کد خبر: 3805633
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
گروه اجتماعی ــ رئیس بنیاد بوعلی‌سینا گفت: هر چند بوعلی‌سینا در جامعه ایران و جهان بیشتر به علم پزشکی و طب شهره شده است اما ابعاد فلسفی و عرفانی شخصیت بوعلی‌سینا از این بُعد مهمتر است و مراکز علمی مرتبط با حکمت سینوی باید کم‌کاری‌های پژوهشی را در مورد این شخصیت جهانی جبران کنند.

معرفی ابعاد فلسفی و عرفانی بوعلی‌سینا نیازمند پژوهش‌های بیشتر استبه گزارش ایکنا از همدان، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی، رئیس بنیاد بوعلی‌سینا امروز، 2 اردیبهشت‌ماه در دیدار با رئیس و مدیران مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به اهمیت شناخت و معرفی فلسفه سینوی گفت: هر چند بوعلی‌سینا در جامعه ایران و جهان بیشتر به پزشکی و طب شهره شده است اما ابعاد فلسفی و عرفانی شخصیت بوعلی‌سینا از این بُعد مهمتر است و مراکز علمی مرتبط با حکمت سینوی باید با همکاری مضاعف با هم، عقب‌ماندگی‌های پژوهشی و کم‌کاری‌های گذشته را در مورد این شخصیت جهانی جبران کنند.
وی درباره معرفی جهانی شیخ‌الرئیس و مراودات علمی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی سایر کشورها اظهار کرد: در بنیاد بوعلی در حد وسع خود کوشیده‌ایم در زمینه ارتباطات بین‌المللی برای شناساندن ابعاد مهم فلسفی و پزشکی بوعلی فعالیت کنیم. ارتباط علمی این بنیاد با کشورهای آسیای مرکزی، تاجیکستان و ازبکستان و نیز کشورهای غربی مثل ایتالیا و آلمان، بلاروس، ژاپن و چین و دعوت و همکاری در همایش‌های مشترک در سال‌های گذشته انجام شده است.
طه‌محمدی با اشاره به عظمت علمی شیخ‌الرئیس پس از گذشت یک هزاره، افزود: بوعلی یک تنه جهان را فتح کرده است. عرب‌ها او را از خود می‌دانند و ترک‌ها و سایر ملل نیز او را منتسب به خود می‌پندارند، با این حال بوعلی‌سینا ایرانی است و فلسفه او در کشور ما زنده و در حال تدریس و تحقیق است.
رئیس بنیاد بوعلی‌سینا در پایان خواستار ادامه همکاری و مساعدت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با این بنیاد در دوره مسئولیت رئیس جدید مؤسسه شد.
رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران نیز گفت: در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه درباره شیخ‌الرئیس و پژوهش و چاپ و نشر آثار و اندیشه‌های وی، دغدغه داریم. اینجا مؤسسه‌ای پژوهشی است و کارهای تخصصی درباره فلسفه ابن‌سینا در جریان است.

ضرورت راه‌اندازی رشته فلسفه در همدان
اسماعیلی، عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: انتظار می‌رود در همدان به عنوان شهر ابن‌سینا، رشته و گروه فلسفه دایر باشد اما تا جایی که مطلع هستم متأسفانه رشته فلسفه در بسیاری از استان‌های همجوار آن مثل ایلام و سایر نقاط وجود دارد اما در همدان این رشته دایر نیست که باید در این زمینه اقدام لازم صورت گیرد.
وی ادامه داد: امیدواریم بنیاد بوعلی بتواند قدرت پژوهشی بیشتری پیدا کند و بورس‌های پژوهشی به نام بوعلی داده شود و در همایش‌هایی که برگزار می‌کند بیش از گذشته نسبت به معرفی و شناخت آثار بوعلی اقدام پژوهشی انجام شود.
اسماعیلی با اشاره به هدیه بردن کتاب اول «القانون فی الطب» برای دانشمندان اروپایی در سفر علمی خود به فرانسه، عنوان کرد: در سفر به پاریس کتاب قانون را از طرف بنیاد بوعلی‌سینا به پروفسور ژولیانسن و مارون عواد هدیه دادم و قرار شد در تابستان سال 98، یادداشت معرفی انتقادی این کتاب از سوی پروفسور ژولیانسن منتشر شود.
حسین موسویان، عضو شورای علمی بنیاد بوعلی‌سینا و معاون اداری و مالی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نیز گفت: با توجه به تجارب سال‌های قبل و بودجه‌هایی که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بنیاد داده می‌شد، انتظار می‌رود این وزارتخانه برای توسعه فعالیت‌های بنیاد اهتمام بیشتری به خرج دهد و کمک‌های این وزارتخانه تنها به برگزاری همایش اکتفا نشود و بودجه کافی برای پژوهش‌های ماندگار و نشر اختصاص داده شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا، دکتر یوسف ثانی، ابن‌سیناپژوه و معاون پژوهشی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران نیز بر آمادگی این مؤسسه برای همکاری با بنیاد بوعلی‌سینا تأکید کرد.
در پایان توکل دارائی، رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا گزارش کوتاهی از اقدامات انجام گرفته در زمینه پژوهش و تصحیح آثار بوعلی‌سینا ارایه کرد و خواستار مساعدت و همکاری بیشتر مؤسسه در راستای طرح تصحیح آثار فلسفی شیخ‌الرئیس شد و درخواست کرد در صورت امکان دفتر بنیاد در تهران در محل مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران دایر شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: