کد خبر: 3806483
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
گروه معارف ـ مسئول کرسی‌های آزاداندیشی حوزه علمیه قم با یادآوری شاخصه‌های حوزه انقلابی گفت: حوزه انقلابی یعنی حوزه‌ای که برای اصلاح امور جهان از جمله حقوق بشر، رسانه و آزادی طرح داشته باشد.

به گزارش ایكنا از فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا باقرزاده، مسئول کرسی‌های آزاداندیشی حوزه علمیه قم عصر پنج‌شنبه، 5 اردیبهشت‌ماه در همایش ملی «حوزه انقلابی، حوزه منتظر» كه به‌مناسبت سالگرد ارتحال آیت‌الله ایمانی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد، با اشاره به شاخصه‌های حوزه انقلابی گفت: ضرورت موضوع این است که مقام معظم رهبری چند سال است بر ضرورت انقلابی ماندن و بودن تاکید دارند.
وی افزود: انقلاب اسلامی مانند قطاری می‌ماند که به سمت جامعه مهدی در حال حرکت است و برای رساندن آن به جامعه مهدوی تلاش می‌کند، اما در این میان نیز افرادی ادعا می‌کنند که عصر انقلابی تمام شده است.
مسئول کرسی‌های آزاداندیشی حوزه علمیه قم بیان کرد: مقام معظم رهبری پنج محور را بیان کرده‌اند که انقلاب اسلامی تمام نشده بلکه در آغاز راه است، نخست اینکه پیروزی انقلاب اسلامی و مرحله دوم نیز تشکیل نظام انقلاب اسلامی است، هنوز سه مرحله دیگر پیش رو داریم اما برخی می‌گویند انقلاب تمام شد از این رو مقام معظم رهبری تاکید بر انقلابی ماندن حوزه علمیه دارد.
وی، نظام اسلامی را به پوسته استخوانی گردو تشبیح کرد و افزود: امروز نظام اسلامی تشکیل شده اما هنوز سه گام دیگر مانده است، انقلاب اسلامی به نظام‌سازی رسیده و نظام نیز خود را ساخته و تثبیت کرده است، امروز هیچ قدرتی در دنیا نیست که بتواند مستقیم با کشور ایران وارد جنگ شود به همین دلیل آمریکا داعش را به وجود آورده است.
باقرزاده، تشکیل جامعه اسلامی را سومین محور بیانات مقام معظم رهبری پیرامون انقلاب اسلامی دانست و گفت: تا دولت اسلامی نشود نمی‌توانیم جامعه اسلامی را تشکیل دهیم، تمدن بین‌الملل اسلامی نیز چهارمین محور است که باید به آن دست یابیم.
وی ادامه داد: حوزه، مجلس و دولت باید انقلابی بماند چراکه انقلاب تمام نشده و ادامه دارد و تا ادامه دارد حوزه، دانشگاه و مردم نیز باید انقلابی بمانند، قطار انقلاب اسلامی زمانی به مقصد نهایی خواهد رسید که تمدن اسلامی را در دنیا ببینیم.
باقرزاده همچنین به شاخص‌های حوزه انقلابی و تعریف آن اشاره کرد و گفت: حوزوی‌ها نسبت به انقلاب به سه دسته لا به شرط، به شرط لا و به شرط شی تقسیم می‌شوند، این دسته اسلام را به شرط انقلاب می‌دانند.
مسئول کرسی‌های آزاداندیشی حوزه علمیه قم با بیان اینکه حوزه غیر انقلابی حوزه نیست، گفت: حوزه‌ای که با انقلاب رابطه ندارد در اسلامی بودن آن نیز باید شک کرد، از این رو قید انقلابی در حوزه انقلابی توصیفی است.
وی به تعریف حوزه انقلابی اشاره کرد و افزود: حوزه انقلابی یعنی حوزه آرمان‌گرا، معترض و منتقد وضع موجود جهان و برنامه‌ریز و طراح و تئوری‌ساز برای مدل جایگزین اداره جهان و انسان است، به عبارت دیگر حوزه انقلابی یعنی حوزه آرمان‌گرای منتقد سازنده است.
باقرزاده تاکید کرد: حوزه‌ای که نتواند مرگ بر استکبار، آمریکا و اسرائیل بگوید حوزه انقلابی نیست؛ حوزه انقلابی یعنی حوزه‌ای که بر وضع موجود جهان منتقد است، حوزه انقلابی یعنی حوزه‌ای که برای اصلاح امور جهان از جمله حقوق بشر، رسانه و آزادی طرح داشته باشد.
وی با بیان اینکه زمانی لایق نام گرفتن حوزه انقلابی هستیم که بتوانیم برای اداره کشور، شهر و خانواده برنامه ناب اسلامی ارائه کنیم و در غیر این صورت انقلابی نیستیم، گفت: حوزه انقلابی یعنی حوزه‌ای که به بی عدالتی، فسا، ربا و بیکاری اعتراض دارد.
مسئول کرسی‌های آزاداندیشی حوزه علمیه قم شاخصه مهم حوزه انقلابی را الگو ساز، تئوری‌ساز و برنامه‌ریز دانست و بیان کرد: یکی از مشکلات امروز فساد اداری است، از این رو حوزه باید برنامه ارائه دهد، قانون بانک‌داری ما اسلامی است اما بانک‌ها رعایت نمی‌کنند، همچنین حوزه باید این قانون بانک‌داری متناسب با جامعه بروز کند.
وی با بیان اینکه حوزه آرمانگرا یعنی حوزه‌ای که رقیب آن دیگر در مقابل آن معنایی ندارد، گفت: حوزه انقلابی حوزه‌ای است که کلید واژه غربی را به نام اسلام مطرح و تبیین نکند.
باقرزاده تأكید كرد: حوزه انقلابی یعنی حوزه‌ای که بر اساس قرآن کریم سیاست‌های اشتباه دولت را بیان کند و اصلاح شده آن را نیز بیان کند، نه اینکه دنیا 2030 را برای ما بنویسد و ما آن را اجرا کنیم.
وی با تأكید بر اینكه حوزه علمیه باید سازنده باشد و در مرحله نخست خود را بسازد، گفت: تهذیب امروز با 40 سال گذشته متفاوت است، چراکه تهذیب امروز شجاع بودن طلبه است و بر اساس نیاز جامعه و اسلامی باید خودسازی کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: