کد خبر: 3805460
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
وزیر تعاون در یادداشتی تبیین کرد:
گروه جامعه ــ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی یادداشتی با تأکید بر اینکه روی سخن بیانیه گام دوم انقلاب با جوانان است، اعلام‌کرد: گام دوم انقلاب را با دو نهضت بزرگ جوانگرایی در نظام مدیریتی کشور و مهارت‌افزایی شغلی، به سوی آینده برخواهیم داشت.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون طی یادداشتی با تأکید بر جوان‌گرایی و ایجاد شفافیت در عملکرد وزارتخانه مطبوع خود، تصریح کرده است: مقام معظم رهبری در شروع چهل ساله دوم و آغاز دهه پنجاه عمر انقلاب، بیانیه‌ای تحت عنوان گام دوم منتشر کردند و یکی از بیشترین واژه‌های پرتکرار در متن این بیانیه، عبارت است از کلمه جوان. در واقع به صورت ویژه، روی سخن این بیانیه با جوانان است. در راهبرد دولت تدبیر و امید نیز جوانان جایگاه محوری داشته و به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته‌اند.

در راستای جوانگرایی در عرصه مدیریتی، نباید به دلیل قلت تجربه، از حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور ممانعت به عمل آورد. جوانی یعنی جسارت، شجاعت، دلیری دوری از فساد، نزدیکی به صلاح، ابتکار، نوآوری، خلاقیت، ابداع روش‌های نو، انجام کار علیرغم محدودیت‌ها و مقدورات و پیشبرد امور با همه معذوریت‌های موجود. جوانان با این ویژگی‌های مذکور قابلیت این را دارند که شفافیت را در امور مختلف حاکم نمایند.

شفافیت مستلزم نهراسیدن از دیده شدن زشتی‌ها و حرکت در جهت اصلاح آنهاست. مدیران جوان در این وزارتخانه نشان دادند که با ایجاد سامانه‌های شفافیت و پیگیری ابلاغیه‌ها و بخش نامه‌های مرتبط با شفافیت در شرکت‌های تابعه در راه شفافیت جدیت‌ دارند. از آنجا که اموال اقشار گسترده‌ای از مردم، نزد ما امانت است و ما امانت دار مردم هستیم، برای حفاظت از این امانت با هیچ کسی مسامحه نخواهیم‌کرد.

ممنوعیت افزایش تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دارای سه عضو

اقداماتی چون اعلام اسامی تمام اعضای هیئت مدیره‌های شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عزل مدیران چندشغله، ممنوعیت افزایش تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دارای سه عضو هیئت مدیره، راه‌اندازی سامانه‌های شفافیت در صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت‌های شستا، سازمان بهزیستی، معاونت تعاون و سامانه ناظر در اشتغال در زمره اقدامات مهم در حوزه شفافیت قراردارد.

اما توجه به جوانان نخبه نباید به معنای غفلت از سایر جوانان جامعه باشد. غفلت از جامعه بزرگ جوانان ما یک اشتباه بزرگ است و در این خصوص، نهضت مهارت افزایی باید اتفاق بیافتد.

تبادل نیروی کار با سایر کشورها؛ در دستور کار

در ادامه این یادداشت آمده است؛ باید به افزایش مهارت در جوانان به طور ویژه توجه شود. لازم است این امر تحقق یابد که یک جوان پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه، دارای مهارت‌های کافی برای حضور در بازار کار باشد. نیازی نیست که همه جوانان ما به سمت دانشگاه بروند و در تمام دنیا همین‌طور است. موضوع مهارت‌افزایی باید به یک نهضت در ایران اسلامی تبدیل شود. ما در گذشته دارای نهضت سوادآموزی بودیم و امروز نیازمند نهضت مهارت‌افزایی هستیم.

ما امیدواریم این امر به نتیجه برسد و در این راستا اختصاص بودجه از منابعی نظیر صندوق توسعه ملی، به سازمان فنی و حرفه‌ای، می‌تواند جهت تجهیز مجموعه‌های فنی و حرفه‌ای خصوصی و سپس دولتی در سراسر کشور تعیین کننده و مؤثر باشد. تبادل نیروی کار با سایر کشورها نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و اقدامات مهمی تاکنون در این راستا صورت گرفته و ادامه خواهد‌ یافت.

به‌علاوه برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای کشور ایجاد‌ شده که هماهنگ‌کنندگی بین بخش‌های مختلف در دبیرخانه مستقل این شورا صورت خواهد‌ گرفت. با یاری و عنایت خداوند متعال، گام دوم انقلاب را با دو نهضت بزرگ جوانگرایی درنظام مدیریتی کشور و مهارت افزایی شغلی، به سوی آینده برخواهیم داشت.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: