کد خبر: 3809186
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
گروه اجتماعی ــ استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: برای باز کردن روزه، خرما و آب جوشیده ولرم که سبب پاک‌سازی کبد، معده و تقویت بینایی می‌شود، بهترین انتخاب است؛ همچنین برای رفع عطش در ماه رمضان می‌توان از سویق عدس و خرما استفاده کرد.

تناول سویق عدس و خرما، بهترین طعام برای رفع عطش در ماه رمضان

به گزارش ایکنا از قزوین، علی آراسته استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در سمینار «تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان» که روز گذشته، 15 اردیبهشت ماه در سالن اجتماعات دانشکده کشاورزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به فواید روزه در ماه رمضان تصریح کرد: در ماه رمضان با روزه گرفتن، وعده غذایی ناهار حذف می‌شود؛ بر اساس روایات، وعده غذایی مطلوب فقط صبح و شام است.
وی با اشاره به اینکه گرسنگی می‌تواند مواد زائد را از بدن دفع کند، متذکر شد: راه درمان آلرژی، روزه گرفتن است چراکه بسیاری از عوامل آلرژی‌زا توسط مواد غذایی وارد بدن می‌شود.
استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: مصرف آب آشامیدنی دارای اصولی مشخص است؛ اگر این اصول رعایت نشود به‌عنوان مثال نوشیدن آب در میان وعده‌های غذایی یا ایستاده نوشیدن آن در هنگام شب موجب بیماری کبدی در انسان می‌شود.
وی افزود: زمان نوشیدن آب بعد از مصرف هر وعده غذایی چرب، یک تا دو ساعت بعد توصیه‌شده است؛ برای رفع عطش در ماه رمضان می‌توان از سویق عدس و خرما استفاده کرد.
این متخصص طب اسلامی یادآور شد: شکر سفید موجود در زولبیا و بامیه بسیار مضر است؛ شکر عامل افزایش سودا در بدن است. سودا زمینه بروز وسواس و استرس را فراهم می‌آورد که می‌توان عسل یا شکر سرخ را جایگزین شکر سفید کرد.
وی تصریح کرد: برای باز کردن روزه، خرما و آب جوشیده ولرم که سبب پاک‌سازی کبد، معده و تقویت بینایی می‌شود، بهترین انتخاب است. در روایات داریم در وعده غذایی افطار، پرخوری عامل ایجاد سوءهاضمه در انسان است.
آراسته با تأکید بر تأثیر گوشت قرمز در سلامت انسان، اضافه کرد: گوشت گوسفند برای بدن بسیار مفید است ولی مصرف گوشت گاو و گوساله مضراتی برای انسان دارد؛ برای رفع عوارض موجود در گوشت گوساله بهتر است طبخ آن با سرکه صورت گیرد.
استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در پایان با بیان اینکه در آینده نزدیک، سرطان گریبان‌گیر بسیاری از ایرانیان خواهد شد، گفت: مصرف بی‌رویه کود شیمیایی و رفتارهای غلط غذایی در شیوع سرطان تأثیر بسیاری دارد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: