کد خبر: 3804573
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
گروه اجتماعی ــ دومین همایش «ابن هیثم و نور» امروز چهارشنبه، ۲۸ فروردین با حضور علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید باهنر کرمان آغاز به‌کار کرد.

به گزارش ایکنا از کرمان، محمدعلی طاهر، رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: دانشگاه شهید باهنر بزرگترین دانشگاه جنوب شرق کشور است.
وی از برگزاری همایش‌های متعدد در دانشگاه شهید باهنر کرمان سخن گفت و افزود: ابن‌هیثم یک دانشمند و محقق کم‌نظیر است و او ریاضیدان، فیزیکدان، نجوم‌شناس ایرانی است که در علوم منطق، ادبیات، پزشکی، موسیقی و ... نیز در جهان و دنیای اسلام مشهور است.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: براساس تحقیقات پژوهشگر هندی، ابن‌هیثم را می‌توان از دیدگاه‌های روش علم، نظریات اخلاقی و انسان‌شناسی و شخصیت و جایگاه مورد کنکاش قرار داد.
وی به تشریح زندگینامه ابن‌هیثم پرداخت و در ادامه ابن‌هیثم را نخستین دانشمند فیزیک نور جهان دانست و بیان کرد: ابن‌هیثم اولین نفری است که در برخی از علوم فیزیکی در جهان پرداخته است.
طاهر ادامه داد: اصول اتاقک تاریک و اختراع ذره‌بین از کارهای برجستهٔ این دانشمند مسلمان است که منجر به ساخت دوربین عکاسی شد؛ به دید برخی پژوهشگران ابن‌هیثم نخستین دانشمند جهان است که سرعت صوت را محاسبه کرده‌ است، ابن‌هیثم با معیار متعارف اندازه‌گیری طول در زمان خود‌ که واحد ذرع بود، سرعت نور و دور کره زمین را اندازه گرفت.
وی افزود: ابن‌هیثم نخستین کسی است که ۷۰۰ سال قبل از نیوتن به بررسی ویژگی‌های نور پرداخت، ابن‌هیثم را اولین دانشمندی می‌شناسند که از روش مبتنی بر آزمایش در کارهایش استفاده کرد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان تأکید کرد: ابن‌هیثم نخستین دانشمند در عصر خود بود که برای بررسی تئوری‌های خود، از شواهد عملی استفاده می‌کرد و نخستین دانشمندی بود که ضرورت وجود شواهد تجربی برای پذیرش یک تئوری را عنوان کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: