کد خبر: 3804595
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
آیت‌الله مکارم شیرازی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ آیت‌الله العظمی مکارم با بیان اینکه بالای 95 درصد این خدمات انگیزه دینی مردم است، تصریح کرد: اینجاست که ارزش اعتقادات دینی و احساسات مذهبی مشخص می‌شود و چقدر خیانت می‌کنند کسانی که انگیزه‌های مذهبی را کمرنگ می‌کنند.

سست‌کردن انگیزه دینی مردم، خیانت بزرگی است/ 4 خصلت برجسته برای انسانبه گزارش ایکنا، آیت‌الله مکارم شیرازی ۲۸ فروردین ماه در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم با اشاره به روایتی از پیامبر (ص) گفت: ایشان فرمودند که اگر چهار خصلت در وجود تو باشد هر چه از دنیای تو تلف شود باز همه چیز داری؛ اول اینکه هرگز دروغ نگو؛ دوم حفظ امانت؛ سوم، داشتن حسن خلق و چهارم حلال‌خوری.

وی با بیان اینکه اگر به همین یک مطلب عمل شود قیافه دنیا تغییر می‌کند، اظهار کرد: این همه دروغ توسط شخصیت‌های دنیا و شرکت‌ها و انسان‌ها، چهره دنیا را خراب کرده است؛ یک حدیث به این کوتاهی یک دستور جامع ارائه کرده است و مشکلات ما ناشی از نداشتن همین ویژگی‌هاست.

این مفسر قرآن با بیان اینکه این چهار مورد بلا‌های بزرگ است، اظهار کرد: کلام معصومان (ع) نور است، گرچه گفتن این سخنان از طرف ما آسان، ولی عمل کردن دشوار است؛ بنابراین می‌توانیم مرحله به مرحله به این کار‌ها بپردازیم و اگر تدریجاً هم برسیم افتخاری است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این موارد واجب است جز حسن خلق که برخی مواردش اخلاقی و مستحب مؤکد است، گفت: اگر همه دنیا را نمی‌توانیم اصلاح کنیم آن را از خانواده و دوستان خود می‌توانیم شروع کنیم.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مسئله سیل هنوز مطرح است، افزود: باید از کسانی که واقعا به میدان آمدند از جوانان و طلاب و بسیجیان گرفته تا دیگران قدردانی کنیم.

وی افزود: بنده گروهی ۵۰ نفری از فضلای حوزه را فرستادیم و ده روز خواهند ماند و خدمت می‌کنند و ۷۰ میلیون هم پول دادیم که با مبالغ گذشته ۴۲۰ میلیون تومان خواهد شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه بالای ۹۵ درصد این خدمات انگیزه دینی مردم است، تصریح کرد: اینجاست که ارزش اعتقادات دینی و احساسات مذهبی مشخص می‌شود و چقدر خیانت می‌کنند کسانی که انگیزه‌های مذهبی را کمرنگ می‌کنند، زیرا این انگیزه پناهگاهی برای روز‌های سخت است.

این مفسر قرآن با بیان اینکه خدمات اولیه به مقدار زیادی شده است، ولی آنچه مهم است یکی مسکن و دیگری انتخاب محل درست برای مسکن است، تصریح کرد: این‌ها باید صاحب مسکن شوند؛ برخی پیشنهاد دادند که در کشور بیش از صد هزار مسجد است و اهالی هر مسجد متعهد شوند یک خانه برای آنان بسازند والا با پول دولت به آسانی ممکن نیست.

وی افزود: بسیاری از مشکلات زندگی خودساخته است؛ اگر مراقب بودیم به اینجا نمی‌رسید.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: