کد خبر: 3804431
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴
تحلیل دومین شب مسابقات قرآن مالزی/
گروه مسابقات ــ در دومین شب مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی، نماینده کشور فیلیپین توانست در بین دیگر رقبا که هیچ هیجانی از طریق صدای آنها به مخاطبان منتقل نشده بود، خودی نشان دهد و بهترین تلاوت این شب را به سمع مخاطبان برساند.

خودنمایی تلاوت زیبای قاری فیلیپین در میان تلاوت‌های بی‌هیجان سایر قراءبه گزارش خبرنگار اعزامی ایکنا؛ به مالزی در دومین شب از شصت و یکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی، هشت قاری به روی جایگاه رفته و به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداختند که از بین آنها دو نفر در بخش بانوان حضور یافتند.
شش شرکت‌کننده‌ای که در بخش آقایان به تلاوت پرداختند از کشورهای ترکیه، مالدیو، مونته‌نگرو، آفریقای جنوبی، فیلیپین و کرواسی بودند. تلاوت‌های شرکت‌کنندگان به طور تقریبی بین 10 تا 14 دقیقه به طول می‌انجامد و هر قاری بعد از شنیدن دومین زنگ باید تلاوت خود را به پایان برساند.
اغلب شرکت کنندگان در دومین شب مسابقات مالزی از همان مشکلاتی رنج می‌بردند که روز نخست نیز شاهد بودیم؛ عدم توجه به وقف و ابتدا، تجوید نه چندان قابل قبول و ... . تنها تفاوت شرکت‌کنندگان شب دوم با اولین شب مسابقات در این بود که در این شب شاهد اضطراب کمتری میان متسابقان بودیم. تلاوت شرکت‌کننده کشور مونته‌نگرو به حدی ضعیف بود که از اواسط اجرای خود بی‌صبرانه در انتظار پایان تلاوت خود بود.
در بین شرکت‌کنندگان اما نماینده کشور فیلیپین متفاوت‌تر از سایر رقبا ظاهر شد و تلاوتی زیبا را از خود به جای گذاشت. تلاوتی که همراه با تشویق حضار بود تا توانایی‌های فنی خود را به رخ رقبا بکشد. کشور فیلیپین در این سال‌ها هرجا مسابقه‌ای بین‌المللی و طراز اول برگزار شده است، نماینده‌ای قابل احترام اعزام کرده است. تلاوت نماینده کشور فیلیپین، بیش از هرچیزی هنرنمایی «امام تومارا» نماینده کشور فیلیپین در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران در سال 93 را به ذهن متبادر می‌کرد.
هادی رحیمی، استاد راهنمای نماینده ایران در شصت و یکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، با اشاره به اینکه امشب شب فیلیپین بود و شاهد درخشش نماینده این کشور بودیم، به بیان مؤلفه‌های صوتی این شرکت‌کننده پرداخت و گفت: انعطاف صوتی عالی، مساحت صوتی بالا، تحرک خوب و نداشتن اضطراب صدایی در حد مطلوبی بود. این شرکت‌کننده فاصله با میکروفون را نیز به خوبی متوجه شده بود و از آن به خوبی بهره برد.
وی با بیان اینکه با تمام این اوصاف، این شرکت‌کننده طنین فوق‌العاده‌ای نداشت، تصریح کرد: داشتن صدای قدرتمند و پر از تحریر از دیگر ویژگی‌های این قاری بود. قاری فیلیپینی به خوبی رگ خواب داوران را پیدا کرده و از زخارف صوتی بهره لازم را برد. قفلات را به خوبی اجرا کرد و پیش‌بینی من این است که یکی از سه نفر برتر مسابقات باشد. این شرکت‌کننده سوره یونس را تلاوت کرد که قرعه بسیار سختی است و با این وجود توانست تشویق خوبی نیز بگیرد. با تمام این تعاریف، نمی‌توانیم بگوییم که تلاوت شاهکاری داشت.
رحیمی در مورد دیگر شرکت‌کنندگان نیز بیان کرد: سایر شرکت‌کنندگان حتی در حد جلسات قرآنی نیز نبودند. شرکت‌کننده آخر که از کرواسی بود نیز نتوانست آن‌گونه که می‌خواهد تلاوت کند.

انتهای پیام 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: