کد خبر: 3806215
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
سبحانی‌نسب:
گروه ادب ــ مدیر نشر جمال گفت: گرانی کتاب عامل جدی عدم استقبال از نمایشگاه کتاب تهران نیست و به دلیل وقوع سیل استقبال مخاطبان قطعاً ریزش خواهد داشت.

پیش‌بینی ریزش مخاطبان به علت سیل/گرانی عامل جدی عدم استقبال از نمایشگاه نیستحجت الاسلام والمسلمین سبحانی‌نسب، مدیر نشر جمال در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره گرانی کاغذ و مشکل چاپ کتاب گفت: به دلیل گرانی کاغذ و نقد شدن همه هزینه‌های تولید، امسال کتاب‌هایی را که باید تجدید چاپ می‌کردیم، نتوانستیم منتشر کنیم و همین امر سبب شد، سال گذشته که بیش از سال ۹۶ سرمایه‌گذاری کرده بودیم، اما خروجی کارمان یک پنجم سال ۹۶ بود.

وی افزود: ما در سال ۹۷، سال سختی را پشت سر گذاشتیم و بخش زیادی از کتاب‌هایی که نیاز به تجدید چاپ داشتند، را نداریم و یا سفارش‌های تولید با کندی مواجه بود که اگر به طور طبیعی بود، بسیاری از کتاب‌ها در سال ۹۷ چاپ می‌شد و این کتاب‌ها در سال ۹۸ چاپ می‌شود.

سبحانی‌نسب با بیان اینکه گرانی کاغذ و هزینه‌های تولید بسیار فراگیر و دامن بسیاری از ناشران را گرفت، ادامه داد: البته گرانی‌ها را عامل جدی برای عدم استقبال نمی‌بینم. اما امسال پدیده‌های بسیار متعددی بر نشر تأثیر خواهند گذاشت و مهمترین مسئله این است که سیلی که بیش از نصف استان‌های کشور را درگیر کرده، بخش قابل توجهی از بازدیدکنندگان ریزش خواهد داشت و باعث خواهد شد آن‌ها نتوانند در نمایشگاه حاضر شوند.

این ناشر تصریح کرد: هنوز در جریان وضعیت آب و هوایی نمایشگاه نیستیم و اگر باران‌های تندی که در این ایام داشتیم، در ایام نمایشگاه داشته باشیم، تعدادی قابل توجهی از مخاطبان را از دست خواهیم داد؛ بنابراین عوامل بسیاری می‌تواند باعث شود مخاطبان حضورشان کمرنگ شود.

وی در ادامه بیان کرد: امیدواریم اتفاقات مثبت بیش از حاشیه‌ها و اتفاقات منفی نمایشگاه باشد و مخاطبان و ناشران به یک توفیق خوبی در عرضه و خرید و فروش کتاب‌های فاخر ملی داشته باشند.

مدیر نشر جمال یادآور شدک با توجه به اینکه نمایشگاه کتاب تهران بین‌المللی است، امیدوارم در بخش بین‌الملل اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: