کد خبر: 3805494
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
گروه هنر ــ آیین افتتاح چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا با حضور مسؤولان، پیشکسوتان، میهمانان داخلی و خارجی و نامزدهای بخش‌های مختلف آغاز شد.

آغاز چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو

به گزارش خبرنگار ایکنا، در این مراسم علاوه بر حمید شاه آبادی، معاون صدای جمهوری اسلامی ایران، مدیران، هنرمندان، برنامه‌سازان رادیو و میهمانان خارجی حضور دارند.
نورالدین جعفری، دبیر جشنواره پس از قرائت قرآن کریم توسط استاد ابوالقاسمی به عنوان نخستین سخنران مراسم با خوشامد به حضار جشنواره گفت: جشنواره و رقابت‌های رسانه‌ای بر بستری از رفاقت، در فضای رقابتی سالم و مبتنی بر تکنیک و تجربه قطعاً به ارتقاء سطح برنامه‌سازی منجر خواهد شد. آنچه در هیئت‌های انتخاب و داوری جشنواره مشاهده شد، ارتقای مهندسی ساختار، محتوا و نگاه بدیع به موضوعات جدید بود که هنرمندان داخلی و خارجی به خوبی آن را به منصه ظهور گذاشتند.
جعفری افزود: طرح موضوعات ارزشی و مهم همچون چهل سالگی انقلاب اسلامی، محیط زیست، صلح جهانی، ایثار و فداکاری، حمایت از کالای ایرانی و دیگر موضوعات مهم در بخش‌های متفاوت جشنواره و برنامه‌های شنیدنی و خلاقانه رسیده به جشنواره نشان از همت و جدیت برنامه‌سازان به موضوعات روز دارد که قابل تقدیر است.
دبیر جشنواره چهاردهم رادیو ادامه داد: حضور مخاطب مردمی که این روزها به واسطه فضایی که با نگاه مثبت به آن، می‌توان آن را بستر ارتباطی مناسب رسانه و مردم دانست در بخش مردمی جشنواره نویدبخش ارتباطات مؤثر رادیو با فضای بیرون استوديو و سپردن کار تخصصی به مخاطب تخصصی است که با استقبال بسیار خوب مخاطبان رسانه همراه شد.
جعفری افزود: در بخش مردمی تعداد 623 اثر با موضوعات مختلف به دبیرخانه واصل شد. همچنین در بخش آزاد 176، بخش ویژه 15 و بخش مستمر 138 عنوان (808 ساعت )، بخش بین‌الملل 150 برنامه در 8 قالب اعلامی  که جوایز برنامه‌های برگزیده در افتتاحیه و اختتامیه تقدیم منتخبان می‌شود.
وی گفت: ششمین اجلاس جهانی صدا با هدف ارتقاء سطح کیفی برنامه‌های پژوهش محور، مستند و افزایش دانش برنامه سازی مبتنی بر علم روز و تحقیقات میدانی و تخصصی و طرح آخرین نظریات در حوزه رسانه رادیو، فرصتی فراهم کرده است تا مفاخر پژوهش و متخصصان حوزه‌های علوم متفاوت، آگاهی‌های روز و نتایج پژوهش‌ها را در اختیار برنامه‌سازان قرار دهند. امید است برنامه‌سازان از نتایج و عواید این پژوهش‌ها که منتشر خواهد شد، بهره گیرند و برنامه‌های موفق و پژوهش محور تولید و ارائه کنند.

زنگ افتتاح جشنواره رادیو به صدا درآمد/ هنرمندان خارجی سفیران اخلاق ایران
جعفری افزود: امیدوارم با همراهی همکاران برنامه‌ساز داخلی و خارجی روزهای خوبی را در جشنواره تجربه کنیم و در کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی که با هدف آموزش و ارتقای تخصصی سطح برنامه‌سازی و محتوایی برگزار می‌شود این انتقال تجربه به خوبی صورت گیرد.
دبیر جشنواره بین‌المللی رادیو خطاب به میهمانان خارجی جشنواره گفت: شما میهمانان محترم خارجي مستحضر باشید که ایران دروازه تمدن چندین هزار ساله فرهنگ، تمدن و هنر است از شما به‌عنوان سفیران هنر از کشورهای مختلف تقاضا دارم در این چند روز، ایران را خوب بشناسید. و این هنر شما سفیران خلاق خواهد بود که چهره واقعی ایران را در برنامه‌های آتی خود، هنرمندانه به جهان معرفی کنید.

استقبال پژوهشگران از اجلاس جهانی صدا
در ادامه این برنامه محمد اخگری، رییس کمیته علمی ششمین اجلاس جهانی صدا در مراسم افتتاحیه این اجلاس با خوشامدگویی به میهمانان داخلی و خارجی گفت: «صدا» در عصر رسانه‌های نو دوران جدیدی را تجربه می‌کند. فناوری‌های نوین ارتباطی افق‌های تازه‌ای را بر روی رادیو گشوده‌اند. بهره گرفتن از ظرفیت تعاملی اینترنت، انتشار محتوای تولیدی کاربران در قالب پادکست بر بستر وب، پیوند رادیو با رسانه‌های اجتماعی، پیوند رادیو با تصویر در رادیو دیداری و ارائه خدمات مکان محور از جمله این تحولات است.
وی با بیان اینکه در این موارد باید صدای داده مبنا را نیز افزود، ادامه داد: ابزارهای نوین داده مبنا مانند رادیویی هوشمند، رادیوی کوچک‌گرد و یا بلندگوی هوشمند بر مبنای این نوآوری رشد و توسعه یافته‌اند و پیش بینی می‌شود که در سال‌های آتی این ابزارها اصلی‌ترین وسیله شنیدن محتوای صوتی باشند. این تحولات حکایت از آن دارد که رادیو هنوز عرصه های تازه‌ای را در فضای میان رسانه‌ای تجربه می‌کند.

آدمی فربه شود از راه گوش
اخگری گفت: «عصر شبکه» اگرچه جلوه‌های گوناگونی از فناوری را پدید آورده است نه تنها از اهمیت صدا و شنیدن نکاسته است، بلکه «گوش» که به تعبیر مولانای بلخی مایه فربه شدن اندیشه بشر است: «آدمی می فربه شود از راه گوش» همچنان با بهره گرفتن از فرصت‌های عصرشبکه پیش می تازد.
رییس کمیته علمی ششمین اجلاس جهانی صدا با اشاره به فراخوان مقالات اجلاس در ۶ محور اصلی یادآور شد: رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده‌پژوهی، رادیو و نوآوری در برنامه سازی، رادیو و فرهنگ، رادیو و جامعه و رادیو و اقتصاد با همکاری اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU دانشگاه صداوسیما از دی ماه ۹۷ اعلام شد که خوشبختانه با استقبال خوب پژوهشگران روبه رو و در نهایت ۱۶۲ عنوان چکیده مقاله در دبیرخانه اجلاس پذیرفته شد.
وی افزود: برخی از دستاوردهای ششمین اجلاس جهانی صدا عبارتند از: ۱ - تجمیع و گردآوری ادبیات تحقیق موجود معاونت صدا درباره رادیو با عنوان «گنجینه پژوهشی رادیو» و در قالب کتابخانه الکترونیک شامل ۷۰ عنوان کتاب و کل شمارگان در مجله رادیو مجله نجوای فرهنگ و مجله فرهنگ مردم ایران.
۲ - انتشار پنج عنوان کتاب شامل سه عنوان کتاب پژوهشی در همکاری با دانشگاه صدا و سیما در ذیل عناوین: رادیو؛ مفاهیم انتقادی در مطالعات فرهنگی و رسانه ای، چکیده مقالات اجلاس ششم چکیده پایان‌نامه‌های گروه رادیوی دانشگاه صدا و سیما طی ۱۰ سال از سال ۸۷ تا ۹۷ (۱۸۰ پایان نامه) و دو عنوان کتاب آموزشی بر همکاری با مرکز آموزش سازمانی با عنوان: گزارشگری در وضعیت تروما و برنامه های گفتگو محور در رادیو.
۳ - برنامه‌ریزی برای حضور میهمانان خارجی در همکاری با اداره کل بین‌الملل سازمان جهت برگزاری پنل‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی با حضور استادان و پژوهشگران و مدرسان بین‌المللی که طی سه روز آینده ان‌شاءالله برگزار خواهد شد.
اخگری با سپاس از حمایت‌های معاون صدا، مدیران، داوران، پژوهشگران داخلی و خارجی و همکاران و برنامه‌سازان رادیو، جمع‌بندی حاصل از مقالات دریافتی را در چند محور عنوان کرد: ۱ - مقالات دریافتی از نظر تنوع و تکثر موضوعی و رتبه علمی نویسندگان وضعیت مطلوبی داشت. تقریباً غالب مشارکت‌کنندگان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر بودند و حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها نیز اجلاس چشمگیر بود.
۲ - نکته قابل توجه در مقالات دریافتی در موضوع نوآوری در برنامه‌سازی رادیو و فرهنگ و رادیو و جالب آن بود که پژوهشگران بر مبنای نظریات علمی، ظرفیت‌های بومی موجود در ادبیات و فرهنگ ایرانی را مورد مطالعه قرار می‌دادند که این نگاه پژوهشی از دیدگاه کمیته داوری اجلاس قابل تقدیر است.
۳ - مقالات علمی محور رادیو در عصر شبکه و آینده‌پژوهی نوید بخش نگاه نو و آینده نگرانه پژوهشگران نسبت به رادیو است که لازم است در همایش‌های علمی و اجلاس هفتم مورد توجه قرار گیرد.

رادیو در عصر رسانه‌های نوپدید همچنان رادیو است
رییس کمیته علمی ششمین اجلاس جهانی صدا گفت: رادیو در عصر رسانه‌های نوپدید، همچنان رادیو است به سبب فرصت‌هایی که برای ادامه حیات فرهنگی و اجتماعی و نیز امکان اندیشه ورزی فراهم می‌کند. عصر شبکه با همه تنوع و تکثر و تلونش نقش فرصت‌های بیشتری را در اختیار این رسانه شنیداری قرار می‌دهد فرصت‌هایی که به سبب تعاملی بودن و دوسویگی بر ظرفیت‌های پیشین رادیو می‌افزاید.

در ادامه این برنامه از خانواده شهید حسن نجفی، سید احمد سادات، عباسعلی برهانی، مسعود جانثاری، هوشنگ نوری، علی اصغر مالکی و شهید مهدیقلی جوزی نجف آبادی تجلیل شد.

رادیویی در تراز جهانی

حمید شاه آبادی، معاون صدا پس از تجلیل از خانواده شهدای رادیو گفت: در آغاز جشنواره چهاردهم از تلاش دست اندرکاران جشنواره، دبیران کمیته‌ها و داوران که پس از یک وقفه چندساله، جشنواره را با شور و نشاط دوباره به میان همکاران رادیویی آوردند، تشکر می‌کنم. همچنین تشکر ویژه و خیرمقدم از نماینده اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU دارم.
معاون صدا افزود: چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا را در شرایطی آغاز می‌کنیم که بخش‌های وسیعی از سرزمین پهناورمان دچار حادثه شده و جمع کثیری از هم وطنان را بی‌خانمان کرده است اما همین حادثه غمناک موجب شده تا صحنه‌های تابناک و درخشنده‌ای از مشارکت و همدلی مردم را شاهد باشیم. یکبار دیگر با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی به دنیا فخر کنیم که چنین مردمانی داریم .
شاه آبادی با اشاره به اینکه رادیو به‌عنوان یک رسانه فردگرا از دیرباز خانه فرهیختگان بوده است گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز که حکومت طاغوت سهمی در بهره‌برداری از آن به نفع اهداف خود داشت. اندیشمندان صاحب نامی همچون استاد شهید مطهری و مرحوم مهدی اخوان ثالث در آن قلم می‌زدند اما با پیروزی انقلاب اسلامی رادیو به پایگاه مهمی برای معرفی و ترویج فرهنگ غنی ایران اسلامی تبدیل شد و توانست نقش بی‌بدیلی را در تمام عرصه‌ها و فراز و نشیب‌های چهل ساله ایفا کند.
وی ادامه داد: رادیو اینک افتخار می‌کند با 16 شبکه سراسری ملی و ده‌ها شبکه استانی بر قله رفیعی ایستاده و حضوری مؤثر در تمامی عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با نگاه به گذشته افتخارآمیز رادیو برخود می‌بالیم که این رسانه گرم و صمیمی همواره خانه نویسندگان، گویندگان و فرهیختگان همچون استاد جلال الدین همایی و قیصر امین‌پور بوده و اینک از حضور پیشکسوتان ارجمند که پشتوانه معنوی آن هستند، بهره می‌برد.
معاون صدا توضیح داد: جشنواره چهاردهم عرصه رقابت تنگاتنگ میان برنامه‌سازان امروز رادیو است که در آوردگاه رسانه‌ای، خود را در تراز جهانی عرضه می‌کنند و دانسته‌های خویش را محک می‌زنند.
نسل جوان رادیو در کنار چهره‌های با تجربه آن امروز با امید آفرینی و ترویج روحیه نشاط، شادی و بهجت را در خانه مردم ایران به ارمغان می‌آورند و با استفاده از قالب‌ها و ساختاری‌های نو و با بهره‌مندی از تمام تکنیک‌های روز دنیا رادیو به رسانه‌ای تأثیرگذار در سبک‌های زندگی مردم ایران تبدیل کرده‌اند.
وی با اشاره به استقبال شنوندگان عنوان کرد: در زمانی که با گسترش فضای مجازی و رسانه‌های موازی سخن از افول رادیو به میان می‌آید رادیو ایران با بالاتر از 40 درصد شنونده و با میانگین یک ساعت و ۵۶ دقیقه در روز از استقبال قابل توجهی برخوردار است. اما همه این افتخارات ارزشمند تنها بخشی از ظرفیت میهن‌مان است. صدای جمهوری اسلامی در آغاز گام دوم انقلاب و در دهه پیش رو بایستی افق‌های نوی را بشکافد.
شاه آبادی بیان کرد: امروز رادیو یعنی صدای صمیمی لحظه‌ها، یعنی همگام و همراه مخاطب، یعنی رسانه‌ای که نیاز مخاطب خویش را می‌شناسد و با طرح دیدگاه‌های خلاقانه و با بهره‌مندی از هنر برنامه سازی جذاب و نوین، تمرکز خویش را بر تقویت قدرت تفکر و خلاقیت مخاطب قرار می‌دهد.

تکریم مخاطبان در مقام شنونده کنشگر
معاون افزود: در این میدان نابرابر که از یک سو شاهد تولید انبوه و لجام گسیخته محتوا هستیم و از سوی دیگر با تنوع درگاه‌های انتشار مواجهیم، فقط آثاری در حافظه ملت باقی خواهد ماند که از پشتوانه فکری، توفیق و اتقان برخوردار باشند و کرامت مخاطب را حفظ کند و تکریم مخاطب به آن است که با او نه در مقام یک شنونده منفعل که در مقام یک شنونده کنش گر روبه‌رو شویم.
شاه آبادی با اشاره به اینکه تولیدات رسانه‌ای امروز رادیو، صرفاً تولیدات سرگرم کننده نیست اظهار کرد: رادیو به عنوان صدای صمیمی لحظه ها، رسانه ای آموزنده و آرامش بخش و امید آفرین است که باید بر عنصر اندیشیدن تکیه کند، رسانه‌ای که می تواند و باید این با تولید برنامه های تعاملی به افزایش درک شناختی مخاطب کمک کند و روحیه تفکر و ارتقای باورها و عنصر اندیشه را جایگزین تقلید کورکورانه کند.
وی گفت: ششمین اجلاس جهانی صدا با طرح 6 شاخه اصلی بستری پژوهشی این حرکت «اندیشه محور» را فراهم کرد و مایه خرسندی است که صاحب نظران و اندیشمندان با مشارکت فعال خود زمینه را برای تحقق این امر فراهم ساختند.
معاون صدا افزود: روی دیگر سکه اما در دهه پیش رو، ارتقای تکنولوژی و فناوری‌های نوین است باید اذعان کنیم که در این حوزه، سنگرهای فتح نشده بسیاری پیش روی صدای جمهوری اسلامی است. رادیو درعصر شبکه و در عصر فناوری های دیجیتال از موقعیت ممتاز و منحصر به فردی برخوردار است که می تواند پنجره جدیدی پیش روی این رسانه بگشاید و در این باب سخن بسیار است که آن را به فرصت دیگری موکول می‌کند.
شاه آبادی در پایان اظهار کرد: امیدوارم این جشنواره که پس از ده ماه برنامه‌ریزی و تلاش، کار خود را آغاز می‌کند با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پنل‌های تخصصی و با استفاده از اساتید ارجمند داخلی و خارجی بتواند هم در حوزه محتوا و هم در حوزه فناوری و دستاوردهای قابل قبولی را به همراه داشته باشد و آغازگر فصلی نو در این جشنواره باشد.

تجلیل از برترین های بخش موضوعی
در این مراسم برگزیدگان نهایی بخش موضوعی جشنواره معرفی شدند و لوح افتخار و تندیس جشنواره را دریافت کردند.
 اسامی برندگان بخش موضوعی عبارتند از؛
در بخش علم و فناوری
لوح تقدیر و جایزه این بخش به ونوس میراعلایی برای برنامه کاوشگر از رادیو جوان جوان اهدا شد.

بخش محیط زیست
لوح تقدیر و جایزه به اعظم سادات ابراهیمی برای psa آلودگی هوا از رادیو تهران جوان اهدا شد.
بخش شعار97 –حمایت از کالای ایرانی
تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی این بخش، برای برنامه کالای ایرانی به عباس پیری از رادیو جوان اهدا شد.

بخش چهل سالگی انقلاب
تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی این بخش، به طور مشترک به آرمان ستوده برای برنامه یک انقلاب از رادیو ایران و لیلا امید یگانه برای برنامه خدمت بی منت رادیو انقلاب اهداء شد.
بخش ایثار و فداکاری تندیس، لوح تقدیر و جایزه این بخش که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آن را تقبل کرده است به طور مشترک به راضیه حسینعلی برای برنامه ایجا شرط استخدام سوء پیشینه است از رادیو انقلاب و سمیه نجفی برای مستند طلوع زندگی از رادیو فرهنگ اهداء شد.
بخش دفاع مقدس تندیس، لوح تقدیر و جایزه این بخش به طور مشترک به مریم السادات آصفی برای برنامه زندگی نمی‌ایستد رادیو تهران و عباس سنجری برای بیا عاشقی را حکایت کنیم از رادیو ایران اهداء شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: