کد خبر: 3805231
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
گروه فرهنگی ــ نویسنده یزدی گفت: هنرمند متعهد و انقلابی باید ارزش‌های انقلاب را بشناسد و به آن معتقد باشد و برای ترویج آن تلاش کند.

آثار هنری انقلابی می‌تواند هجمه‌های دشمن علیه ارزش‌های انقلاب اسلامی را خنثی کندبه گزارش ایکنا از یزد، به نقل از حوزه هنری، مصطفی زمانی‌فرد، نویسنده کتاب سالار تکریت که خاطرات سیدحسین سالاری، جانباز و آزاده یزدی را بیان می‌کند، هنر انقلاب اسلامی را دمیدن روح ارزش‌ها در کالبد ادبیات و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی و ارائه آن به آحاد جامعه عنوان کرد.
زمانی‌فرد افزود: ارزش‌هایی که با ظهور و بروز انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) به وجود آمدند، توسط هنرمندان انقلابی در قالب‌های معمول و متداول هنری به جامعه شناسانده شد.
این فعال حوزه پژوهش و تاریخ شفاهی دفاع مقدس استان یزد با بیان این‌که هر فردی به فراخور تخصص خود در رشته‌های هنری می‌تواند این ارزش‌ها را هنرمندانه و استادانه به مخاطبان ارائه کند بیان کرد: مهم این است که ابتدا هنرمندان متعهد و انقلابی این ارزش‌ها را بشناسند؛ خود به آن معتقد و پایبند باشند و برای ترویج آن تلاش کنند.
وی تصریح کرد: در بطن آثار مرتبط با هنر انقلاب اسلامی، ارزش‌هایی همچون اطاعت‌پذیری محض از ولایت، روحیه کار جهادی، اعتماد به توان، تخصص و دانش نیروهای جوان و بومی، خودباوری، تکیه به فرهنگ ایرانی ـ اسلامی و امثال این‌ها باید وجود داشته باشد و ترویج شود.
این پژوهشگر ادامه داد: همچنین باید آثار هنری فاخر و تأثیرگذاری ساخته و پرداخته شود که بتواند هجمه‌های دشمن علیه این ارزش‌ها را گوشزد و تهدیدها و توطئه‌ها را خنثی کند.
زمانی‌فرد بیان کرد: درحقیقت هر پدیده‌ای که در قالب‌ هنر عرضه و معرفی شود، ماندگاری طولانی و حتی دائمی در ذهن مخاطبان خواهد داشت. چگونه است که تبلیغاتِ آمیخته با هنر، به‌تدریج ما را به سمت خرید فلان کالا پیش می‌برد یا یک فرهنگ درست یا غلط را نهادینه می‌کند؟ بنابراین هنرمندان متعهد و انقلابی هم باید با تلاش و کار مجدّانه و شبانه‌روزی و البته سرلوحه قراردادن منویات رهبر معظم انقلاب، با بکارگیری تکنیک‌های جدید و به‌روزترین ابزارهای هنری، انقلاب اسلامی و آرمان‌های والای آن را به نسل جوان معرفی و جنبه‌های مختلف آن را تبیین و تشریح کنند.
این نویسنده افزود: آنچه مسلم است اگر هرکسی که در یک یا چند عرصه هنری فعالیت می‌کند و دوست دارد با هنر و تخصص خود خدمتی برای انقلاب و نظام اسلامی انجام داده باشد، باید از کلیشه‌ها دوری کند و به خلاقیت و نوآوری در آثارش رو آورد تا در شناساندن ارزش‌های انقلاب اسلامی اثرگذاری مناسب داشته باشد.
وی ادامه داد: ضروری است که هنرمندان انقلابی و ارزشی با تقویت تخصص خود و تجهیزشدن به علم روز در رشته‌ای که در آن فعالیت می‌کنند، مهارت و تسلط کافی را به دست آورند و بعد از آن از روش‌های خلاقانه و نوآورانه استفاده کنند. به عنوان مثال یک نویسنده ضمن داشتن مهارت، باید ذوق و سلیقه مخاطبان و البته نسل امروز را بداند و قالب نوشتن خود را با آن تطبیق دهد و هماهنگ کند. وقتی نظر خوانندگان به آثار او جلب شد، آن وقت است که می‌تواند ارزش‌های انقلاب اسلامی را با هنر انقلابی خود در سطح جامعه گسترش دهد و در حقیقت دَین خود را به انقلاب و نظام اسلامی ادا کند.
این پژوهشگر گفت: به نظر من اگر همه هنرمندان که دستی در هنر انقلاب دارند و دلسوزانه و بی‌ادعا در این حوزه فعالیت می‌کنند، از بعضی کم‌لطفی‌ها و کم‌کاری‌ها خسته و دلسرد نشوند و با توکل به خدا و توسل به ائمۀ اطهار (ع) و شهدای عزیز، در راهی که هستند ثابت‌‌قدم گام بردارند و با شتاب بیشتری به‌پیش روند و دست به خلق اثر بزنند، همه طیف‌های مردم مخاطب آثارشان خواهند بود. درحقیقت مردم در تمام صحنه‌ها دَین خود را به انقلاب ادا کرده‌اند و این، کار ما را در راهی که در آن گام نهاده‌ایم دشوارتر می‌کند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: