کد خبر: 3805638
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
آیت‌الله حسینی بوشهری:
گروه حوزه‌های علمیه ــ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه باید از صرف دادن آمار در فعالیت‌های قرآنی پرهیز کنیم و به تأثیرگذاری اخلاقی و معنوی هم توجه کنیم، گفت: گاهی غرورهای کاذبی در میان حافظان و قاریان قرآن مشاهده می‌شود در حالی که قرائت باید خضوع و فروتنی و کمال نفسانی بیاورد.

گاهی به جای فروتنی غرور کاذب در قاریان ظهور می‌کند/ پرهیز از نگرش آماری در فعالیت‌های قرآنیبه گزارش ایکنا، آیت‌الله حسینی بوشهری، امروز، دوم اردیبهشت ماه در دیدار حجت‌الاسلام ارزانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد عالی هماهنگی کانون‌های مساجد با اشاره به روایتی از امام علی (ع) گفت: ایشان فرمایش بسیار مهمی دارند و آن اینکه کسی که روز‌ها را خوب بشناسد از آماده شدن غفلت نمی‌کند؛ یعنی انسانی که گذشته، حال و آینده را بشناسد هیچ وقت از آمادگی برای قیامت غفلت نخواهد کرد و اهل برنامه و توجه است.
وی با بیان اینکه حضور حجت‌الاسلام ارزانی در کانون‌های مساجد حضور مغتنمی است، ادامه داد: امام جواد (ع) فرمودند که توفیق الی الله از خصال مؤمن است؛ بنابراین قدر این مسئولیت را به عنوان یک توفیق بدانید.
حسینی بوشهری با بیان اینکه از مساجد غفلت کرده‌ایم، تصریح کرد: مسجد جایگاه عظیم و رفیعی است؛ مسجد، چون خانه خداست، خود به خود در میان مردم جایگاه دارد و با فطرت انسان عجین است، به ویژه متدینین دلبسته به مساجد هستند و از این جهت جلو هستیم.
وی تأکید کرد: متأسفانه برخی تلاش کردند تا فرهنگسرا‌ها را جایگزین مساجد بکنند البته شاید با نیت‌های پاک هم در راه توسعه فرهنگی قدم برداشتند، ولی اگر بخواهیم از فرهنگسرا نتیجه فرهنگی بگیریم و آن را جای مسجد بگذاریم ممکن نیست.
دبیر شورای عالی حوزه با اشاره به اینکه مسجد قداست دارد، ولی گاهی، چون برنامه نداشته‌ایم کارایی لازم را ندارد، تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد منبعی پویاست و برای نوجوانان تا بزرگسالان ایجاد انگیزه می‌کند و همه مخاطب آن هستند.
وی با بیان اینکه همه مسئولیت‌های فرهنگی متوجه این کانون‌ها نیست و بودجه لازم برای تولی‌گری برنامه‌های فرهنگی را هم ندارد، بیان کرد: امروزه ویژگی خاصی در این کانون‌ها ایجاد شده است که ما را امیدوار می‌کند و احساس می‌کنیم مقتضی برای کار‌های فرهنگی بزرگ فراهم است؛ بنابراین باید موانعی مانند امکانات مالی، نیروی انسانی و محتوا را برطرف کنیم.

حسینی بوشهری همچنین با اشاره به بحث فضای مجازی بیان کرد: این فضا هم فرصت و هم تهدید است و بهترین راه برای مبارزه با تهدیدات سنگین این فضا، تولید محتوای مناسب است. اگر رسانه‌ها به درستی آگاهی‌بخشی کنند که مردم راه و چاه را در فضای مجازی بشناسند در شرائط امروز که استفاده از این فضا اجتناب‌ناپذیر است و والدین هم فرزندان را رها کرده‌اند باز می‌توانیم تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

عضو جامعه مدرسین با اشاره به کار‌های قرآنی از سوی کانون‌های فرهنگی با بیان اینکه اوقاف و مراکز دیگر هم در این زمینه فعال هستند بیان کرد: همه فعالیت‌ها جای تقدیر است، ولی از کانون‌ها انتظار بیشتری داریم.
وی تاکید کرد: دنبال این نیستیم که فقط آماری بدهیم که فلان مقدار روخوانی بلد شده اند یا حافظ اجزای مختلف قرآن هستند؛ بلکه غایت این کار‌ها آن است که افراد تحت تاثیر آموزه‌های قرآن باشند؛ زیرا فرموده‌اند که برخی قرآن می‌خوانند، ولی به آن عمل نمی‌کنند.
عضو جامعه مدرسین اظهار کرد: گاهی غرور‌های کاذبی در میان حافظان و قاریان قرآن مشاهده می‌شود در حالی که قرائت باید خضوع و فروتنی و کمال نفسانی بیاورد، نه اینکه افراد در چشم‌وهم‌چشمی قرار بگیرند و تنها به فکر مسابقه باشند؛ این نکته برجسته باید همیشه مد نظر همه افراد باشد تا قرآن آثار مطلوب خود را داشته باشد.
وی تاکید کرد: صرف تلاوت، تفسیر و فهم معانی و حفظ قرآن به تنهایی کافی نیست و باید بر روی ابعاد معنوی و اخلاقی حافظان و قاریان هم توجه و بر روی این مباحث به صورت هدفمند کار کنیم و صرف آمار دادن کافی نیست.

حسینی بوشهری اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب رشدی که در فعالیت‌های قرآنی داریم سند افتخار و بالندگی انقلاب است؛ زیرا همواره ما را به تحریف قرآن متهم می‌کردند، ولی امروز با صدای بلند و به خصوص با برنامه‌هایی که در ماه رمضان پخش می‌شود معلوم می‌شود که قاریان ما در عرصه بین‌المللی می‌درخشند و ما اهل تحریف قرآن نیستیم، ولی باید این نکته ظریف را در کنار سایر مسائل درنظر‌بگیریم.
حسینی بوشهری اضافه کرد: در روایت بیان شده است که وقتی باب خیری بر روی شما گشوده شد از این باب خیر حداکثر استفاده را داشته باشید؛ زیرا ممکن است روزی این باب خیر بر روی شما بسته شود. امروز فرصتی در اختیار شما گذاشته شده است و از همه امکانات و ظرفیتتان برای تبلیغ و ترویج دین خدا استفاده کنید.
وی تاکید کرد: امروز با همه توطئه‌هایی که علیه انقلاب است باید بیش از این سرمایه‌گذاری کنیم تا هجمه‌های ویرانگری را که علیه انقلاب و کشور است دفع کنیم و افراد و جوانان را برای دفاع از کشور و انقلاب بسیج کنیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: