کد خبر: 3804994
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
گروه مسابقات ــ در شب پایانی رقابت‌های بین‌المللی قرآن کشور مالزی پنج شرکت‌کننده در بخش آقایان تلاوت داشتند که نتوانستند انتظارات را برآورده کنند. در این بین نماینده مصر، که بسیاری شانس کسب رتبه را برای او قائل بودند، نیز نتوانست اجرای موفقی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایکنا به مالزی، آخرین شب از شصت‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی ساعتی قبل به پایان رسید و فقط مراسم اختتامیه این مسابقات، که شامگاه روز شنبه، 31 فروردین ماه، برگزار می‌شود، باقی مانده است تا پرونده این دوره از مسابقات نیز بسته شود.
در روز پایانی مسابقات مالزی هشت شرکت‌کننده در دو بخش بانوان و آقایان تلاوت کردند. شرکت‌کننده‌های بخش آقایان در این شب از کشورهای فلسطین، بنگلادش، استرالیا، مصر و جزیره موریس بودند.
در این شب هیچ کدام از شرکت‌کننده‌ها حتی نماینده کشور مصر، که بسیار از او انتظار می‌رفت، نتوانستند در حد و اندازه قاری برگزیده ظاهر شوند.
نماینده کشور فلسطین، اولین شرکت‌کننده شب سوم، یکی از معدود شرکت‌کنندگانی بود که همزمان با زنگ دوم هشدار تلاوت خود را به پایان رساند. در این دوره از مسابقات اغلب شرکت‌کنندگان ثانیه‌هایی بعد از زنگ هشدار دوم تلاوت خود را به پایان رساندند. تلاوت این متسابق سطح بالایی نداشت و در بهترین حالت باید او را قاری متوسط ارزیابی کرد.
بعد از قاری بخش بانوان از کشور فیلیپین، نوبت به نماینده کشور بنگلاش رسید. این شرکت‌کننده نیز در زمره قاریان ضعیف شب پنجم مسابقات بود. در ادامه نماینده کشور استرالیا تلاوت کرد. این شرکت‌کننده هم همچون دیگر شرکت‌کنندگان شب پنجم مسابقات حرفی برای گفتن نداشت. اغلب شرکت‌کنندگان در مسابقات در حد قاریانی که جلسات ابتدایی آموزش خود را می‌گذرانند ظاهر شدند. ایرادات لحنی، تجویدی، وقف و ابتدا و ناکوک بودن و ... از جمله اشکالات شرکت‌کنندگان امشب و شب‌های گذشته بوده است.
در ادامه مسابقات این شب، نوبت به نماینده کشور مصر رسید. بسیاری از شرکت‌کنندگان انتظار داشتند تا قاری مصری اجرای سطح بالایی داشته باشد، اما در عمل این گونه نشد و تلاوت او خلاف پیش‌بینی‌های شرکت‌کنندگان بود. این شرکت‌کننده پرده‌های هر مقام را به طور کامل اجرا نکرد که برخلاف قواعد آیین‌نامه ضعف بزرگی بود.
این شرکت‌کننده تلاوت را با بیات شروع کرد و نتوانست آن را به اتمام برساند. در ادامه به مقام رست رفت و هنوز رست را کامل نکرده بود که وارد مقام سه‌گاه شد. در اینجا هم فقط قرار مقام سه‌گاه را خواند و رها کرد و به مقام نهاوند پرداخت که آن نیز نیمه‌کاره رها شد. در اینجا خروج لحنی و ضعف توانمندی او محرز بود. وقف ناقصی بر روی آیه شش داشت، آیه‌های شش و هفت و هشت را سه‌گاه اجرا کرد و در ادامه به مقام نهاوند پرداخت.
این امر نشان می‌دهد که با برنامه‌ریزی خوبی وارد مسابقات نشده و در تلاوت خود مقداری سردرگم بود. با تمام این اوصاف، از فصاحت خوبی برخوردار بود. در نهایت باید گفت که نماینده کشور مصر نتوانست انتظاری را که از قاریان مصری وجود دارد برآورده کند.
آخرین شرکت‌کننده نیز نماینده جزیره موریس بود که اجرای بسیار ضعیفی داشت تا در کنار دیگر قاریان ضعیف این دوره از مسابقات قرار گیرد. قاریانی که شاید در کشور خود عنوان و نامی داشته باشند، اما برای کسب رتبه اول قرائت در دنیای اسلام  باید سال‌های سال کسب علم کنند.

اجرای قاریان ضعیف در شب پایانی مسابقات / خروج های لحنی نماینده مصر

اجرای قاریان ضعیف در شب پایانی مسابقات / خروج های لحنی نماینده مصر

اجرای قاریان ضعیف در شب پایانی مسابقات / خروج های لحنی نماینده مصر

اجرای قاریان ضعیف در شب پایانی مسابقات / خروج های لحنی نماینده مصر

اجرای قاریان ضعیف در شب پایانی مسابقات / خروج های لحنی نماینده مصر

اجرای قاریان ضعیف در شب پایانی مسابقات / خروج های لحنی نماینده مصر

انتهای پیام 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: