یحیی» اتفاق مبارکی است که امیدواریم ارائه این‌گونه آثار استمرار داشته باشد.

مجموعه شعر آیینی «یحیی» رونمایی شد
در ادامه مراسم اسماعیل آذر، استاد ادبیات ضمن تجلیل از آثار محمدرضا برقعی گفت: شعر به تعبیر آیینی بودن از زمان سنایی غزنوی آغاز می‌شود که پیکره شعر او آیینی است و همین‌طور می‌توان به اشعار فردوسی اشاره کرد که ۱۴۰۰ بار قرآن را مورد توجه قرار داده است.
وی با تأکید بر اینکه هرکدام از شاعران باید جایگاهی داشته باشند که آیندگان آنها را الگو قرار دهند، عنوان کرد: هرنفسی که ما می‌کشیم ما را به سوی مرگ پیش می‌برد، بنابراین باید وقت را غنیمت بدانیم و هرروز در جهت پیشرفت تلاش کنیم.

مجموعه شعر آیینی «یحیی» رونمایی شد

قاسم صرافان و نجم‌الدین شریعتی نیز در این مراسم اشعاری را در مدح اهل بیت(ع) اجرا کردند.

مجموعه شعر آیینی «یحیی» رونمایی شد

محمدرضا برقعی نیز در پایان مراسم و قبل از رونمایی از کتاب «یحیی» در رابطه با این اثر گفت: مجموعه اشعاری که در کتاب یحیی چاپ شده، منهای چهار شعر، اشعاری است که در فضای مجازی یا در اجراها ارائه شده است و حسن کتاب حاضر، این است که همه شهرها در یک مجموعه چاپ شده است و حتما ایراداتی دارد که سعی می‌شود در چاپ‌های بعدی برطرف شود.

مجموعه شعر آیینی «یحیی» رونمایی شد
پایان‌بخش مراسم، رونمایی از مجموعه شعر «یحیی» با حضور اساتید و شاعران آیینی کشور بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: