کد خبر: 3805816
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
در جلسه علنی امروز؛
گروه سیاسی ــ نمایندگان مجلس شورای اسلامی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) را سازمان تروریستی اعلام کردند.

به گزارش ایکنا به نقل از خانه ملت، در جلسه علنی امروز، سه‌شنبه 3 اردیبهشت، مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا، ماده 1 این طرح را با 173 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

بنا بر این گزارش، در ماده 1 این طرح آمده که «به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و از آنجا که این رژیم بر خلاف اصول مسلم حقوق بین الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل 150 قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می‌شود، سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است؛ به موجب این قانون فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)، نیروها و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریستی اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی، اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌شود».

همچنین نمایندگان در ادامه با 168 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع ماده 2 این طرح را نیز تصویب کردند که دولت را موظف می‌کند در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدام متقابل و قاطع بر اساس این قانون به عمل آورد.

نمایندگان در ادامه ماده 3 این طرح را با 166 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر تصویب کردند که بیان می‌دارد «دولت جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح موظفند در زمان مقتضی با اقدامات ضروری و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کنند که نیروهای آمریکایی نتوانند از هرگونه توان و امکانات علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند».

ماده 4 این طرح نیز پس از انجام اصلاح و اضافه شدن عبارت «قوانین مربوط» با 125 رأی موافق، 39 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر به تصویب رسید که در آن آمده است که «وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های اطلاعاتی مکلفند فهرست فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) و سازمانها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی می‌باشند و از تروریست ها حمایت و پشتیبانی می‌نمایند را برای تعقیب قضائی اعلام نموده و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران حداکثر ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون سازوکاری را ایجاد نماید که براساس آن اسامی اعلام‌شده را به عنوان سازمان و افراد تروریستی تحت تعقیب و مجازات قضائی براساس قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین مربوطه قرار دهد».

در ماده 5 این طرح که با 176 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاض مورد موافقت قرار گرفت نیز امده است که «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می کنند و از این جهت در معرض آسیب قرار می گیرند، با تشخیص دستگاه مربوطه حمایت های حقوقی و مقتضی به عمل آورد».

در ادامه نمایندگان با ماده 6 این طرح با 157 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر موافقت کردند که در متن این ماده آمده است که «وزارتخانه امور خارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها موظفند با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی نظامی خود، برای تعطیلی پایگاه های آمریکایی در منطقه تلاش نموده و بهره‌مندی نیروهای آمریکایی از تأسیسات، تجهیزات، منابع مالی و سایر کمکهای احتمالی کشورهای منطقه را خاتمه دهند».

در ادامه بررسی این طرح نمایندگان ماده 7 آن را با 170 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 1 رأی ممتنع تصویب کردند که بیان می‌دارد «کلیه کشورها که به هر نحوی از تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت نمایند مشمول عمل متقابل می‌گردد».

ماده 8 این طرح نیز که با موافقت 165 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر مواجه شد بیان می‌کند که «اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدام ایالات متحده آمریکا تبعیت نموده و به استناد تحریم های یکجانبه یا بین المللی از ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشخاص حقوقی و حقیقی شاغل، وابسته یا مرتبط به آن خودداری نمایند، مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه ۵ تا ۸ قانون مجازات اسلامی می‌شوند».

نمایندگان سپس ماده 9 طرح را با 162 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر تصویب کردند.

در این ماده آمده است که «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیرقانونی ایالات متحده آمریکا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراجع بین‌المللی، از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و سازمان‌های بین‌المللی از حداکثر توان خود برای بی اثر کردن اقدام آمریکا در نقض مصونیت حاکمیتی ارکان دفاعی جمهوری اسلامی ایران استفاده کند».

همچنین  نمایندگان با ماده 10 این طرح با 172 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

ماده ۱۰ می‌گوید که «سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است منابع مورد نیاز برای اجرای این قانون را سالانه در بودجه سنواتی دستگاه‌های مجری این قانون پیش‌بینی و تخصیص صددرصد (۱۰۰٪) را صادر کند».

نمایندگان در ادامه با ماده 11 این طرح با 180 رأی موافق، یک رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در این ماده ۱۱ آمده است «دولت و کلیه دستگاه‌های مشمول این قانون موظف هستند هر چهار ماه یکبار گزارش عملکرد خود را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای طرح در مجلس شورای اسلامی ارائه کنند».

سپس منتخبان مردم در خانه ملت  ماده 12 این طرح را با 169 رأی موافق، 6 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند که در آن آمده است «وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی موظفند اسامی کسانی که در این تصمیم مشارکت داشته اند، شناسایی و به قوه قضائیه معرفی نمایند تا اقدام قانونی مقتضی به عمل آید».

پس از آن نمایندگان ماده 13 این طرح را با 169 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند که براساس آن «کلیه تکالیف مرتبط با نیروهای مسلح مقرر در این قانون بر اساس تدابیر فرماندهی کل قوا قابل اجرا می‌باشد».

در پایان وکلای مردم در مجلس ماده 14 این طرح را با 176 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند که این ماده از زمان تصویب، اجرا شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: