کد خبر: 3804810
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: شیعه اعتقاد دارد که نوعی مدیریت معنوی از سوی امام عصر(عج) بر جامعه اعمال می‌شود، اما نوع اعمال آن باید به‌ خوبی تبیین شود.
نوع اعمال مدیریت امام زمان(عج) برجامعه به درستی تبیین شودبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، امروز 29 فروردین، در کمیسیون مهدویت و چالش‌های اجتماعی، که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه متخصصان عرصه مهدویت باید به نگاه‌های افراطی درباره مهدویت حساسیت لازم را نشان دهند، اظهار کرد: علمای حوزه در مبارزه با نگاه‌های افراطی توانسته‌اند با برهان و استدلال در مورد مهدویت و پژوهش‌های این حوزه موفقیت‌هایی را کسب کنند، اما این موفقیت‌ها و دستاوردهای علمی باید در میان اقشار مختلف ترویج شود.
وی سطحی‌نگری اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان را به موضوع مهدویت از چالش‌های مهم برشمرد و اضافه کرد: شیعه اعتقاد دارد که یک نوع مدیریت معنوی از سوی امام عصر(عج) بر جامعه اعمال می‌شود، اما نوع اعمال آن باید به‌ خوبی تبیین شود.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی طرح مسئله انتظار بدون معرفی منتظران واقعی را از دیگر چالش‌های پیش‌ روی مهدویت خواند و گفت: با توجه به اینکه مکتب اهل‌بیت(ع) براساس برهان، دلیل منطق و روش است باید خرافات و تخلیات را از ذهن‌ها دور نگه داریم، درحالی‌که اکنون خرافات و تخلیات مختلفی با محوریت ارتباط با امام زمان(عج) در رؤیا و خواب از سوی افراد مطرح می‌شود و به‌ جای پرداختن به این مباحث، باید بیشتر به دنبال رفع شبهات جوانان باشیم.
وی ضمن تقدیر از برگزاری همایش دکترین مهدویت، مطرح کرد: مجموعه‌های فعال در حوزه مهدویت باید به دنبال برگزاری نشست‌های مختلف علمی در دانشگاه‌ها باشند تا بتوانند نسل جوان را با آموزه‌های مهدویت بیشتر آشنا کنند.
مختاری با تأکید بر اینکه رسیدن به مقدمات ظهور نیازمند ایجاد تحرک، جنبش و بالندگی در سطوح مختلف جامعه است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی با حرکتی درون‌زا و مردمی به وجود آمد و می‌تواند زمینه‌ای برای ظهور امام عصر(عج) باشد؛ هرچند عالمان دین و رهبران دینی در ایجاد روحیه متحرک نقش بسزایی دارند که باید به آن‌ها نیز توجه شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: