کد خبر: 3809191
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
دادستان قزوین هشدار داد:
گروه اجتماعی ــ دادستان عمومی و انقلاب قزوین از برخورد قاطعانه دستگاه قضایی با هرگونه تظاهر به روزه‌خواری و حرمت‌شکنی در ماه مبارک رمضان خبر داد.

برخورد قاطع با حرمت‌شکنان ماه رمضان/ روزه‌خواری در انظار عمومی ممنوع

به گزارش ایکنا از قزوین، محمد قاسمی، دادستان قزوین در جمع خبرنگاران، در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان ضمن تأکید بر حفظ حرمت این ماه اظهار کرد: ما به عنوان یک مسلمان موظفیم که حرمت و ارزش‌های ماه مبارک رمضان را حفظ کنیم زیرا در یک جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم و آموزه‌های دین مبین اسلام در زندگی فردی و اجتماعی ما در جریان است.
وی افزود: اگر عده‌ای بخواهند به عمد با تظاهر به روزه خواری و هنجارشکنی حرمت‌های این ماه مبارک را خدشه دار کنند، بدانند که برخورد دستگاه قضایی با آنها سخت و بدون اغماض خواهد بود.
دادستان مرکز استان افزود: فرهنگ‌سازی در تمامی زمینه یک ضرورت است و در این خصوص لازم است که نهادهای متولی امر فرهنگ همچون دانشگاه‌ها، مدارس، شهرداری‌ها در طی سال با اقدامات متعدد فرهنگی ضرورت حفظ حرمت این ماه مبارک را یادآور شوند تا با فرهنگ سازی درست شاهد این گونه هنجارشکنی‌ها در سطح جامعه نباشیم و بتوانیم در فضایی مناسب از فیوضات الهی این ماه بهرمند شویم.
وی عنوان کرد: دادستانی در راستای امر پیشگیری از وقوع جرم و با هماهنگی ها انجام شده با نهادها و سازمان‌های مختلف از جمله ضابطین قضایی، سازمان صمت، شهرداری‌ها خواستار آگاه سازی و اطلاع رسانی دقیق با نگاه پیشگیرانه در راستای حفظ حرمت ماه مبارک رمضان برای عموم جامعه و جلوگیری از روزه خواری در انظار عمومی و برهم زدن نظم عمومی و هتک حرمت ماه مبارک شده است.
این مسئول تاکید کرد: در این ماه تیم‌های بازرسی و نظارتی در سطح استان فعال هستند و صنوف متخلف در صورت عدم رعایت ضوابط و مقررات قانونی به مراجع قضایی و انتظامی معرفی و با واحدهای خدماتی و صنوفی که بدون اخذ مجوزهای لازم ارائه خدمات کنند، برخورد قانونی خواهد شد.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه طی سال‌های گذشته هشدارهای لازم از سوی مراجع قضایی در این خصوص داده شده است، افزود: اگر مشاهده شود عده‌ای با روزه خواری در ملاءعام اقدام به ارتکاب این عمل مجرمانه کنند، با توجه به وظیفه ذاتی و تکلیف دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در جهت پیشگیری، مقابله و برخورد با این گونه جرایم، دستورات لازم به مراجع انتظامی به جهت دستگیری افراد مجرم به لحاظ مشهود بودن جرم و معرفی متهمین به مراجع قضایی و تشکیل پرونده قضایی صادر شده است.
این مقام قضایی استان بیان کرد: مطابق ماده 638 قانون مجازات اسلامی روزه خواری علنی جرم و مرتکب مستحق مجازات خواهد بود.
قاسمی در پایان یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع در دادسرای قزوین برای کاهش در زمان رسیدگی به جرائم مربوط به این ماه در ساعات اداری و غیراداری شعب ویژه رسیدگی در نظر گرفته شده است و دادگاه نیز در وقت فوق العاده رسیدگی و مبادرت به صدور رای خواهد کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: