کد خبر: 3804618
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
گروه بین‌الملل ـ بزرگ‌ترین مسجد مسلمانان فرانسه در شهر رنس قرار دارد؛ این مسجد اخیراً با حضور جمعی از رهبران جامعه اسلامی این کشور افتتاح شد.

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه، این مسجد در زمینی به مساحت 3 هزار و 750 متر مربع با دو گنبد و یک مناره به طول 14 متر ساخته شده و از مساجد پاریس و لیون نیز بزرگ‌تر و به تعبیری بزرگ ترین مسجد فرانسه محسوب می‌شود.

به گفته مسئولان مسجد رنس برای ساخت این مسجد هیچ کمکی از سوی دولت اخذ نشده است و مسلمانان حدود یک میلیون یورو هزینه کرده و کشورهای خارجی مانند کویت و قطر نیز در آن سهم داشته‌اند. هر چند در این گزارش به سهم دو کشور یاد شده اشاره نشده، اما برخی منابع دیگر کل هزینه ساخت این مسجد را 7 میلیون یورو ذکر می‌کنند و نقش وزارت کشور فرانسه در انتقال پول‌های خارجی را نیز مورد تأکید قرار می‌دهند.

این مسجد بیش از 2 هزار نفر ظرفیت و نمازخانه‌ای ویژه زنان با هزار نفر گنجایش دارد. همچنین بری آن کتابخانه، قرائت‌خانه و قهوه‌خانه در نظر گرفته شده است.

شبکه 3 تلویزیون فرانسه با اشاره به طولانی شدن زمان ساخت این مسجد، گزارش داد: ساخت این مسجد سالها به طول انجامید و قرار بود این مسجد در ژوئن 2014 پذیرای مسلمانان رنس باشد.

براساس این گزارش، توافق اولیه با شهرداری برای ساخت این مسجد به سال 2005 بازمی‌گردد و قرار شد ابتدا زمینی برای ساخت این مسجد یافت شود، اما پس از جانمایی، از سپتامبر 2008 اعتراضات به ساخت آن به ویژه از سوی راست‌گرایان افراطی آغاز شد. همین امر یکی از دلایل طولانی شدن زمان ساخت آن بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: